Středa 6. prosince 2023
Svátek slaví Mikuláš, zítra Ambrož / Benjamín
Zataženo, sněžení -2°C

Ukrajinci ruské tanky ničí „oštěpy“. Střely Javelin útočí jako jestřáby, doletí až 4 kilometry

Autor: pohu, swp - 
5. března 2022
05:00

FGM-148 Javelin je protitanková řízená střela se samonaváděcím zařízením. Komplet byl vyvinut v USA v 90. letech a poprvé nasazen během americké invaze v Iráku. Odpalovací soustava Javelin váží zhruba 22 kilogramů. Necelých 16 kilogramů z této hmotnosti tvoří protitanková střela.

Řízená střela může být odpálena z ramene, případně lze systém umístit na vojenská vozidla. Starší verze Javelinu dokážou zasáhnout cíl na 2,5 kilometru, u nejmodernějších variant činí dosah až 4 kilometry. Opětovné nabití zabere obsluze asi 20 sekund.

Zařízení typu „vystřel a zapomeň“

Protitanková střela Javelin se řadí k zařízením typu „vystřel a zapomeň“ (Fire and Forget). Obsluha v zaměřovači najde cíl, nasměruje na něj projektil a vypálí. O víc se starat nemusí – řízená střela pomocí infračerveného navádění sama zasáhne cíl. Hlavní raketový motor Javelinu se zažehne až po odpálení, čímž se snižuje riziko odhalení obsluhy. Ta může okamžitě po výstřelu opustit své stanoviště a ukrýt se. Protitankovou střelu lze vyslat i z budovy, aniž by tím obsluze hrozilo nebezpečí.

Javelin znamená v angličtině oštěp. Řízená střela skutečně útočí podobným způsobem. Nejprve vystoupá do výšky (v závislosti na vzdálenosti cíle až do 160 metrů) a poté na cíl útočí shora. Zasahuje tak tanky a obrněné transportéry v místech, kde je pancéřování nejslabší.

Javelin vs. NLAW

Pořizovací cena Javelinu je poměrně vysoká, jen samotná střela vyjde na cca 180 tisíc dolarů (více než 4 miliony korun). Levnější alternativu představuje britsko-švédská protitanková střela MTB LAW, známá spíše pod zkratkou NLAW. Cena střely NLAW je oproti Javelinu zhruba čtvrtinová. Jedná se však o komplet určený pro jednorázové použití.

NLAW funguje podobně jako Javelin, ale má mnohem menší dosah (do 800 metrů) a spoléhá na počítačem řízenou trajektorii. Svým charakterem se NLAW hodí pro městskou válku či boje v členitém terénu.

FGM-148 Javelin na Ukrajině

Protitankové střely FGM-148 Javelin má ve své výzbroji asi dvacítka armád po celém světě. Vedle mocností jimi disponují například pobaltské země, některé státy Blízkého východu nebo Gruzie. Několik Javelinů vlastní i AČR. Ukrajina koupila první řízené střely Javelin v roce 2018 od USA. Objednávka se skládala z 37 odpalovacích zařízení a 210 střel. Další Javeliny na Ukrajinu směřují v reakci na ruskou invazi. Kromě USA dodává protitankové střely Ukrajincům Estonsko či Polsko.

22:07
5. 12. 2023

Vážení čtenáři, pro dnešek je to z našeho zpravodajství z války na Ukrajině vše. Dobrou noc.

21:34
5. 12. 2023
!

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně zrušil svůj plánovaný virtuální projev v americkém Senátu. Na zákonodárce měl dnes apelovat, aby urychleně přijali zákonný balík, jehož návrh mimo jiné počítá s 61 miliardami dolarů (asi 1,38 bilionu korun) pro vojenskou i ekonomickou podporu Ukrajiny, která se brání ruské invazi. O zrušení projevu informovala agentura AFP s odvoláním na šéfa demokratické většiny Senátu Chucka Schumera a rovněž ukrajinské servery.

21:02
5. 12. 2023

Počet žádostí ruských vojáků o pomoc při dezerci z armády se v posledních měsících výrazně zvýšil, uvedl podle serveru The Moscow Times projekt nazvaný Iditě lesom, jenž pomáhá Rusům vyhnout se bojům na Ukrajině. Podle šéfa organizace Grigorije Sverdlina se většina vojáků rozhodla dezertovat poté, co byli během bojů zraněni a léčili se v ruských nemocnicích.

Zobrazit celý online

Video  Jaké jsou druhy atomových bomb a jak si před nimi zachránit život?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud