Ukrajinci ruské tanky ničí „oštěpy“. Střely Javelin útočí jako jestřáby, doletí až 4 kilometry

Autor: pohu, swp - 
5. března 2022
05:00

FGM-148 Javelin je protitanková řízená střela se samonaváděcím zařízením. Komplet byl vyvinut v USA v 90. letech a poprvé nasazen během americké invaze v Iráku. Odpalovací soustava Javelin váží zhruba 22 kilogramů. Necelých 16 kilogramů z této hmotnosti tvoří protitanková střela.

Řízená střela může být odpálena z ramene, případně lze systém umístit na vojenská vozidla. Starší verze Javelinu dokážou zasáhnout cíl na 2,5 kilometru, u nejmodernějších variant činí dosah až 4 kilometry. Opětovné nabití zabere obsluze asi 20 sekund.

Zařízení typu „vystřel a zapomeň“

Protitanková střela Javelin se řadí k zařízením typu „vystřel a zapomeň“ (Fire and Forget). Obsluha v zaměřovači najde cíl, nasměruje na něj projektil a vypálí. O víc se starat nemusí – řízená střela pomocí infračerveného navádění sama zasáhne cíl. Hlavní raketový motor Javelinu se zažehne až po odpálení, čímž se snižuje riziko odhalení obsluhy. Ta může okamžitě po výstřelu opustit své stanoviště a ukrýt se. Protitankovou střelu lze vyslat i z budovy, aniž by tím obsluze hrozilo nebezpečí.

Javelin znamená v angličtině oštěp. Řízená střela skutečně útočí podobným způsobem. Nejprve vystoupá do výšky (v závislosti na vzdálenosti cíle až do 160 metrů) a poté na cíl útočí shora. Zasahuje tak tanky a obrněné transportéry v místech, kde je pancéřování nejslabší.

Javelin vs. NLAW

Pořizovací cena Javelinu je poměrně vysoká, jen samotná střela vyjde na cca 180 tisíc dolarů (více než 4 miliony korun). Levnější alternativu představuje britsko-švédská protitanková střela MTB LAW, známá spíše pod zkratkou NLAW. Cena střely NLAW je oproti Javelinu zhruba čtvrtinová. Jedná se však o komplet určený pro jednorázové použití.

NLAW funguje podobně jako Javelin, ale má mnohem menší dosah (do 800 metrů) a spoléhá na počítačem řízenou trajektorii. Svým charakterem se NLAW hodí pro městskou válku či boje v členitém terénu.

FGM-148 Javelin na Ukrajině

Protitankové střely FGM-148 Javelin má ve své výzbroji asi dvacítka armád po celém světě. Vedle mocností jimi disponují například pobaltské země, některé státy Blízkého východu nebo Gruzie. Několik Javelinů vlastní i AČR. Ukrajina koupila první řízené střely Javelin v roce 2018 od USA. Objednávka se skládala z 37 odpalovacích zařízení a 210 střel. Další Javeliny na Ukrajinu směřují v reakci na ruskou invazi. Kromě USA dodává protitankové střely Ukrajincům Estonsko či Polsko.

16:40
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sdílel emotivní video vojáků, kteří se v rámci výměny zajatců vrátili dnes na Ukrajinu.

16:12
Dnes

Členské státy EU musí urychlit pokrok směrem ke společné obranné připravenosti Evropy do roku 2030. Znamená to mimo jiné posílení obranného průmyslu sedmadvacítky a navýšení financování obranných aktivit. Ve zvacím dopise na červnový summit EU to unijním lídrům napsal předseda Evropské rady António Costa. Unijní prezidenti a premiéři budou kromě obrany a bezpečnosti řešit také globální ekonomický vývoj a situaci na Ukrajině a na Blízkém východě.

15:56
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes před novináři uvedl, že se chystá příští týden zúčastnit summitu skupiny G7 v Kanadě a rád by se na okraji summitu setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zelenskyj to podle agentury Reuters oznámil na tiskové konferenci po jednání s německým ministrem obrany Borisem Pistoriusem.

Uvedl také, že na nadcházejícím summitu skupiny plánuje projednat další pokračování podpory Ukrajiny, která se čtvrtým rokem brání ruské agresi, další sankce proti Rusku a budoucí financování poválečné obnovy země.

Zobrazit celý online

Video  Jaké jsou druhy atomových bomb a jak si před nimi zachránit život?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa