Ukrajinci ruské tanky ničí „oštěpy“. Střely Javelin útočí jako jestřáby, doletí až 4 kilometry

Autor: pohu, swp - 
5. března 2022
05:00

FGM-148 Javelin je protitanková řízená střela se samonaváděcím zařízením. Komplet byl vyvinut v USA v 90. letech a poprvé nasazen během americké invaze v Iráku. Odpalovací soustava Javelin váží zhruba 22 kilogramů. Necelých 16 kilogramů z této hmotnosti tvoří protitanková střela.

Řízená střela může být odpálena z ramene, případně lze systém umístit na vojenská vozidla. Starší verze Javelinu dokážou zasáhnout cíl na 2,5 kilometru, u nejmodernějších variant činí dosah až 4 kilometry. Opětovné nabití zabere obsluze asi 20 sekund.

Zařízení typu „vystřel a zapomeň“

Protitanková střela Javelin se řadí k zařízením typu „vystřel a zapomeň“ (Fire and Forget). Obsluha v zaměřovači najde cíl, nasměruje na něj projektil a vypálí. O víc se starat nemusí – řízená střela pomocí infračerveného navádění sama zasáhne cíl. Hlavní raketový motor Javelinu se zažehne až po odpálení, čímž se snižuje riziko odhalení obsluhy. Ta může okamžitě po výstřelu opustit své stanoviště a ukrýt se. Protitankovou střelu lze vyslat i z budovy, aniž by tím obsluze hrozilo nebezpečí.

Javelin znamená v angličtině oštěp. Řízená střela skutečně útočí podobným způsobem. Nejprve vystoupá do výšky (v závislosti na vzdálenosti cíle až do 160 metrů) a poté na cíl útočí shora. Zasahuje tak tanky a obrněné transportéry v místech, kde je pancéřování nejslabší.

Javelin vs. NLAW

Pořizovací cena Javelinu je poměrně vysoká, jen samotná střela vyjde na cca 180 tisíc dolarů (více než 4 miliony korun). Levnější alternativu představuje britsko-švédská protitanková střela MTB LAW, známá spíše pod zkratkou NLAW. Cena střely NLAW je oproti Javelinu zhruba čtvrtinová. Jedná se však o komplet určený pro jednorázové použití.

NLAW funguje podobně jako Javelin, ale má mnohem menší dosah (do 800 metrů) a spoléhá na počítačem řízenou trajektorii. Svým charakterem se NLAW hodí pro městskou válku či boje v členitém terénu.

FGM-148 Javelin na Ukrajině

Protitankové střely FGM-148 Javelin má ve své výzbroji asi dvacítka armád po celém světě. Vedle mocností jimi disponují například pobaltské země, některé státy Blízkého východu nebo Gruzie. Několik Javelinů vlastní i AČR. Ukrajina koupila první řízené střely Javelin v roce 2018 od USA. Objednávka se skládala z 37 odpalovacích zařízení a 210 střel. Další Javeliny na Ukrajinu směřují v reakci na ruskou invazi. Kromě USA dodává protitankové střely Ukrajincům Estonsko či Polsko.

17:15
Dnes

Česko i Polsko podporují napadenou Ukrajinu, a to materiální pomocí, ale také politickou, diplomatickou či finanční, řekl prezident Petr Pavel po dnešním jednání s končícím polským protějškem Andrzejem Dudou na Pražském hradě. Podporují také členství země v EU a výhledově i NATO. „I v tom vidíme lepší zajištění bezpečnosti a stability Evropy,“ řekl Pavel.

„Ruský imperialismus musí být zastaven a (ruský prezident) Vladimir Putin nemůže vyhrát válku. Musíme udělat vše, aby se tak stalo,“ řekl Duda. Ocenil českou muniční iniciativu. Generální tajemník NATO Mark Rutte nedávno řekl, že umožnila zajistit dodávku víc než tří milionů nábojů na Ukrajinu, jen loni to bylo 1,5 milionu nábojů.

16:45
Dnes

Roman Starovojt spáchal sebevraždu poté, co jej ruský prezident Vladimir Putin dnes odvolal z funkce ministra dopravy. Uvedl to nejprve nejmenovaný zdroj listu Izvestija, který citovala další ruská média. Starovojt byl nalezen mrtvý ve svém autě v Odincovu u Moskvy, potvrdil později Vyšetřovací výbor Ruska (ruská obdoba federální kriminální ústředny), který se kloní k variantě sebevraždy.

„Tělo bývalého ministra dopravy Romana Starovojta se dnes našlo v osobním autě v Odincovu (u Moskvy) se střelným zraněním. Vyšetřovací orgány pracují na místě, zjišťují okolnosti toho, co se stalo. Hlavní verzí je sebevražda,“ řekla mluvčí výboru Svetlana Petrenková, kterou citovala agentura TASS.

15:44
Dnes

Desítky raněných i oběť na životě si vyžádaly nálety dronů, které Rusko během noci vyslalo proti Charkovu na východě Ukrajiny. Druhé největší ukrajinské město zasáhlo deset dronů, které zranily přinejmenším 66 lidí, včetně šesti dětí. Je i oběť na životě, oznámil šéf oblastní správy Oleh Syněhubov s tím, že tato čísla se ustavičně mění, protože lidé nadále vyhledávají lékařskou pomoc. V nemocnici podlehla zraněním 34letá žena, zasažená během náletu dronů, upřesnila prokuratura.

Další dvě desítky raněných si vyžádal útok na Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny, uvedl server BBC News s odvoláním na záchranáře. Po nočním útoku na jihoukrajinskou Oděsu zůstal podle ukrajinské Státní služby pro mimořádné situace (DSNS) jeden mrtvý a zasaženy byly civilní objekty.

Zobrazit celý online

Video  Jaké jsou druhy atomových bomb a jak si před nimi zachránit život?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa