Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Chirurg Oleg zachraňuje zraněné děti: První chlapeček (6) ale nepřežil

Autor: rc - 
28. června 2022
07:54

Exploze, chaos a beznaděj. Tak to vypadalo v nemocnicích na Ukrajině po útoku Ruska. Chirurg Oleg Godik hned druhý den války operoval teprve šestiletého chlapce. Dítě se ale nepodařilo zachránit. Chlapec zemřel o tři dny později. Statečný pediatr chtěl vstoupit do armády, ale nakonec se rozhodl pokračovat v práci chirurga a zachraňovat životy nevinných dětí.

Válka, kterou rozpoutalo Rusko koncem února, zasáhla životy všech. Národní dětská nemocnice v Kyjevě před válkou přijímala pouze malé pacienty, ale příchod války všechno změnil a otevřela své dveře pro všechny. Pediatr Oleg Godik usilovně pracoval, aby zachránil životy nevinných lidí. Hned druhý den války se k němu dostalo teprve šestileté dítě. „Transplantační chirurg Oleg Godik operoval už druhý den války šestiletého chlapce, jehož rodinu zastřelili v autě,“ uvedl na sociální síti Twitter poradce ministerstva vnitra Anton Geraščenko. Chlapce se už ale nepodařilo zachránit. Zemřel o tři dny později.

Godik promluvil o práci válečného chirurga pro server wbur.org. Tehdy válka na Ukrajině byla v začátcích a hrdinský chirurg uvedl, že takřka žije v nemocnici. Lékaři byli nuceni operovat dokonce i ve sklepě. Na spánek měli pouhé dvě hodiny, jinak bylo nutné, aby sloužili. Všichni lékaři byli odhodlaní pomáhat. „Hodně kolegů říkalo, že zůstanou a zůstanou na klinice, dokud Ukrajina nezvítězí, protože víme, že je to naše práce a musíme to udělat a pomáhat dětem, pacientům, vojákům,“ řekl tehdy lékař. Sám chtěl narukovat, aby pomáhal bránit svou zemi, ale nakonec zůstal v nemocnici, aby zachránil co nejvíc lidí.  

11:20
12. 8. 2022

„Dne 11. srpna 2022 byla k Městskému soudu v Praze podána obžaloba na ruského občana pro zločin účasti na organizované zločinecké skupině (...), a to v souvislosti s jeho účastí na protiprávní anexi Krymu v březnu roku 2014," uvedl na stránkách vrchního státního zastupitelství žalobce Marek Bodlák k dřívější zprávě o obžalování Rusa Alexandra Frančettiho.

11:11
12. 8. 2022

Nedávné exploze na letecké základně Saky na okupovaném poloostrově Krym výrazně oslabily schopnosti letectva ruské Černomořské flotily. K takovému závěru dochází ve své nejnovější analýze ohledně ruské invaze na Ukrajině britské ministerstvo obrany. Ukrajinský generální štáb ráno hlásil mimo jiné pokračující boje kolem obce Pisky na východě země.

11:02
12. 8. 2022

Kanál NEXTA na svém Twitteru zveřejnil video, ve kterém si vojáci samozvané „Luhanské lidové republiky“ stěžují na špatné vybavení.

Kompletní online

Video  Ve Vranově nad Dyjí zahájila provoz ukrajinská restarace.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa