Pondělí 4. července 2022
Oblačno, déšť 29°C

Při invazi znásilnil nevinnou ženu: Na Ukrajině začal soud s ruským vojákem

Autor: ČTK - 
23. června 2022
21:20

Na Ukrajině ve čtvrtek předběžným slyšením začal první soudní proces s ruským vojákem obviněným ze znásilnění Ukrajinky za ruské invaze, uvedla agentura Reuters. Podobných soudů by podle ní mohly následovat desítky.

Ruské ministerstvo obrany dosud neodpovědělo na žádost Reuters o vyjádření, obžalovaného vojáka se nepodařilo zastihnout. Moskva opakovaně popřela, že by se ruští vojáci na Ukrajině dopouštěli válečných zločinů.

Není jasné, jak bude Romanov u soudu právně zastoupen. Oběť požádala, aby se proces konal za zavřenými dveřmi, jelikož se chce vyhnout zveřejnění detailů o sobě a své rodině, řekla prokurátorka Oksana Kaljusová reportérům po dnešním předběžném slyšení u kyjevského soudu.

Server Meduza, který popsal zvěrstva v Bohdanivce, uvedl, že Romanov pochází z města Plast u Čeljabinska na Urale. S manželkou a dítětem žil v Čebarkule, kde jsou posádkou jednotky 90. tankové divize. V jednom z jejích pluků slouží na základě kontraktu s armádou. Divize byla stažena od Kyjeva a znovu nasazena do bojů v Donbasu na východě Ukrajiny. Přesnější informace o Romanovovi se novinářům v otevřených zdrojích nepodařilo vypátrat.

Ukrajinské úřady se podle Kaljusové domnívají, že se Romanov nachází v Rusku. A zatímco tam být zatčen nemůže, mohl by být zadržen v jiné zemi a předán Ukrajině, pokud tedy bude shledán vinným, uvedla státní zástupkyně.

Prokurátor pracující na případech sexuálního násilí řekl Reuters, že vyšetřoval více než padesátku takových případů, ale že skutečný počet násilností spáchaných ruskými vojáky po vpádu na Ukrajinu z 24. února bude nejspíše mnohem vyšší.

Úřad vysoké komisařky OSN pro lidská práva (OHCHR) k 3. červnu evidoval 124 obvinění ze sexuálního násilí souvisejícího s konfliktem - 97 z nich se týká žen a dívek, 19 mužů, sedm chlapců a v jednom případě není pohlaví určeno. Ověřování těchto případů pokračuje.

Hodně obětí se podle úřadů, aktivistů a lékařů bojí či se nechce obrátit na policii a prokuraturu. Obávají se případné ruské pomsty či toho, že budou v očích sousedů poznamenány.

Ukrajina tvrdí, že vyšetřuje tisíce možných válečných zločinů spáchaných za 120 dnů války. Generální prokurátorka Iryna Venediktovová uvedla, že mnozí z podezřelých jsou v Rusku, ale někteří upadli do ukrajinského zajetí

16:25
Dnes

Evropskou unii dnes na jihu Švýcarska reprezentovala i předsedkyně EK von der Leyenová, která v projevu sdílela vizi modernější a „zelenější“ Ukrajiny vybudované po odražení ruské agrese. Závěrečná deklarace, kterou mají účastníci konference přijmout v úterý, podle ní přinese „první stavební kameny provázející naši cestu“ k této nové Ukrajině. „Tohle jsou základy, se kterými budeme pracovat,“ uvedla.

Podle informací webu Politico by platformu společně vedly Kyjev a Evropská komise. Významnou roli má také sehrát Evropská investiční banka (EIB), která by se mohla stát hlavním prostředníkem pro finanční transakce. Agentura Bloomberg s odvoláním na své zdroje uvedla, že komise na plánu stále pracuje a že výraznější posun se v této věci čeká až po konci léta.

„Platforma bude otevřená každému, komu záleží na budoucnosti Ukrajiny,“ řekla von der Leyenová. Zdůrazňovala při tom, že souběžně s poskytováním masivní finanční pomoci očekává od vlády v Kyjevě „ambiciózní“ reformy, například v justici. „Skrze platformu pro rekonstrukci bude moci Evropská komise nabídnout svou rozsáhlou expertizu při řízení programů kombinujících reformy a investice,“ uvedla.

Ursula von der Leyen na konferenci ve Švýcarsku (4. 7. 2022) Ursula von der Leyen na konferenci ve Švýcarsku (4. 7. 2022)
16:10
Dnes

„Ozbrojené síly Ruské federace pokračují v plnění speciální vojenské operace,“ uvedl podle agentury Interfax Šojgu. Dodal, že ukrajinská armáda ztratila za přibližně dva týdny bojů o Lysyčansk množství techniky a na 5500 vojáků, z toho přes 2000 jich podle něj padlo. Ztráty ve vlastních řadách ruský ministr obrany nezmínil.

Informace nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Vysoce postavený poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského však minulý měsíc oznámil, že každý den umírá na frontě 100 až 200 ukrajinských vojáků. Celkovou bilanci padlých Ukrajinců v boji neposkytl.

15:59
Dnes

Za více než čtyři měsíce plnohodnotné invaze ruská armáda podle Zelenského zničila 2102 vzdělávacích a 799 zdravotnických zařízení.

„Rusko se snaží ukázat, že je údajně schopné Ukrajincům zničit jakoukoliv naději na civilizaci, na základní lidskost, která existuje v jakékoliv normální zemi. Rusko ukazuje, že Ukrajinci nejsou údajně ani schopní léčit a rodit děti,“ řekl podle agentury Unian Zelenskyj k útokům na nemocnice a porodnice.

Zobrazit celý online

Video  Ukrajinky v Březí u Mikulova začaly vyrábět ozdobné krabičky na víno.  - Hynek Zdeněk
Video se připravuje ...

 

Video se připravuje ...
Další videa