Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Při ostřelování Charkova zemřelo miminko (†5 měs.): Tlaková vlna ho odhodila až na střechu!

Autor: rc - 
29. května 2022
05:00

Před několika týdny se podařilo ukrajinským vojákům osvobodit Charkov a vytlačit ruské vojáky z oblasti. Rusko ale zahájilo ofenzivu a začalo ukrajinské město znovu masivně ostřelovat. Ukrajinské úřady oznámily, že při útocích zemřelo devět lidí a další lidé byli zraněni. Mezi oběťmi je podle gubernátora Charkovské oblasti i pětiměsíční miminko.

Pod masivním bombardováním se po několika týdnech ocitl znovu Charkov. Gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov uvedl, že při ostřelování zemřelo devět lidí a dalších devatenáct utrpělo zranění, a to včetně devítiletého dítěte.

Město se v polovině tohoto měsíce začalo vracet opět k normálnímu životu poté, co se ukrajinským silám podařilo oblast Charkova osvobodit od ruských vojáků. Nicméně Rusko opět zahájilo útok.

Charkovské úřady uvedly, že Rusko oblast ostřelovalo raketovými systémy Směrč a Uragan. „Okupanti opět bombardují správní centrum,“ uvedl Syněhubov.

Na sociální síti telegram navíc publikoval příspěvek, v němž uvedl, že mezi oběťmi je i nemluvně. „Mezi mrtvými je pětiměsíční dítě a jeho otec. Matka dítěte je ve vážném stavu,“ napsal. Jeho slova potvrdil na facebooku i Volodymyr Tymoško, velitel charkovské policie.

„Když začalo ostřelování, šla po ulici mladá rodina,“ napsal na sociální síť s tím, že manželé s sebou měli malé miminko. „Muž na místě zemřel, žena byla hospitalizována ve vážném stavu. Později policisté našli tělo dítěte,“ napsal. Tlaková vlna z výbuchu ho údajně vymrštila až na střechu verandy.

Video  Šéf Luhanské oblasti uveřejnil video hořícího tanku, který měl dle něj sehrát klíčovou roli ve zničení strategického mostu v Luhanské oblasti  - Facebook
Video se připravuje ...

7:44
Dnes

Ruské jednotky jsou na frontě nejaktivnější v oblasti východoukrajinských měst Avdijivka a Marjinka, uvedl ráno podle listu Ukrajinska pravda generální štáb ukrajinské armády. Rusové za posledních 24 hodin podle něj na ukrajinské území v celkem 28 případech zaútočili raketami, skoro v 60 případech použili raketomety a provedli 27 leteckých úderů. Podobné informace nelze bezprostředně ověřit z dalších zdrojů.

Ruský postup v blízkosti Avdijivky, o kterou se tvrdě bojuje už delší dobu, potvrzuje také americký Institut pro studium války (ISW). Ten s odkazem na ruské proválečné internetové blogery uvádí, že okupační síly se dokázaly posunout kupředu v oblasti vsi Krasnohorivka na severozápad od Avdijivky a také byla zaznamenána jejich přítomnost v okolí obce Novokalynove, tedy severovýchodně od města.

6:30
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj včera pozdě večer podepsal tři protikorupční zákony, jen krátce poté, co je schválil ukrajinský parlament. Jde o právní normy, které mají naplnit doporučení Evropské unie, uvedl server Ukrajinska pravda.

Schválené zákony se týkají Národního protikorupčního úřadu, Národní agentury pro prevenci korupce a Speciální protikorupční prokuratury.

21:40
8. 12. 2023

Ukrajina přechází do defenzivy. Její ozbrojené síly se možná budou delší dobu pouze snažit zastavit ruský postup. Západní diplomaté a vojenští stratégové tvrdí, že vyčerpaná země potřebuje čas na obnovu a možná nebude schopna podniknout další významnou protiofenzivu do roku 2025. Na svém webu to dnes napsal americký list The Wall Street Journal (WSJ).

Deník připomíná, že nákladná několikaměsíční ukrajinská protiofenziva, jejímž cílem bylo vytlačit ruské invazní jednotky, vyvrcholila malým posunem na frontové linii. U další ekonomické a vojenské podpory ze strany Spojených států i Evropy se objevily otazníky, na Ukrajině se prohlubují vnitropolitické spory a morálka národa klesá, píše list.

Prezident Zelenskyj podle něj minulý týden nařídil vybudování rozsáhlé sítě bojových opevnění, která mají vojákům pomoci udržet linie. Ve středu - na Den ozbrojených sil - potvrdil obtíže v boji a vyzval k vytrvalosti. „Existuje skutečně nějaká alternativa? Ne,“ řekl. To je výrazný posun v náladě oproti dřívějšku, kdy se Kyjev - povzbuzen předchozími úspěchy při odvracení ruských postupů a přílivem západních zbraní - rozhodl vypudit invazní jednotky z téměř 20 procent ukrajinského území, které okupují, píše WSJ.

Ukrajinská vojenská operace ztroskotala na ruských obranných opevněních, politická jednota USA ohledně Ukrajiny se rozpadá uprostřed stranických sporů a pozornost světa si přitáhla válka mezi Izraelem a Hamásem. Putin mezitím přeorientovává ekonomiku země na válečnou, konstatuje list, podle něhož Rusko nejeví známky toho, že by se vzdalo svého původního cíle sousední zemi ovládnout.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud