Pondělí 4. července 2022
Jasno 28°C

„Nikdy jsem se za vlast tak nestyděl.“ Ruský diplomat v OSN končí, obul se do Lavrova i Putinovy jachty

Autor: ČTK, mav - 
23. května 2022
15:47

Představitel ruské mise při OSN v Ženevě odstoupil kvůli nesouhlasu s válkou na Ukrajině. Vyplývá to z dopisu, který Boris Bondarev zveřejnil na sociální síti LinkedIn. Prý se za svou zemi nikdy nestyděl více. Pokud se zpráva potvrdí, bude Bondarev patrně prvním ruským diplomatem, který se oficiálně vzdal funkce kvůli invazi na Ukrajinu. Ministerstvo zahraničí v Moskvě se k případu zatím nevyjádřilo.

„Za dvacet let své diplomatické dráhy jsem sledoval různé zvraty naší zahraniční politiky, ale nikdy jsem se za svou zemi tak nestyděl jako 24. února tohoto roku. Putinem rozpoutaná agresivní válka s Ukrajinou, a vlastně s celým západním světem, je nejen zločinem proti ukrajinskému národu, ale pravděpodobně i nejtěžším zločinem proti národu ruskému, tučné písmeno Z škrtá všechny naděje a vyhlídky na prosperující svobodnou společnost v naší zemi,“ stojí ve vyjádření na LinkedIn.

„Ti, kteří tu válku zpunktovali, chtějí jediné – zůstat věčně u moci, žít v pompézních nevkusných palácích, plavit se na jachtách výtlakem i cenou srovnatelných s celým ruským námořnictvem, užívat si neomezenou moc a totální beztrestnost,“ obul se do vládců Ruské federace. „Jsou za to ochotni obětovat, kolik jen životů bude potřeba. Tisíce Rusů a Ukrajinců už kvůli tomu zemřely.“

Podle webu OSN v Ženevě působil Bondarev jako poradce ruské stálé mise. V diplomatických službách byl podle svých slov 20 let. „Bohužel, za těch dvacet let se míra lží a neprofesionality v práci ministerstva zahraničí neustále zvyšuje,“ uvedl v prohlášení.

Podle Bondareva se ruské ministerstvo zahraničí již nevěnuje diplomacii, ale „rozsévání lží a podněcování války a nenávisti“, srovnatelnému s klišé sovětské propagandy 30. let. „Ministr Sergej Lavrov je dobrou ilustrací degradace tohoto systému. Během 18 let se z profesionála a vzdělaného intelektuála, jehož obdivovali mnozí mí kolegové, stal osobou neustále šířící rozporující si vyjádření a hrozící světu (i Rusku!) atomovými zbraněmi,“ dodal.

Bondarev by prý rád pokračoval ve své kariéře diplomata, což by se však nyní rovnalo vlastizradě. Je tak otevřen novým pracovním příležitostem.

Začátkem dubna vyzvalo české ministerstvo zahraničí ruské diplomaty, aby se dále nepodíleli na zastupování ruského politického vedení, které se rozhodlo provést „apokalyptickou destrukci“ svého souseda. Ruské vyslanectví v Ženevě v reakci na to ironicky poděkovalo za „velkorysou nabídku“ a dodalo, že ruští diplomaté mají svědomí dostatek.

7:22
Dnes

Ruská vojska se snaží proniknout ke Slovjansku od Izjumu, hlásí ukrajinský generální štáb. Rusové upevňují své pozice v Severodoněcku a Lysyčansku.

7:22
Dnes

Město Pardubice vypsalo výběrové řízení na opravu pěti desítek bytů v Husově ulici, které budou sloužit ukrajinským uprchlíkům. V současné době běží lhůta na podávání nabídek. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO).

Náklady se zatím odhadují vzhledem k rostoucím cenám ve stavebnictví na 30 milionů korun, tedy na dvojnásobek původně odhadované ceny. Byty by měly být k dispozici na podzim. „Věřím, že byty co nejdříve začnou sloužit těm, kteří je skutečně potřebují,“ dodal Nadrchal. Část bytů v Husově ulici po nezbytných úpravách město poskytlo běžencům záhy po vypuknutí války na Ukrajině, dodal.

7:14
Dnes

Takhle vypadá Severodoněcko a Luhanská oblast po „osvobození“ Ruskem.

Zobrazit celý online

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa