Sobota 2. července 2022
Svátek slaví Patricie, zítra Radomír
Polojasno 24°C

Bratr Putinova poradce investoval v ČR přes 100 milionů. A u Lipavského si posvítí na ruské nemovitosti

Aktualizováno -
23. května 2022
13:58
Autor: simao, ČTK - 
23. května 2022
08:30

Na majetek Leonida Levitina, bratra poradce ruského prezidenta Putina a exministra dopravy Igora Levitina, si posvítil Finanční analytický úřad (FAÚ) v rámci prověřování ruského majetku v Česku. Levitin v ČR investoval přes 100 milionů korun přes anonymní firmu, informovala Česká televize. V pondělí pak české ministerstvo zahraničí oznámilo, že vznikla nová pracovní skupina, která se zabývá ruskými nemovitostmi v ČR.

Igor Levitin je někdejším ministrem dopravy a poradcem prezidenta Vladimira Putina. Do března 2022 působil též jako prezident Evropské unie stolního tenisu, z funkce však odstoupil právě v důsledku ruské invaze na Ukrajinu.

Jeho bratr Leonid Levitin v Česku investoval přes 100 milionů korun, uvedla Česká televize. Levitinovo jméno spojila např. s ústavem pro pacienty s Alzheimerovou chorobou v Čenkově u Příbrami.

Kyperská stopa

Provozovnu vlastní firma Welfare Invest, majetkově ovládaná z Kypru, uvedla ČT. V té souvislosti zmínila i dividendy v přepočtu zhruba půl miliardy korun, které si jen za rok 2017 nechala vyplatit Levitinova kyperská firma Quartia Limited.

Na ruské majetky v Česku si nyní posvítili i kontroloři FAÚ. Podle České televize se do jejich hledáčku dostal právě i majetek bratra Putinova poradce.

13:29
Dnes

Ukrajinský generální štáb odhaduje, že Rusko za 129 dní války na Ukrajině přišlo o více než 35.870 vojáků. Moskva naposledy informovala o oficiálním počtu mrtvých 25. března, kdy hovořila o 1351 mrtvých vojácích.

13:00
Dnes

Rusko při svých útocích na ukrajinské území stále více spoléhá na nepřesné rakety, uvedlo dnes ve své pravidelné zprávě o vývoji bojů britské ministerstvo obrany. Důvodem je pravděpodobně klesající zásoba moderních a přesných zbraní.

Analýza záběrů z bezpečnostních kamer ukázala, že nákupní centrum ve východoukrajinském městě Kremenčuk, ve kterém v pondělí zahynulo přes 20 lidí a další desítky utrpěly zranění, bylo s největší pravděpodobností zasaženo raketou Ch-32, uvedlo britské ministerstvo s odvoláním na zpravodajské informace. Jde o modernizovanou verzi střel Ch-22, které byly původně určené k úplně jinému účelu, než jsou útoky na pozemní cíle. "To výrazně zvyšuje pravděpodobnost vedlejších škod při zasažení zastavěných oblastí," uvedlo ministerstvo obrany.

Válka na Ukrajině: Snímky z výbuchu obchodního centra v Kremenčuku Ruský útok na nákupní středisko v ukrajinském Kremenčuku Ruský útok na nákupní středisko v ukrajinském Kremenčuku
12:33
Dnes

Proruští separatisté obvinili další Brity zajaté na Ukrajině ze žoldnéřství, píše BBC s odkazem na ruská státní média. Může jim hrozit trest smrti.

Zobrazit celý online

Exministři s Putinem v Kremlu

Samotnému Putinovi v roce 2008 ústava nedovolovala ucházet se o třetí mandát v čele státu za sebou, a tak na čtyři roky přenechal nejvyšší funkci svému chráněnci Dmitriji Medveděvovi a sám se stal premiérem.

Když se po 4 letech Putin do Kremlu vrátil, jmenoval do funkcí řadu exministrů své vlády, kteří se nedostali do nové vlády Medveděva. A tak se prezidentovým poradci stali právě Levitin, ale také exministr školství Andrej Fursenko, exministr přírodních zdrojů Jurij Trutněv či exministr spojů Igor Ščegolev.

Ruské nemovitosti v Česku řeší nová skupina u Lipavského

Český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) vytvořil aktuálně pracovní skupinu, která se zabývá nápravou majetkoprávních vztahů k nemovitostem užívaným Ruskem v České republice. ČTK to dnes sdělila mluvčí ministerstva Lenka Do. U řady z budov má úřad pochybnosti o tom, zda stále slouží k diplomatické činnosti.

Ministerstvo eviduje asi pět desítek nemovitostí. Skupina se soustředí na ty, které jsou v ruském vlastnictví, a to v Praze i v dalších obcích a městech. „Budeme proto úzce spolupracovat také se zástupci samospráv, na jejichž katastru se předmětné nemovitosti nacházejí,“ poznamenala mluvčí. „U řady z nich máme velké pochybnosti, zda skutečně stále slouží k diplomatické činnosti podle příslušných mezinárodních konvencí,“ sdělila Do.

V poslední době se řešila zejména otázka ruské školy v pražském Bubenči. Praha z rozhodnutí zastupitelstva vyzvala vládu, aby připravila zákon, podle něhož by bylo možné omezit vlastnické právo Ruska k budově. Lipavský tehdy opáčil, že problematika ruské školy je provázána s několika mezinárodními smlouvami a je potřeba dodržovat ústavní pořádek ČR.

„Hodláme postupovat bezezbytku podle zásad právního státu. V tom je naše převaha, že respektujeme pravidla a základní hodnoty a nepřistoupíme na hru mimo všechna pravidla, jakou vidíme na druhé straně,“ dodala dnes mluvčí úřadu.

6 diplomatů na ruské ambasádě v Praze

Česko má s Ruskem napjaté diplomatické vztahy po loňském zjištění českých tajných služeb a vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Počet ruských diplomatů v ČR byl dále snížen i po ruské invazi na Ukrajinu. Na ruském velvyslanectví v Praze aktuálně působí šest diplomatů. Česko také odebralo Rusku souhlas s provozem konzulátů v Brně a Karlových Varech. Uzavřelo též své konzuláty v Petrohradu a Jekatěrinburgu a dočasně uzavřen je Český dům v Moskvě.

Video  Putinovy válečné zločiny. Bude za ně skutečně odsouzen?  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa