Středa 28. února 2024
Svátek slaví Lumír, zítra Horymír
Oblačno 11°C

Superjachta Putinova parťáka z KGB uvízla v Norsku: Místní ji odmítli natankovat

Autor: ČTK - 
18. března 2022
09:13

Superjachta ruského oligarchy Vladimira Stržalkovského uvízla v norském přístavu poté, co ji místní dodavatelé paliva odmítli natankovat. A tak 68 metrů dlouhé plavidlo jménem Ragnar musí zatím zůstat v severonorském přístavu Narvik, napsal zpravodajský server The Huffington Post.

Stržalkovskij sice není na seznamu ruských oligarchů, na které se vztahují sankce EU, ale tento bývalý agent KGB, který vydělal jmění na těžbě niklu, má úzké vazby s ruským prezidentem Vladimirem Putinem – a to je trnem v oku místním lidem.

„Proč bychom jim měli pomáhat?“ řekl norské televizi NRK dodavatel paliva Sven Holmlund. „Můžou domů odveslovat. Nebo použít plachtu.“

Kapitán jachty nicméně na nastalou situaci žehrá s tím, že posádka je „západní“ a na válce, kterou Rusko vede na Ukrajině, nemá žádnou vinu. „Vnímáme to jako diskriminaci a krajní nespravedlnost,“ uvedl kapitán Robert Lankester v prohlášení.

Ragnar pluje pod vlajkou monackého jacht-klubu, který toto plavidlo opěvuje jako „super-jachtu, jaké se žádná jiná nevyrovná“. Kýl je postavený jako u ledoborce, aby mohla sloužit k polárním výpravám.

Další výbava zahrnuje přistávací plochu pro vrtulníky, bazén, posilovnu, obojživelné off-roadové vozidlo, vybavení na heliskiing, tedy lyžování z vrtulníku, čtyři vodní skútry, čtyři sněžné koloběžky, šest podvodních skútrů, víceúčelový ostrov a obří tobogan.

Video  Italská finanční policie zabavila jachtu ruského oligarchy.  - Italská policie
Video se připravuje ...

 

14:39
Dnes

Největší ruská banka Sberbank v loňském roce zvýšila čistý zisk více než pětinásobně na 1,5 bilionu rublů (téměř 385 miliard Kč). Generální ředitel German Gref uvedl, že celkové úvěrové portfolio banky loni vzrostlo o 27 procent na 39,4 bilionu rublů. Vklady soukromých klientů se zvýšily o 4,4 bilionu na 22,9 bilionu rublů.

Čisté úrokové výnosy loni vzrostly o 36,8 procenta na 2,56 bilionu rublů. Růst podpořilo zvýšení úrokových sazeb, k němuž přistoupila ruská centrální banka. Čisté výnosy z poplatků a provizí pak stouply o 8,4 procenta na 763,9 miliardy rublů.

13:58
Dnes

„Poslanci neuznaného Podněstří se obrátili na Rusko s žádostí o 'ochranu regionu v podmínkách zvýšeného tlaku ze strany Moldavska'. Přijatá rezoluce obsahuje výzvu Radě federace a Státní dumě, ale pouze s žádostí o pomoc v podmínkách 'ekonomické blokády ze strany Moldavska',“ informuje kanál Nexta.

„Moldavsko fakticky rozpoutalo ekonomickou válku proti Podněstří a záměrně vytváří předpoklady pro mnohamilionový rozpočtový deficit,“ uvádí se v dokumentu.

13:39
Dnes

Dmytro Lychovij, mluvčí ukrajinského uskupení Tavrija, které bojuje proti ruským silám na tomto úseku fronty, potvrdil, že se ukrajinští vojáci stáhli ze dvou osad u Avdijivky. Drží však podle něj obrannou linii u vesnic Toneňke, Orlivka a Berdyči.

V ukrajinském vysílání Rádia Svoboda (RL) uvedl, že se Ukrajinci u Avdijivky stáhli do oblasti, kde jim obranu usnadní terén; konkrétně kaskáda vodních nádrží. Ruské vojáky podle něj ukrajinské ozbrojené síly zastavily na okraji Orlivky, od které se směrem k Lastočkyne táhne série menších rybníků.

Skutečnost, že nádrže u Avdijivky mohou přispět k obraně ukrajinských vojáků, ve své poslední zprávě zmínil i americký Institut pro studium války (ISW). Podle jeho expertů terén dál zpomalí už tak relativně pomalý postup ruských vojsk.

Zobrazit celý online

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa