Pondělí 2. října 2023
Svátek slaví Olívie, zítra Bohumil
Polojasno 20°C

Poslankyně navrhla metál pro Zelenského! Zeman už nad tím sedí, stihne to do pondělí?

Autor: vr - 
1. března 2022
14:44

Stojí za svými lidmi, vymýšlí, jak ukončit konflikt a zároveň odmítá evakuaci z ostřelovaného Kyjeva. To je ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij (44). A podle české poslankyně by měl jeho odvahu ocenit i náš stát!

Poslankyně Barbora Urbanová (30, STAN) včera uvedla, že Zelenského navrhne na státní vyznamenání a zveřejnila i důvody, proč by si podle ní ukrajinský lídr metál zasloužil. Zaprvé prý bojuje nejen za svoji zemi, ale tím, že se snaží zastavit šílícího Vladimira Putina (69) i za celou Evropu. Zadruhé si stojí za svým.

22:00
1. 10. 2023

Naše zpravodajství z války na Ukrajině je pro dnešek u konce. Budeme zpět v pondělí ráno, dobrou noc.

21:45
1. 10. 2023

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov si dnes volal se svým americkým protějškem Lloydem Austinem, projednávali pokračování pomoci pro Ukrajinu. Umerov o tom informoval na síti X. 

21:33
1. 10. 2023

Polský premiér Mateusz Morawiecki vzkázal Ukrajině, ať je vděčná za přijetí milionů ukrajinských uprchlíků. Varoval navíc před paktováním se s Německem, protože „Německo se vždycky s Ruskem dohodne“. Vyjádření premiéra přinesl deník Dziennik Gazeta Prawna.

Zobrazit celý online

Mohl by kšeftovat jako někteří jeho předchůdci, ustupovat, opustit zemi a lidi tam nechat. To neudělal. Jeho statečnost probouzí to nejlepší v nás,“ uvedla Urbanová na Facebooku. A jako třetí, možná nejsilnější důvod, vidí, že Zelenskij sjednotil Evropu a probudil v Češích lidskost, díky níž nyní pomáhají uprchlíkům a posílají peníze na frontu.

Stihne to příští týden?

Státní vyznamenání přijme z rukou prezidenta republiky Miloše Zemana (77) už příští týden 7. března kolem 70 lidí (v minulých dvou letech se ceremoniál neuskutečnil kvůli pandemii covidu). Přibude tam, byť v nepřítomnosti, další jméno? „Předám informaci o této iniciativě panu prezidentovi, aby se jí už teď mohl začít zabývat,“ napsal Blesk.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Hlava státu v posledních dnech o Ukrajině a jejímu lídrovi mluví obdivně. Je pro, aby tam mohli jít bojovat Češi, i aby země zahájila kroky pro vstup do Evropské unie. Urbanová ale svůj návrh hodlá podat ke schválení Sněmovně, na což je standardní lhůta do 31. března. Pokud by Zeman počkal, až vše projde schvalovacím procesem, tak by mohl Zelenskému metál dát až 28. října.

Video  Novodobý vojenský hrdina Volodymyr Zelenskyj  - Videohub
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud