Pondělí 23. května 2022
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno 23°C

ONLINE: 87 mrtvých při útoku Rusů na obec Desna! A Putin terčem neúspěšného atentátu

Aktualizováno -
23. května 2022
15:28
Autor: ČTK, red - 
12. února 2022
15:00

Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi na Ukrajinu, ale akce podniknutá Kavkazany se vůbec nepovedla. Uvedl to náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Ruský letecký úder na ukrajinskou obec Desna z minulého týdne si vyžádal 87 mrtvých, uvedl ukrajinský prezident Zelenskyj na fóru v Davosu. Ruský voják Vadim ŠIšimarin, obviněný ze zabití 62letého civilisty na Ukrajině, byl odsouzen k doživotí. Ruská armáda nyní soustředí své síly u Severodoněcku a ze severního směru chystá další útok na Slovjansk, píše v hlášení ukrajinský generální štáb. Dramatické dění kolem války na Ukrajině sledujeme na Blesk.cz v našem online přenosu.

  • Ve čtvrtek 24. 2. svět ohromily zprávy z Ukrajiny – Putin zavelel k útoku na Ukrajinu! Kde se aktuálně na Ukrajině bojuje? Podívejte se na přehlednou infografiku.
  • Ubytováváte doma uprchlíky nebo jinak pomáháte Ukrajincům v ČR? Blesk spustil web ProUkrainu, kde najdou praktické rady i zpravodajství v ukrajinštině, psané lidmi, kteří si stejným procesem již prošli.
  • Ruská armáda soustředí své síly u Severodoněcku a ze severního směru chystá další útok na Slovjansk, tvrdí Ukrajinci. Zobrazit ZDE
  • Zajatý a souzený ruský voják Vadim Šišimarin byl za vraždu civilisty odsouzen v Kyjevě k doživotí. Zobrazit ZDE

Video  Smrtící déšť: Video ukázalo ostřelování mariupolských oceláren Azovstal.  - Reuters
Video se připravuje ...

Válka Rusko vs. Ukrajina
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Česko Česko Evropská unie Evropská unie Vladimir Putin Vladimir Putin
Zobrazit nové zprávy
15:48
23. 5. 2022

„Putin bude muset zaplatit za své barbarství na Ukrajině,“ nechal se slyšet americký prezident Joe Biden v Tokiu. Prohlásil rovněž, americké jednotky přímo do konfliktu na Ukrajině nezasáhnou.

15:45
23. 5. 2022

Obraz Kazimira Maleviče, průkopníka abstraktního umění a představitele ruské avantgardy, nabídne 14. června aukce společnosti Arthouse Hejtmánek. Obraz kyjevského rodáka Černý obdélník na bílém pozadí se bude vyvolávat za deset milionů korun. V aukci bude také kolekce šesti ukrajinských malířů a malířek, jejichž osudy často určila emigrace. Část výtěžku z jejich prodeje věnuje aukční síň Ukrajině. ČTK o tom za pořadatele informovala Jana Bryndová.

15:41
23. 5. 2022

Představitel ruské mise při OSN v Ženevě Boris Bondarev v telefonickém rozhovoru s agenturou AP potvrdil, že písemnou rezignaci předal velvyslanci Ruska při OSN a dalších mezinárodních organizacích v Ženevě Gennadiji Gatilovovi. Na dotaz, zda se nyní obává reakce Moskvy, odpověděl, že se přirozeně musí obávat. Nemíní však opustit Ženevu.

„Ne všichni ruští diplomaté jsou váleční štváči. Jsou soudní, ale musí mlčet,“ dodal s tím, že jeho případ by mohl ostatním posloužit jako příklad. Připustil však, že pokud bude za svá vyjádření trestně stíhán, další diplomaté jej následovat nebudou.

15:36
23. 5. 2022

Americký kavárenský řetězec Starbucks odchází po téměř 15 letech z Ruska. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu tam v březnu pozastavil činnost.

15:35
23. 5. 2022

„Ukrajina je jediné místo v Evropě, kde lidé brání evropské hodnoty za cenu vlastních životů,“ uvedl mluvčí ukrajinské diplomacie Oleh Nikolenko v reakci na slova francouzského ministra pro evropské záležitosti Clémenta Beaunea, který řekl, že Ukrajina se stane členem EU za 15 až 20 let.

15:22
23. 5. 2022

„Navzdory řečem o síle ruské armády neuspěla u Kyjeva a ustoupila,“ nechal se slyšet bývalý člen Protiteroristické operace, velitel roty obrany proti terorismu Filin, který se sám zúčastnil březnových bojů u vesnic Moščun a Horenko. Připomněl, že začátkem dubna byla Kyjevská oblast osvobozena od okupantů. Jedním z důvodů prý bylo, že Rusové pochopili, že je žádný Ukrajinec neuvítá s otevřenou náručí, řekl v rozhovoru pro list Ukrajinska Pravda. Vážné problémy měli Rusové i s palivem. Někteří okupanti podle Filina ještě nenašli cestu domů.

15:15
23. 5. 2022

„I přestože obviněný řekl, že neměl v úmyslu zabíjet, soud těmto tvrzením nevěří a domnívá se, že zabíjet byl úmysl,“ komentoval soud s ruským vojákem Šišimarinem soudce Serhij Ahafonov, uvedl list The Kyiv Independent.

15:10
23. 5. 2022

Agentura Reuters upozornila na to, že běloruské ministerstvo obrany armádě nařídilo kontrolu svých zbraní a logistického vybavení, aby se ujistila, že je vše bojeschopné.

15:06
23. 5. 2022

Litva, Lotyšsko, Estonsko a Slovensko se ve společném dopise obrátily na Evropskou unii a dožadují se konfiskace zmražených ruských účtů a toho, aby byly užity na obnovu válkou zničené Ukrajiny. Ministři financí společnou žádost předloží v úterý. Zároveň země volají po nových sankcích proti Rusku.

15:04
23. 5. 2022

Zhruba na třetině základních škol se nedaří zajistit potřebnou psychologickou podporu pro žáky z řad válečných uprchlíků z Ukrajiny. Vyplývá to ze zjištění České školní inspekce, které dnes novinářům představili ústřední vrchní inspektor Tomáš Zatloukal s ministrem školství Petrem Gazdíkem (STAN). Psychické problémy u žáků z Ukrajiny zaznamenala podle inspekce asi polovina školek a dvě třetiny základních škol, nejčastěji šlo o uzavřenost a emoční citlivost.

Zjištění vychází z informací, které školní inspekce získala v období od začátku dubna do poloviny května v 52 mateřských a 626 základních školách. Toto množství škol odpovídá podle inspekce asi 70 procentům základních škol, ve kterých bylo v polovině května aspoň deset ukrajinských uprchlíků.

15:00
23. 5. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi na Ukrajinu, ale akce podniknutá Kavkazany se vůbec nepovedla. Uvedl to náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v rozhovoru, jehož úryvek dnes zveřejnil na svém webu list Ukrajinska pravda. Tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

„Šlo o atentát (na Putina) po linii představitelů Kavkazu, a to ne tak dávno. Nedostalo se to na veřejnost. Byl to naprosto nepovedený pokus, ale skutečně se to odehrálo. Přibližně před dvěma měsíci,“ řekl Budanov. „Ještě jednou říkám, že se to nepovedlo. Akce neměla žádnou publicitu. Ale stala se,“ dodal.

14:58
23. 5. 2022

Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko obvinil Západ z pokusů „rozkouskovat“ Ukrajinu, což v něm podle jeho vlastních slov budí obavy. Lukašenko při setkání s ruským prezidentem Putinem uvedl, že se domnívá, že Kyjev bude muset nakonec požádat o jejich pomoc před zabráním Západem. Osočil rovněž Polsko, že se snaží získat západní části Ukrajiny. Lukašenko svoje výroky nepodložil žádnými důkazy.

14:54
23. 5. 2022
!

Ruský prezident Vladimir Putin se stal před časem terčem atentátu. K pokusu došlo po ruské invazi na Ukrajinu, ale akce podniknutá Kavkazany se vůbec nepovedla. Uvedl to náčelník ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov v rozhovoru, jehož úryvek dnes zveřejnil na svém webu list Ukrajinska pravda. Tvrzení není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

14:51
23. 5. 2022

Časopis TIME zveřejnil svůj tradiční žebříček 100 nejvlivnějších osobností roku 2022. Je mezi nimi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf ukrajinské armády Valerij Zalužnyj, ale také ruský prezident Vladimir Putin.

14:47
23. 5. 2022

Zástupci Pentagonu na videocallu s představiteli ukrajinské armády.

Zástupci Pentagonu na videocallu s představiteli ukrajinské armády (23.5.2022) Zástupci Pentagonu na videocallu s představiteli ukrajinské armády (23.5.2022)
14:45
23. 5. 2022

Příští týden se bude konat jednání Evropské rady. „Tématy budou energetika a Ukrajina. V rámci debaty o Ukrajině budeme řešit i finanční pomoc z Bruselu zemím, které jsou zasaženy uprchlickou krizí,“ napsal premiér Petr Fiala (ODS).

14:35
23. 5. 2022

Ruský prezident Vladimir Putin je kvůli své invazi na Ukrajinu zodpovědný za narůstající hlad lidí po celém světě, píše list The Washington Post (WP). Ruská blokáda jihoukrajinského přístavu Oděsa a dalších klíčových námořních cest v Černém moři totiž brání napadené zemi vyvážet obilí, čímž jsou ohroženy zásoby potravin do zemí Blízkého východu, Afriky a částečně i Asie.

„Putinova válka se blíží tomu, aby se z ní stal Putinův globální hladomor,“ píše WP.

14:27
23. 5. 2022

Náměstek ruského ministra zahraničí Andrej Ruděnko nevyloučil možnost, že obráci oceláren Azovstal z Mariupolu by mohli být vydáni na zadržené ruské vojáky na Ukrajině. Detaily však nesdělil, upozornil deník The Kyiv Independent.

14:19
23. 5. 2022

Komplikovaná situace v ruské ekonomice vyžaduje zvláštní úsilí vlády, ale Rusko dopady západních sankcí zvládá, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin při setkání s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem v letovisku Soči na březích Černého moře. Lukašenko od svého ruského spojence obvykle požaduje nové půjčky a levnější dodávky ruských surovin.

Ruský prezident Vladimir Putin na setkání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem (23.5.2022)
14:07
23. 5. 2022

Liberecké asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) odbavilo o víkendu další skupinu ukrajinských Romů. Tentokrát jich do Liberce dorazilo 21, sedm z nich ale z centra vykázali, protože už byli dříve registrováni, pomoc čerpali a na další neměli nárok. ČTK to řekl ředitel hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jan Hadrbolec. Z 56 ukrajinských Romů, kteří do Liberce dorazili o minulém víkendu, jich podle něj v kraji zbylo deset.

14:05
23. 5. 2022

Ukrajinští uprchlíci, kteří žijí od dubna v Rybitví, místní části Pardubic, se většinou chtějí vrátit domů, ke své práci, ke své rodině, žít jako dřív. Čekají jen, až skončí válka, řekli ČTK. Bydlení mají běženci v internátu střední průmyslové a stavební školy, podmínky tam jsou skromné.

14:03
23. 5. 2022

Ruský diplomat Boris Bondarev v OSN rezignoval. „Nikdy jsem se za svou zemi tolik nestyděl,“ uvedl ve svém rezignačním dopise a popsal, že 20 let, kdy tuto funkci vykonával, sledoval, jak se ruské „lži a neprofesionalita“ jen zvyšují a zvyšují.

13:52
23. 5. 2022

V Oděse byl zadržen muž, který strhnul ukrajinskou vlajku, pošlapal ji a pak hodil do koše. Svědkům se podařilo celý incident natočit, píše agentura Unian. Pachatel byl podporovatelem okupantů.

13:41
23. 5. 2022

Společnost YouTube ze svého serveru v souvislosti s válkou na Ukrajině odstranila za porušování uživatelských pravidel přes 9000 kanálů a 70 000 videí, které z velké části šířily propagandu ruské vlády. V rozhovoru s deníkem The Guardian to řekl hlavní produktový manažer platformy Neal Mohan. Mimo jiné uvedl, že youtube zůstává pro Rusy zdrojem necenzurovaných informací o agresi proti sousední zemi, kterou Moskva lživě prezentuje jako osvoboditelskou misi.

13:38
23. 5. 2022

„Počet obyvatel Chersonu od začátku ruské invaze klesl z 300 tisíc na 170-180 tisíc,“ řekl starosta města Ihor Těrechov v rozhovoru s RBC-Ukraine.

Video se připravuje ...
Další videa