Tiché bomby, miny i kazetová munice: Rusové v Charkově testují další smrtící zbraně

Autor: Markéta Mikešová - 
14. dubna 2022
05:00

Rusové svou ofenzivu začali zaměřovat převážně na východ Ukrajiny, tamní města čelí stále intenzivnějším útokům. Jedna z nejhorších situací panuje v Charkově, kde okupanti stále častěji používají zbraně zakázané Ženevskou úmluvou. Často je tu i testují, jak podotkla ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Denisovová. Jde zejména o tiché bomby na padácích, kazetovou munici a protipěchotní miny.

Tiché bomby jsou novinkou, Rusové je v prvním měsíci války nepoužívali. Zprávy o jejich nasazení se objevily až 8. dubna v Charkově, informovala o tom ukrajinská agentura Ukrinform či charkovský starosta Igor Terechov.

„Charkov je bombardován novým typem bomb. Ruští agresoři je shazují pomocí padáků. Vyzývám vás, ať se v žádném případě k takovým padákům nepřibližujete a okamžitě je hlásíte záchranářům,“ uvedl Terechov s tím, že lidé by měli noci trávit kvůli svému bezpečí v krytech. Padákové bomby ve městě zničily minimálně sedm domů.

„Dnes v noci v jednu ráno jsme slyšeli zvláštní zvuky, něco zapískalo a pak to všechno spadlo,“ popsal v pondělí podle agentury Reuters místní muž jménem Sergej pád takového padáku.

Tyto bomby navíc mohou obsahovat kazetovou munici v raketových hlavicích typu 9M55K. Tu Rusové používali už během konfliktu v roce 2014 či v Sýrii, vystřelují je salvovým raketometem 9K58 Smerč či modernějším 9K515 Tornado-S. Aby se kazetová munice pořádně roztříštila na další menší submunice, je třeba použít právě padák. Každá submunice pak má vlastní termonavádění, kdy hledá teplo vyzařované obrněnými vozidly. Ale v praxi zasahuje i civilní auta.

Termonavádění ovšem není přítomné vždy, obvykle se munice prostě roztříští náhodně po okolí a zasáhne vše, co jí stojí v cestě. Zasažená oblast může být relativně dost velká a submunice může obsahovat různé materiály – kromě střepin také bílý fosfor. Vždy nastane jeden výbuch, který je následovaný sérií dalších.

Kazetová munice je zakázaná, Rusové ji stejně používají hojně. Kromě Charkova zprávy o jejím použití pocházejí například z Dněpropetrovské oblasti, kde zabila nejméně čtyři osoby. Také byla zaznamenána minulý týden ve městě Kramatorsk v Doněcké oblasti.

Zákeřné miny s časovačem

Charkov pak hlásí také nové typy min s oddálenou detonací. Denisovová je nazvala „mimořádně nebezpečnými“, protože Rusové je mohou rozmístit po konkrétním území a miny vybouchnou až za několik hodin. A to přesto, že nedojde ke kolizi s žádným objektem. Stačí, aby na ně člověk sáhnul a explodují, protože mají velmi citlivé senzory. Podle ombusmanky byly tyto miny nalezeny i na dvorcích civilních domů a v ulicích.

20:58
Dnes

Italská premiérka Giorgia Meloniová telefonicky hovořila s americkým prezidentem Donaldem Trumpem mimo jiné o ruské válce na Ukrajině. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vyjádření Meloniové. Stanice CNN s odvoláním na americké představitele uvedla, že Trump o Ukrajině, která se čtvrtým rokem brání ruské agresi, mluvil také s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

Trump si s lídry evropských zemí telefonoval poté, co prohlásil, že jej velmi zklamal čtvrteční hovor s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který podle šéfa Bílého domu nepřinesl žádný pokrok. Putin zjevně není ochoten ukončit vojenské akce na Ukrajině, míní Trump. Putin mu sdělil, že Rusko je nadále ochotno jednat o dohodě o urovnání konfliktu, ale nehodlá slevit ze svých válečných cílů, oznámil ve čtvrtek Kreml.

19:37
Dnes

Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější zdroje energie, uvedla dnes večer na síti X Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která má na místě dlouhodobě svůj tým. Ruská státní agentura TASS píše, že potřeby elektrárny nyní zajišťují záložní generátory. Ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko podle serveru RBK-Ukrajina prohlásil, že ruská armáda zasáhla elektrické vedení spojující atomové zařízení s ukrajinskou energetickou sítí.

"Ukrajinská Záporožská jaderná elektrárna dnes v 17:36 (16:36 SELČ) přišla o veškerý externí zdroj energie, což se stalo po deváté během vojenského konfliktu a poprvé od konce roku 2023," stojí ve sdělení MAAE, podle níž se nyní atomové zařízení spoléhá na energii z nouzových dieselových generátorů. "Podtrhuje to extrémně vratkou situaci v oblasti jaderné bezpečnosti," podotkl šéf MAAE Rafael Grossi.

18:38
Dnes

Při ruském útoku na Kyjev bylo poškozeno konzulární oddělení polského velvyslanectví v Kyjevě, podle velvyslance jsou všichni zaměstnanci živí a zdraví, uvedl na sociální síti šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. "Ukrajina naléhavě potřebuje prostředky protivzdušné obrany," napsal. Polské ministerstvo zahraničí na síti X oznámilo, že předalo ruské ambasádě diplomatickou nótu s protestem proti útokům na Ukrajince. "Byla poškozena budova polské ambasády na Ukrajině. Ministerstvo zdůraznilo, že to je porušení mezinárodního práva, zejména Vídeňské úmluvy z roku 1961," uvedla diplomacie.

Zobrazit celý online

Podle serveru The Kyiv Independent jde o protipěchotní miny PTM-1S, které lze rozsypávat například z vrtulníků nebo vystřelovat z raketometů. Mají zelený obal a nezahrabávají se, na rozdíl od konvenčních min. Jejich použití je rovněž zakázáno Ženevskou úmluvou.

Charkovské úřady se nyní snaží miny odklidit a obyvatele varují, ať se k postižené oblasti nepřibližují. Odklízení začalo v pondělí.

Putin si pomáhá zbraněmi z Íránu a Iráku

Taktika Rusů se obecně změnila. Server The Guardian informoval, že okupanti začali používat zbraně dodávané z Íránu, které blízkovýchodní země pašuje z Iráku. Novinářům to potvrdili zástupci iráckých milic. Podle nich jde o protitankové střely, granátomety RPG či brazilské a íránské raketové systémy.

V Iráku se totiž nachází velké množství zbraní od doby, kdy Američané trénovali tamní jednotky za účelem svržení režimu Saddáma Husajna. Poté střely, raketomety a další padly do rukou místních milic, které byly kvůli bojům proti Islámskému státu dokonce dočasně oficiálně začleněny do iráckých ozbrojených sil.

Zastřešující milicí je Hašd Šaabí, jejíž zástupce uvedl, že 1. dubna rozmontoval odpalovací systém Astros II a jeho díly a poslal do Íránu, odkud pak byl lodí přepraven do ruské Astrachanské oblasti.

Granátomety RPG byly přepraveny už 26. března. Samotná milice to příliš neřeší, prostředků má dost. „Je nám jedno, kam se ty zbraně dostanou, protože je nyní nepotřebujeme. Cokoli, co je protiamerické, nám udělá radost,“ sdělil zástupce z Hašd Šaabí.

Turecký geopolitický analytik Yörük Işık pro server uvedl, že Rusové nyní potřebují hlavně rakety a tohle je skutečně možný způsob, jak je získat, byť jejich transport je velmi složitý. Výhoda lodí ale je, že to nezaznamenají satelity, protože zbraně jsou uloženy v běžných námořních kontejnerech.

Video  Ohavný masakr civilistů v Buči: Těla se válí po ulicích  - Reuters
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa