Sobota 18. května 2024
Svátek slaví Nataša, zítra Ivo
Oblačno, déšť 19°C

Nová ruská taktika na Ukrajině: Shazují „tiché“ bomby na padácích

Autor: vr - 
12. dubna 2022
11:02

Dobýt druhé největší město Ukrajiny by pro Rusy byl obzvlášť velký úspěch. Jenže Charkov se nedá. Možná i proto si pro něj agresor vymyslel zvláštní specialitu – bomby shazované na padácích, které nejsou slyšet.

„Nepřítel bombarduje Charkov už měsíc a půl. Poslední dva dny, spolu s minami, granáty, raketami Grad, trpí Charkov bombardováním nového typu. Ruský agresor shazuje bomby na padácích. Žádám obyvatele, aby se k nim v žádném případě nepřibližovali a okamžitě informovali záchranáře,“ uvedla tisková služba radnice s varováním, že by lidé měli zejména noci trávit v krytech.

Podle očitých svědků už 8. dubna měly tyhle bomby mít na svědomí zničení sedmi domů, o den později se pak zřítila pětipatrová budova.

08:05
Dnes

Podle Zelenského Rusko nemá prostředky na zahájení nového rozsáhlého útoku na Kyjev. „Nemají síly na rozsáhlou ofenzivu na hlavní město, jakou provedli na začátku invaze,“ řekl Zelenskyj. Hlavními cíli Kremlu jsou nyní podle něj Donbas a Charkov na východě a severovýchodě Ukrajiny.

Prezident země, která čelí ruské invazi od února 2022, v rozhovoru přiznal, že jeho zemi chybí muži, což ovlivňuje morálku vojáků. V pátek přitom Zelenskyj podepsal zákon, který umožňuje vstoupit do ozbrojených sil některým odsouzeným. Ukrajinská armáda by tímto způsobem mohla mobilizovat 10.000 až 20.000 vězňů. „Je třeba naplnit rezervy, máme značný počet brigád, které jsou prázdné. Musíme to udělat tak, aby chlapci měli normální rotaci. Pak se zlepší morálka,“ je přesvědčen ukrajinský prezident.

6:56
Dnes

Ukrajinský prezident si rovněž postěžoval, že Západ Ukrajině zakazuje používat zbraně dodané Evropou a Spojenými státy k úderům na ruské území. „Oni na nás mohou útočit ze svého území, to je největší výhoda, jakou Rusko má, a my nemůžeme se západními zbraněmi podniknout nic proti jejich systémům umístěným na ruském území. Nemáme na to právo,“ kritizoval Zelenskyj a dodal, že si na tuto skutečnost tento týden stěžoval americkému ministrovi zahraničí Antonymu Blinkenovi.

Podle listu Wall Street Journal Ukrajina požádala administrativu Joea Bidena o povolení používat americké zbraně na ruském území. Institut pro studium války uvedl, že tento zákaz zásadně podkopává ukrajinskou schopnost úspěšně se bránit ruské agresi. 

6:00
Dnes

Dobré ráno, vážení čtenáři. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek v rozhovoru s agenturou AFP řekl, že Západ se bojí porážky Ruska stejně jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. „Nacházíme se v absurdní situaci, kdy má Západ strach, že Rusko válku prohraje. A nechce, aby ji prohrála Ukrajina. Protože konečné vítězství Ukrajiny povede k porážce Ruska. A konečné vítězství Ruska povede k porážce Ukrajiny,“ prohlásil. 

Zobrazit celý online

Kazetová munice?

Odborník na bezpečnost amerického časopisu Foreigh Policy Jack Detsch na twitteru uvedl, že by dokonce na padácích mohly být shazovány zakázané kazetové pumy, tedy zjednodušeně bomby obsahující v sobě další menší bomby. Překvapený ze zprávy je ale třeba i český odborník na bezpečnost Andor Šándor. „Bomby na padácích nikdy neměly primárně za cíl ničit živou sílu či majetek. Ony mají sloužit k osvětlení terénu obzvlášť v noci nebo kouřem oslepit protivníka, abyste mohli změnit pozice,“ řekl Blesku.

Video  Budou Putin a spol. pykat za zvěrstva na Ukrajině? Expert promluvil o tribunálu i trestech  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa