Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Olga ubytovala maminku z Doněcku: „Otec malé Tamilky (8) bojuje v ruské armádě“

Autor: amb - 
4. dubna 2022
05:00

Příběhy tří dobrovolníků, kteří se rozhodli pomoci ukrajinským uprchlíkům. Petr na hranicích vyzvedával 80letý pár a dvě maminky z Oděsy. Po cestě byly nervózní, bály se a sledovaly navigaci. Jarek vymyslel stránku, díky které je možné spárovat dobrovolníky s Ukrajinci, kteří potřebují pomoc. A Olga ubytovala maminku z Doněcku s dcerou, jejíž otec pravděpodobně bojuje v ruské armádě. „Lidé na Ukrajině bojují i za naše hodnoty, a proto to nejmenší, co můžeme udělat my, je přijmout domů lidi, kteří přišli o všechno,“ řekla.

Petr Sovák už od začátku války věděl, že se chce do pomoci Ukrajincům zapojit. „Nejdřív jsme nakoupili kufr věcí pro děti a pak jsme dvakrát jeli vyzvednout lidi na hranice. Poprvé jsme vyzvedli dvě ženy z Oděsy s 11letým klukem z Vyšného Německého. Chlapec dostal hračky, moc jsme si ale nepovídali, bylo vidět, že paní měly obavy. Často se dívaly na navigaci, jestli jedeme správně,“ řekl Blesk Zprávám o cestě z hranic.

Dopravili ženy na místo a ty se jim druhý den hned ozvaly, od té doby jsou v kontaktu. „V Oděse jedna z těch žen pracovala v restauraci Prague, česky ale neuměla. Tady si našla práci hned,“ dodal Petr.

Podruhé vyzvedával dva 80leté seniory na přechodu v Přemyšli. „Paní na tom nebyla moc dobře, museli jsme jí po cestě hodně pomáhat. Z Čech pokračovali dál do Španělska,“ svěřil se. Pro uprchlíky by chtěl jet znovu, je to ale finančně náročné. Kromě toho také nabídl Ukrajincům ubytování.

„Je to hrozné, když se člověk dívá na zprávy nebo přijede na hranice a vidí tam děti ležet na matracích. Kdyby se něco stalo, byl bych také rád, kdyby někdo pomohl mojí rodině. Všechna čest koordinátorům a dobrovolníkům, někteří pracují už týdny v kuse,“ řekl Petr.

Jak propojit uprchlíky s řidiči, kteří by je odvezli z hranic?

Uprchlíkům pomáhá také Jarek Klimek. Sám chtěl vyjet na hranice už na začátku války, v prvních dnech se ale ještě vracely poloprázdné vlaky.

„Nejdřív tam byl přetlak dobrovolníků, po pár dnech ale příliv uprchlíků zesílil a situace se otočila,“ řekl Blesk Zprávám. „Sám jsem vezl dvě maminky s dcerami, které přijely z Kyjeva a říkaly, že jsou už týden na cestě. Na hranici stály 14 hodin,“ dodal.

Protože byla situace na hranicích v prvních týdnech neutěšená, chtěl tam Jarek vyrazit znovu. Uvědomil si ale, že je velká nabídka lidí, kteří by chtěli jet také, ale nevěděli, jak se s uprchlíky propojit a jestli na hranice nepojedou zbytečně. „Tak jsem vytvořil platformu Refudesk, propojující uprchlíky s dobrovolníky, kteří je odvezou do Čech,“ vysvětlil.

„Problém byl v tom, že situace na hranicích se měnila z hodiny na hodinu,“ pokračoval Jarek. Z některých přechodů mu podávali koordinátoři zprávy o tom, jestli se uprchlíci vejdou do hromadné dopravy, nebo mají vyjet i řidiči aut.

„Pak jsou ale místa, odkud žádné informace nemáme. Proto jsem spustil platformu Refudesk.cz, kde se dobrovolníci zaregistrují a v průběhu cesty si aktualizují status, jestli jsou na cestě nebo na místě. Když vidíme, že dorazili na přechod, kde třeba nemáme žádného koordinátora, ověří situaci sám dobrovolník a řekne nám, jestli tam mají vyrazit i další auta,“ doplnil Jarek. Naprostá většina aut se podle něj z hranic vrátila obsazená.

Dobrovolník podle něj může narazit na různé uprchlíky, někteří strávili noc v Přemyšli a jsou odpočatí, tím pádem i komunikativnější. Vézt ale můžou i Ukrajince, kteří strávili hodiny v mrazu na hranici poté, co vystoupili z přeplněného vlaku z Kyjeva. Ve druhém případě uprchlíci cestu většinou prospí.

Jak ale sám dodal, v těchto dnech už je situace lepší. „Autobusy a vlaky už jsou lépe organizované,“ řekl.

Olga: Ukrajinci bojují i za naši demokracii, ubytovat uprchlíky je to nejmenší

Cestou z války a přejezdem z hranic to ale nekončí. Uprchlíci si konečně trochu vydechnou poté, co najdou ubytování. S tím pomohla i Olga Garajová, u které už dva týdny bydlí maminka Anna z Doněcké oblasti a její dcera Tamila (8).

„Jsem ze Slovenska a od momentu, kdy vypukla válka, jsem cítila absolutní hrůzu z toho, co se našim sousedům děje,“ řekla Blesk Zprávám.

Jako kdyby se to dělo mně, asi se umím až moc umím vžít do toho, jaké to je se najednou octnout ve válce, všeho nechat, bát se o holý život, sbalit jednu tašku, do druhé ruky vzít dítě, vše známé nechat za sebou a utíkat do cizí země. Proto jsem neváhala ani na vteřinu a věděla jsem, že u nás v synově (3) pokoji musíme ubytovat mámu s dítětem,“ pokračovala Olga.

„Ode dne, kdy přijely, tak jsem se jako zázrakem trochu zklidnila, už tu válku až tak bytostně neprožívám a lépe se mi daří směřovat energii do konkrétní pomoci místo zjišťování zpráv na internetu,“ uvedla.

„Kromě toho tuto válku vnímám také jako naši válku, lidé na Ukrajině bojují i za naše hodnoty, naši demokracii, a proto to nejmenší, co můžeme udělat my, je přijmout domů lidi, kteří ze dne na den přišli o všechno, a pomoct jim toto hrozné období alespoň o kousek lépe přežít,“ sdělila Olga.

Malá Tamila (8) se narodila v roce 2014, kdy v Doněcku začínala válka. „Takže krátce poté, co se malá Tamilka narodila, tak Anna z doněcké oblasti před válkou odešla do menšího městečka u Kyjeva. Teď vlastně utíkají před válkou už podruhé. Co ale víme, je, že Anna je samoživitelka a otec Tamily zůstal na Doněcku a teď asi pravděpodobně bojuje v ruské armádě, nejsou moc v kontaktu,“ vysvětlila Olga.

„Když začnu klesat na duchu, vzpomenu si, jak jsou na tom lidé v Mariupolu“

Anna Olze řekla, že před rokem 2014 žili Rusové i Ukrajinci v Doněcku pokojně vedle sebe. Problémy začaly až před 8 lety.

Anna se podle Olgy postupně zorientovává, dokupuje věci, na které mají s Tamilou chuť, a občas něco uvaří. „Už se nám povedlo i prostřídat se v hlídání dětí, když jsem si já nebo ona potřebovala něco zařídit,“ řekla slovenská maminka.

„Je jasné, že je to změna a částečná ztráta soukromí, je to zásah do každodennosti, na kterou jsme byli zvyklí. Ale když mám občas tendence začít klesat na duchu, tak si stačí vzpomenout, jak hrozně na tom jsou lidé například v Mariupolu, a chuť pomáhat je zpátky,“ řekla Olga.

„Co bylo nejtěžší pro Annu s Tamilou těžko říct, asi ta samotná cesta, než dorazily k nám. Ta nejistota z toho, co bude, co zůstane z jejich města, zda se bude kam vrátit,“ zakončila Olga. Má pocit, že když pomáhají Anně a Tamile, bolest z hrůzy je lépe snesitelná.

18:45
Dnes

Kanada dnes oznámila nové sankce proti Rusku, terčem je 153 subjektů a deset jednotlivců. Opatření, jež přichází před sobotním druhým výročím zahájení ruské invaze na Ukrajinu, Ottawa koordinovala se Spojenými státy a Británií.

18:23
Dnes

Až pět let vězení hrozí polskému rolníkovi, který na blokádu výjezdu z dálnice poblíž hranic s Českem přijel s traktorem ozdobeným sovětskou vlajkou a transparentem vybízejícím ruského prezidenta Vladimira Putina, aby zatočil s Ukrajinou, Bruselem a polskými vládci. Uvedla to dnes na svém webu zpravodajská televize TVN 24.

18:01
Dnes

Evropská unie stojí za Ukrajinou jednotněji než kdy jindy, napsali dnes ve společném prohlášení předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová. Podporu Kyjevu vyjádřili v předvečer druhého výročí zahájení ruské agrese proti Ukrajině.

„Více než kdy jindy zůstáváme jednotní a věrní svému slibu podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude třeba,“ uvedli šéfové tří unijních institucí den před 24. únorem, který označili za „tragické výročí“. Ruskou agresi proti Ukrajině označili za zjevné porušení mezinárodního práva a Charty OSN.

Zobrazit celý online

Video  Jurečka o migrační krizi: Čím déle tu Ukrajinci budou, tím více budou chtít zůstat  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa