„Křečkování“ a prázdné regály kvůli Putinově válce: Němci vykupovali olej a mouku
Olej, mouka, oproti covidové pandemii o něco méně pak těstoviny – z regálů některých supermarketů v Německu mizí tyhle základní suroviny do kuchyní. A německé weby varují před zbytečným „křečkováním“.
Ukrajina, které se přezdívá obilnice Evropy, je jedním z hlavních světových vývozců obilovin a rostlinných olejů.
Poradenská společnost APK-Inform odhadla, že letošní sklizeň obilovin na Ukrajině klesne meziročně o 54,6 procenta na 38,9 milionu tun. Pokles zdůvodnila snížením osevní plochy kvůli ruské invazi. A prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno připomněl, že ruská armáda vyhazuje do vzduchu zemědělské stroje.
Objevily se přitom obavy z toho, nakolik porostou ceny olejů a mouky. Reálně se projevily již na některých místech v Německu, odkud proudí fotky prázdných regálů právě s oleji či moukou v supermarketech.
Videa z obchodů s prázdnými regály pak sdílí např. Focus Online. Podle něj se prodej zvyšuje o 170 procent a prázdné police jsou důsledkem počínání nákupních „křečků“.
Na prázdné regály již dříve upozornil i web swr.de. „Válka na Ukrajině otřásá lidmi – a reakce na ni jsou podobné reakcím na počátku koronavirové pandemie a karantény. V supermarketech v Bádensku-Württembersku se opět konají nákupy křečků. Tentokrát jsou to ale o něco méně těstoviny, které tito lidé hromadí, ale došlo na kuchyňské oleje a mouku,“ píšou Němci.
Připomínají tak situaci i z České republiky, kde vlivem narůstající paniky kvůli pandemii covidu-19 lidé nakupovali potraviny do zásoby, čímž došlo krátkodobě také ke zvýšené poptávce po trvanlivějších surovinách a zneklidňujícímu efektu „prázdných regálů“.
Snímky prázdných regálů se z Německa šíří i po uplynulém víkendu, kdy agentury pro změnu zaznamenaly prázdné regály s moukou či olejem v Berlíně.