Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Slovenští vojáci na hranicích Ukrajiny dovádí s dětmi: Video má už milion zhlédnutí!

Autor: VaB - 
22. března 2022
17:52

Přes slovensko-ukrajinské hranice proudí stovky uprchlíků z Ukrajiny. Jde hlavně o matky s dětmi, které za sebou mají neskutečně náročnou cestu. Na hranicích se je proto vojáci, policisté nebo hasiči snaží rozveselit. Dokazuje to video, jež má už přes milion zhlédnutí.

U hraničního přechodu stojí dva vojáci. Jeden z nich má na zádech obrovskou krosnu a u nohou velký kufr, druhý drží na jedné ruce malé dítě, poskakuje s ním a mává hračkou. Další malé dítě, s typickou dětskou školní brašnou na zádech, stojí na zemi a všemu pobaveně přihlíží mladá žena, zřejmě jejich maminka.

Vojáci si s dětmi hrají a snaží se je rozveselit. A podle videa, které vidělo už více než jeden milion lidí, jim to opravdu jde. Po chvilce pak společně odchází. „Takové chvíle nás naplňují nadějí, že válka brzy skončí a lidskost vyhraje nad zlem,“ popisují policisté na facebooku.

Slovenské ministerstvo vnitra uvádí, že na jejich území od začátku války na Ukrajině vstoupilo už 249 tisíc lidí. Ze začátku to byla hektická situace, v posledních dnech se to ale podařilo stabilizovat. Jde hlavně o matky s dětmi nebo cizince, kteří před válkou také utíkají.

„Na hranici se policisté, vojáci, hasiči a ostatní zodpovědné osoby snaží být velmi empatičtí a zpříjemňovat dětem chvíle čekání v zimě a po dlouhé a únavné cestě,“ popisují policisté na facebooku.

14:52
Dnes

Ukrajina obdrží další systémy Patriot pro posílení své protivzdušné obrany, ujistil dnes šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Andrij Jermak. Reagoval tak podle agentury Unian na zprávy médií, že západní partneři vyvíjejí tlak na Řecko a Španělsko, aby se podělily o své „patrioty“ s Ukrajinou, čelící již déle než dva roky agresi Ruska a v poslední době především sílícím útokům na energetickou infrastrukturu.

Atény se chystají Ukrajině předat jednu a možná i dvě baterie patriotů ve verzi PAC-3, napsal řecký server Pronews s odvoláním na vládní zdroje, podle kterého má Řecko na oplátku obdržet blíže neupřesněné americké záruky vůči turecké hrozbě a finanční kompenzaci. Řecko vnímá Turecko jako hlavní ohrožení. Verze PAC-3 je schopna sestřelovat i balistické rakety.

„Mohu říci, že nové patrioty budou. A upřímně řečeno, je vedlejší, odkud k nám dorazí. Hlavně, aby byly, a to co nejrychleji, protože jde o ochranu našich měst a lidí,“ zdůraznil Jermak. Na toto téma se podle kancléře jedná se zahraničními partnery doslova každý den, přičemž partneři nejednají pouze s Řeckem a Španělskem, ale i s mnoha dalšími státy. Nejvíce jednání se podle Jermaka vede s Američany - Patriot je totiž zbraň americké konstrukce a výroby a navíc na Američanech závisí mnohé. „Jsem přesvědčen, že velice brzy budeme mít dobré zprávy,“ dodal.

14:49
Dnes

Německý kancléř Olaf Scholz ani přes novou americkou podporu Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus Kyjevu neposkytne, společně s britským premiérem Rishim Sunakem dnes ale zemi napadené Ruskem slíbili další zbrojní podporu. Oba šéfové vlád se dnes v Berlíně rovněž shodli na tom, že Evropa musí výrazně investovat do své obrany.

„Co se týká tohoto zbraňového systému, moje rozhodnutí se nemění,“ řekl Scholz na dotaz, zda Německo nyní poskytne Ukrajině taurusy, když Spojené státy dodávají tamním ozbrojeným silám střely ATACMS. Scholz v této souvislosti připomněl, že Německo poskytuje Ukrajině po USA druhou největší zbrojní pomoc včetně protileteckých systému Patriot či Iris-T. Zároveň vyzval další státy, které by systémy Patriot mohly Ukrajině dodat, aby tak učinily.

14:10
Dnes

Česko si uvědomuje výtky, které mu kvůli nenávistným projevům vůči ukrajinským uprchlíkům adresovala mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI). Problém předsudečného násilí stejně jako další výzvy se snaží řešit. ČTK to dnes řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Reagovala tak na výroční zprávu AI. Ta poukazovala na to, že uprchlíci čelili v ČR projevům nenávisti, nenarovnala se práva lidí ze sexuálních menšin a pokračuje segregování romských školáků.

„Zpráva popisuje výzvy, kterých jsme si vědomi... Uvědomujeme si důležitost problematiky předsudečného násilí z nenávisti, jehož terčem byli ukrajinští uprchlíci. Je to téma, na kterém pracujeme,“ uvedla zmocněnkyně.

Zobrazit celý online

Video  Slovenští vojáci na hranicích s malými dětmi  - Polícia SR
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa