Neděle 13. října 2024
Svátek slaví Renáta, zítra Agáta
Oblačno 12°C

Chleba za 60 korun? Putinova válka zdražuje obilí. Omezte vývoz české pšenice, žádají pekaři

Aktualizováno -
22. března 2022
16:44
Autor: ČTK - 
22. března 2022
13:31

Česká republika by měla omezit vývoz pšenice, její cena je kvůli bojům na Ukrajině meziročně zhruba dvojnásobná. Běžný chléb by tak letos mohl stát i 60 korun. Svaz pekařů a cukrářů to dnes uvedl v tiskové zprávě. Dodal, že prudké zdražení pšenice prohlubuje problémy pekařů, kteří se potýkají s rostoucími cenami energií a pohonných hmot. Mnozí kvůli tomu čelí existenčním problémům. Snížení dopadů by mohl stát dosáhnout i prostřednictvím dotací pro pekárny, uvedl svaz.

Pšenice se v současné době podle Svazu pekařů a cukrářů prodává za rekordních 10.500 až 11.500 korun za tunu, loni v březnu tuna stála 5500 korun. Mnoho asijských a afrických států je závislých na dovozu obilovin z Ruska a Ukrajiny, kvůli zákazu vývozu z těchto zemí tak začaly skupovat obiloviny z jiných států, včetně ČR. Maďarsko už v minulých týdnech vývoz pšenice omezilo.

21:00
12. 10. 2024

Děkujeme za pozornost, kterou našemu online přenosu věnujete. Veškeré dění týkající se ruské agrese na Ukrajině budeme sledovat zase od nedělního rána.

20:50
12. 10. 2024

Rusko zažilo v září nejkrvavější měsíc od začátku války s Ukrajinou. Ztráty na frontě dosáhly průměrně 1271 mužů denně, vyplývá ze statistik, na které upozornil britský Daily Mail. Rusko pokračuje v taktice „mlýnku na maso“, do bojů posílá obrovské množství lidské síly. Snaží se tím opotřebovat ukrajinské obranné pozice. Rusko v posledních měsících postupuje, ovšem za cenu obrovského množství obětí, na což analytici upozorňovali již dříve.Celý článek čtěte ZDE.

20:15
12. 10. 2024

Ruské jednotky podle webu Hromadske útočily v Doněcké oblasti. Útok zabil dva lidi a deset dalších zranil, informovala krajská prokuratura. Dron podle prokuratury zasáhl civilní auto a zabil 19letého řidiče. Ruská armáda navíc zaútočila na vesnici Kurachivka. Při útoku utrpěl smrtelná zranění 84letý senior.

Zobrazit celý online

„Česká republika je konkrétně v pšenici, která je nezbytnou surovinou pro české pečivo, zcela soběstačná a značnou část produkce standardně vyváží. Bohužel aktuální situace ovlivněná válkou na Ukrajině způsobila, že meziročně došlo ke zdražení pšenice o 100 procent,“ řekl výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý. Doplnil, že situace v oboru je neúnosná a stát musí zasáhnout.

Ministerstvo: Regulace trhu není dobré řešení

Ministerstvo zemědělství (MZe) nepovažuje regulaci vnitřního trhu za dobré řešení. Mohla by fungovat jako opatření všech členských států proti sobě navzájem, sdělil ČTK mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Důležité podle MZe je zachovat vnitřní trh a volný pohyb zboží v Evropské unii. Ta by zároveň měla podle resortu prosazovat volný obchod i na mezinárodní úrovni. MZe hledá možnosti, jak snížit tlak na růst cen. „Od Evropské komise očekáváme, že předloží dočasný rámec pro státní pomoc podnikům zasaženým krizí v důsledku ruské invaze na Ukrajinu,“ uvedl Bílý.

Ministerstvo zemědělství letos podle něj poskytne do potravinářského odvětví 750 milionů korun v rámci dotačního programu Podpora zpracování zemědělských produktů a zvyšování konkurenceschopnosti potravinářského průmyslu. Podporu investic mimo jiné pro potravinářské podniky poskytuje také ministerstvo průmyslu a obchodu, dodal.

V důsledku zvýšení cen vstupních surovin, pohonných hmot či energií vzrostly pekárnám podle Hlavatého v lednu náklady o více než 30 procent v porovnání s prvním měsícem loňského roku. Zvýšené náklady se ale nepromítly v plné výši do dodavatelských cen pekáren. Rohlík a chleba zdražily o deset až 15 procent, ceny jemného nebo sladkého pečiva stouply o deset až 20 procent, uvedl dříve Hlavatý. Svaz pekařů dlouhodobě upozorňuje na to, že ceny pečiva jsou v ČR stále jedny z nejnižších v Evropské unii.

Kilogram konzumního kmínového chleba stál minulý týden v průměru podle dat spotřebitelských cen Českého statistického úřadu 31,14 koruny. Od ledna zdražil o 80 haléřů. Cena kilogramu pšeničného bílého pečiva v uplynulém týdnu činila v průměru 56,43 koruny, proti lednu zhruba o 1,50 koruny více.

Video  Epicentrum - Štěpán Křeček  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

kralovna-vsech-mori ( 23. března 2022 16:25 )

Copak já, já v pohodě jsem, ale co ti ostatní? Nemyslím jen na sebe jako ty.

ivalen ( 23. března 2022 15:48 )

dělá vše pro to, aby se schodek zvyšoval a rozhazuje plnými hrstmi, ovšem na špatnou stranu.

ivalen ( 23. března 2022 15:45 )

Pokud vím, tak situace je podobná v celé Evropě. Všude je covid a má válka dopady na ekonomiku států. Proč je u nás nejvyšší míra zdražování? Proč se cpe všem okolo ve velkém, kdekomu se leze do řiti, ale Češi jsou stále víc v cenových pastích? Místo abychom si svoje komodity hýčkali a opatrovali, tak je prodáme, peníze se rozdají na cizí podpory(nebo do kapes těm nahoře) a k návrhu na příspěvek na energie pro Čechy nejsou - státní kasa je prázdná. Zvláštní způsob hospodaření.
No jo, do voleb daleko, třeba se na to zapomene ...

panda82 ( 23. března 2022 09:34 )

tak se toho drž, aby tě nepropustili, sníží se odbyt a máš nadbytečnost, jinak je to dobré více odvádíš eráru,aby mohli vyplácet potřebným,

panda82 ( 23. března 2022 09:28 )

bude chybět, věř

Zobrazit celou diskusi