Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Rychlé zdražování a vysoká inflace v Česku: Ekonomové řekli, co bude s drahotou dál

Autor: ČTK, Mii - 
14. února 2022
11:42

Zatímco v předchozích měsících byla inflace v Česku podle metodiky EU spíše průměrná, v lednu se dostala nad průměr celé EU. V lednu totiž harmonizovaný index spotřebitelských cen (HICP) v ČR stoupl na 8,8 procenta z prosincových 5,4 procenta. Lednový odhad za eurozónu, který se od čísla za celou EU liší zpravidla jen málo, činí přitom 5,1 procenta. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali představitelé Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle analytiků lednový růst spotřebitelských cen potvrzuje, že česká ekonomika bude v letošním roce čelit nejvyšší inflaci od roku 1998.

Představitelé ČSÚ dnes zároveň upozornili, že růst cen energií, který výrazně ovlivňuje v poslední době inflaci, ještě podle informací od dodavatelů v Česku bude pokračovat. Podíl energií na spotřebitelském koši je přitom podle ČSÚ v rámci EU výrazně nadprůměrný.

„Situace v cenách energií v Česku se začíná dramaticky měnit od ledna 2022, a to je i jedním z důvodů návratu české inflace na historicky obvyklejší přední místa v evropském žebříčku,“ uvedl předseda ČSÚ Marek Rojíček. Ceny energií pro bydlení, kam patří plyn, elektřina i dodávka tepla, podle posledních úplných dat EU v prosinci 2021 stouply meziročně nejvíce v Estonsku (o 77,8 procenta), Nizozemí (o 74,9 procenta), Belgii (o 57,4 procenta) a ve Španělsku (o 54,8 procenta). Naopak Slovensko v prosinci vykázalo pokles o 3,9 procenta a ČR díky dočasnému odpuštění DPH u energií pokles o 8,5 procenta.

„Za růstem inflace v Evropě stojí především ceny energií. Zpočátku roku 2021 se to týkalo pohonných hmot, posléze se zvedaly ceny elektřiny a od druhé poloviny roku 2021 pak zejména ceny plynu. Tyto cenové nárůsty jsou ale při srovnání jednotlivých zemí co do intenzity i načasování velmi nerovnoměrné,“ uvedl ředitel odboru statistiky Jiří Mrázek. Podle něj vzestup cen za poslední půlrok je výrazný všude v Evropě, ale ČR a Slovensko se v tuto dobu držely spíše průměru.

V prosinci byl HICP v ČR 5,4 procenta a na Slovensku 5,1 procenta, zatímco průměr celé EU byl 5,3 procenta a eurozóny pět procent.

Inflace v ČR podle národní metodiky v lednu meziročně zrychlila na 9,9 procenta z prosincových 6,6 procenta. Meziroční růst spotřebitelských cen byl nejvyšší od července 1998, kdy činil 10,4 procenta. Vývoj ovlivnily zejména ceny bydlení, pohonných hmot a paliv. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů ČSÚ. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply v letošním prvním měsíci podle ČSÚ nejvíce od ledna 1993, a to o 4,4 procenta. I v tomto případě se na nárůstu cen podepsalo zdražení bydlení, kde elektřina proti prosinci zdražila o téměř 39 procent a zemní plyn o 31 procent. Částečně to bylo ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu.

„Aktuální zvýšení spotřebitelských cen bylo sice ovlivněno návratem DPH u cen elektřiny a zemního plynu, ale i tak je navýšení u energií značné a podle informací avizovaných dodavateli není konečné,“ uvedl dnes předseda ČSÚ Rojíček.

Zlevňování jen tak nepřijde

Růst cen byl v lednu podle hlavního ekonoma České bankovní asociace (ČBA) Jakuba Seidlera poměrně plošný, výrazně však do něj zasáhlo zdražení cen energií. Podotkl, že to bylo doposud mírné i z důvodu odpuštění DPH v posledních měsících minulého roku, zatímco v řadě evropských zemích ceny energií akcelerovaly již dvouciferným tempem. Lednová inflace tak podle něj potvrzuje, že tuzemská ekonomika bude v letošním roce čelit nejvyšší inflaci od roku 1998.

Zásadní obrat v cenovém vývoji nepředpokládá pro nejbližší měsíce analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. „U řady komodit se ceny na světových trzích drží vysoko nebo opět stoupají, což skrz dražší dovozy otevírá v tuzemsku prostor pro další růst cen. To se týká například pohonných hmot či elektřiny a plynu. Svého vrcholu zřejmě nedosáhl ani meziroční růst u cen potravin nebo nákladů vlastnického bydlení,“ uvedl. Také podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče bude celková meziroční inflace v nejbližších dvou měsících dále růst a s veškerou pravděpodobností překoná deset procent. „V jarních měsících by se ale měl vývoj zklidnit a nejpozději od třetího čtvrtletí začne meziroční inflace viditelněji klesat,“ míní. Celoroční průměr by se podle analytiků mohl nacházet blízko devíti procent.

Lednová inflace je podle analytiků zároveň velmi důležitá i z pohledu nové makroekonomické prognózy ČNB, která počítala s meziročním růstem spotřebitelských cen o 9,4 procenta. „Vzhledem k tomu, že se inflace v lednu nacházela opět tzv. nad prognózou, tak nelze vyloučit, že ČNB v březnu přistoupí ještě ke kosmetickému zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák. Současně však relativně slabší jádrová inflace naznačuje, že úrokové sazby jsou blízko svého vrcholu, doplnil ekonom Komerční banky Michal Brožka.

Video  Očima guvernéra: Srovnání inflace v roce 2008 a teď  - Videohub
Video se připravuje ...

Omasta ( 15. března 2022 01:49 )

V současnosti vyměnili pomáhat v boji proti viru za pomáhat chudinkám Ukrajincům. V obou případech se na tom pakujou různí příživníci. A v obou případech ta pomoc prodlužuje epidemii a válečná pomoc prodlužuje válku.

Omasta ( 15. března 2022 01:45 )

Inflaci a zdražování způsobili náhubkáři. Důkaz toho tvrzení je jednoduchý. Kdyby lidi nenosili náhubky, epidemie by netrvala 22 měsíců, ale 7-8 měsíců jako každoroční chřipka. A tak by ani nemohla covidová mafie prodat tolik vakcín a testů, nemohlo by být vyplaceno tolik náhrad za zavřené podniky. Tudíž by se netisklo tolik nekrytých peněz, které vyvolávají inflaci.

Nošení náhubků bylo v podstatě dobrovolné. Za pohyb bez náhubku hrozila pokuta 1000 Kč a to ještě jen tehdy, když člověk před přivolaným policistou odmítl náhubek nasadit. Bohužel nás náhubkáři přivedli do neštěstí nejen prodlužováním pseudopandemie, ale i tím, že zvolili současnou cenzuru zavádějící vládu, která si dělá svou záškodnickou činnost tak, aby se o tom nesmělo psát.

Jirik-ta ( 14. února 2022 14:33 )

Chtělo by to nouzový stav a lockdown, Testujeme a očkujeme každého.

viho ( 14. února 2022 13:20 )

Stanjura je kovaný ODSák, takže mám také obavu, že vysokou inflaci bude řešit zlevněním luxusních aut, soukromých tryskáčů, dovolených v Karibiku a snížením daní pro nejbohatší. Naopak zdraží hromadnou dopravu a úvěry, aby chudí lidé zbytečně nejezdili do školy a do práce a neutráceli za jídlo a bydlení. V průměru "spotřebního koše" se tak inflace sníží...

panda82 ( 14. února 2022 12:34 )

Počkáme až to Stanjura vyřeší, sice má pokladnu prázdnou, ale jeho mozek už na tom pracuje, jinak bude propouštět

Zobrazit celou diskusi