Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Průměrný Čech je o 1,7 roku starší než před deseti lety. Sčítání: A každý pátý je v důchodu

Autor: ČTK, swp - 
13. ledna 2022
11:30

Česku za deset let přibylo obyvatel. Loni jich v zemi žilo přes 10,52 milionu, o 87 600 víc. Téměř polovina z nich bydlela ve čtyřech krajích, a to v Praze, Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Průměrnému obyvateli republiky bylo 42,7 roku. Za desetiletí tak zestárl o 1,7 roku. Vyplývá to z prvních výsledků loňského sčítání lidu, které ve čtvrtek na tiskové konferenci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Cenzus se konal od 27. března do 11. května. Údaje jsou k prvnímu dni sčítací akce.

Sčítání se pořádá každých deset let, a to nejen v Česku. Umožňuje zmapovat situaci v jednotlivých zemích a porovnávat ji. Zatímco řada států údaje získává ze svých registrů a dotazuje se jen vzorku několika tisícovek lidí, v České republice se museli zapojit všichni obyvatelé. Česko totiž nemělo rejstříky, z nichž by se daly potřebné informace získat.

Podle statistiků obyvatel přibylo ale jen mírně. Ve srovnání s rokem 2011 měla republika loni o procento lidí víc. Ženy tvořily 50,7 procenta populace, muži 49,3 procenta. Pokračoval trend, kdy se lidé soustřeďují do některých krajů. Ve čtyřech krajích žije 48,2 procenta obyvatel. O něco víc než čtvrtina lidí pak je v Praze a Středočeském kraji.

Vývoj počtu obyvatel: Podívejte se, jak se vyvíjel počet obyvatel od prvního sčítání

Podívejte se v grafech, jak se vyvíjel počet obyvatel na území ČR od historicky prvního sčítání lidu, které na našem území proběhlo ještě za Rakouska-Uherska.

V důchodovém věku je každý pátý obyvatel země

Cizinci tvořili 4,7 procenta obyvatel. V zemi jich žilo téměř půl milionu. Nejpočetnější skupinou byli Ukrajinci. Představují třetinu lidí ze zahraničí.

Počet lidí nad 65 let rostl. Dostal se na 2,1 milionu. Je to o půl milionu víc než v roce 2011 při posledním sčítání. V důchodovém věku je tak každý pátý obyvatel země. Přibylo ale také dětí. Naopak méně je lidí v produktivním věku. Nejpočetnější generací dál zůstávají takzvané Husákovy děti, tedy silné ročníky 70. let.

V republice přibylo svobodných a rozvedených, naopak méně než před deseti lety je ženatých a vdaných. Zmenšila se také skupina vdov.

Ženy jsou vzdělanější než muži. Při minulém sčítání byl vyšší podíl vysokoškoláků mezi muži, teď už mezi ženami.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi