Český umělec Pišvejc chtěl podpořit Ukrajinu: Ve Florencii kvůli tomu poničil sochu

Autor: ČTK - 
10. března 2022
13:04

Český umělec Václav Pišvejc natřel do ukrajinských barev jedno z děl soudobého umění v centru Florencie. Chtěl tak vyjádřit podporu Ukrajině, teď mu ale hrozí postih za poničení cizí věci, uvedl florentský deník La Nazione. Pišvejc ve Florencii dlouhodobě žije, v této metropoli Toskánska proslul svými útoky na známé umělecké artefakty, instituce či tvůrce.

„Oběť a její barvy - modrá a žlutá,“ řekl Pišvejc, když natřel část sochy Lev ve skoku (Leone rampante) od soudobého italského umělce Francesca Vezzaliho. Socha, která znázorňuje lva ve skoku, jež v tlamě drží bystu římského císaře, je umístěna na jednom z hlavních florentských náměstí - Piazza della Signoria. Pišvejcův počin podle tisku doprovázel potlesk několika kolemjdoucích.

„Podle prvního ohledání se zdá, že použil akrylové barvy. Výbavu jsme zabavili,“ uvedla městská policie. Závažnost umělcova jednání bude podle ní záležet na tom, jak náročné bude smýt barvu ze sochy.

Pišvejc je svými činy ve Florenci známý. V roce 2018 přerazil o hlavu známé srbské umělkyně Mariny Abramovičové obraz. Ta akt odsoudila jako násilí, trestní oznámení ale na Pišvejce nepodala .

V roce 2012 Pišvejc pokryl stěny bývalého kláštera svaté Uršuly v centru města falešnými dolarovými bankovkami. O dva roky později se vysvlékl nedaleko florentského dómu a lehl si na zem vystlanou falešnými dolarovými bankovkami. Rok nato se obnažil u katedrály Santa Maria del Fiore. V roce 2016 jeho činnost v kontextu starého a nového umění ve Florencii popsal list La Repubblica.

8:42
Dnes

Při rozsáhlém ruském dronovém útoku na východoukrajinské město Charkov bylo v noci na dnešek zraněno nejméně 32 lidí včetně dvou dětí, uvedly místní úřady. Podle šéfa místní vojenské správy Oleha Syněhubova na Charkov zaútočilo nejméně 19 ruských dronů. Po zásahu musel být evakuován bytový dům.

8:04
Dnes

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že ukrajinská armáda v úterý útočila na ruské území americkými střelami dlouhého doletu ATACMS. Podle Moskvy byla cílem Voroněžská oblast a ruská armáda všechny střely zachytila, informuje dnes ruskojazyčná verze serveru BBC. Ukrajinský generální štáb přitom v úterý tvrdil, že ukrajinský úder střelami ATACMS byl úspěšný.

7:55
Dnes

Letiště v polském Lublinu a v Řešově (Rzeszów), která byla dnes krátce uzavřena po ruském útoku na západě Ukrajiny, obnovila provoz, píše Reuters.

Zobrazit celý online

Video  Blesk Podcast: Malé děti si válku ponesou dlouho, říká ukrajinská psycholožka  - Jiří Marek
Video se připravuje ...

 

 

Video se připravuje ...
Další videa