Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 8°C

Tanky se mění v 40tunové mrazáky: Okupantům hrozí na Ukrajině umrznutí v teplotách -20 °C

Autor: VaB - 
9. března 2022
15:21

Na Ukrajinu mají v příštích dnech přijít velmi mrazivé teploty, které klesnou až na -20 °C. Přidá se k nim také velmi chladný vítr. Tím se zkomplikuje situace hlavně pro vojáky i lidi, kteří z válkou zmítané Ukrajiny utíkají. Nedaleko Kyjeva stojí obrovská kolona ruské vojenské techniky. Většinu z ní tvoří tanky. Ty se mohou v tak chladných teplotách přeměnit v mnohatunové mrazáky, ve kterých budou ruští vojáci umrzávat.

Válka na Ukrajině probíhá už dva týdny, městy se stále ozývá hlasitá palba, výbuchy a ostřelování civilních budov ze strany Ruska. Od začátku invaze si boje vyžádaly přes 470 ukrajinských obětí a stovky dalších lidí byly zraněny.

Hlavním cílem Ruska jsou podle všeho dvě největší města – Kyjev a Charkov. A právě před Kyjevem stojí už několikátým dnem mnohakilometrová kolona ruské vojenské techniky. Podle serveru Daily Mail má čítat až 65 kilometrů.

Žene se na ně krutá zima

Kolona je plná tanků, obrněných vozidel a další mohutné techniky. Zatím jsou ale ruští vojáci v koncích, na místě totiž uvízli. Během několika dní navíc na Ukrajinu přijde velmi studená fronta, teploty padnou k -20 °C. Zkázu podtrhne studený vítr.

Nejhorší bude situace právě kolem Kyjeva a Charkova. Ze stojících tanků se tak brzy můžou stát 40tunové mrazáky. Myslí si Kevin Price, bývalý major Britské armády. Podle něj to podkope i morálku vojáků.

Je prý navíc i vidět, že nejsou na válku v tak kritických podmínkách připraveni. Nečekaně mrazivé teploty ale zkomplikují útěk i uprchlíkům, kteří před ruskou agresí utíkají do Polska a Slovenska. 

V tancích mohou i umírat?

„Z tanku se přes noc stane lednička, když nebudou běžet motory,“ myslí si Glen Grant, odborník na obranu z Pobaltské nadace pro bezpečnost. Běžící motory si ale Rusové nemohou dovolit. Jednoduše proto, že nemají palivo a nemají ani šanci, jak si ho obstarat. Ukrajinským vojákům se už dřív podařilo zničit vlaky dopravující na Ukrajinu palivo pro ruské tanky. 

Pokud se jim tedy nepodaří rychle doplnit zásoby, budou se podle Granta muset vojáci vzdát, aby neumrzli. Jinak mohou v tancích nedaleko Kyjeva i umírat. Zajatí Rusové si už dříve stěžovali na to, že nemají dostatek paliva nebo jídla, které bylo několik let prošlé.  

Tisíce mrtvých vojáků

Putin pravděpodobně nepředpokládal, že na Ukrajině zemře tolik jeho vojáků. Podle odhadů Kyjeva, které se ale nedají ověřit, zemřelo už více jak dvanáct tisíc ruských vojáků.

Ukrajinským vojákům se podařilo zničit více jak tisíc kusů obrněné techniky, sestřelili přes osmdesát vrtulníků a 48 letadel. Zneškodnit se jim povedlo také víc jak 303 tanků.

19:55
Dnes

Česká republika se snaží vyvinout na evropské úrovni tlak, aby rozhodnutí ohledně případného prodloužení dočasné ochrany pro lidi, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou agresí, padlo do letošního června. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) to řekl na dnešní debatě s občany v Praze. Připravuje se podle něj i česká legislativa. Dočasná ochrana umožňuje lidem přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na pracovní trh, státy EU se loni na podzim shodly na jejím prodloužení zatím do března 2025.

19:42
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a dánská premiérka Mette Frederiksenová dnes ve Lvově podepsali bezpečnostní dohodu, ve které se Kodaň zavazuje poskytovat Kyjevu vojenskou podporu po dobu příštích deseti let. Dvoustranné bezpečnostní dohody v poslední době uzavřely s Ukrajinou rovněž Británie, Německo či Francie. Dánská premiérka při této příležitosti podle agentur naléhala na rychlé vyzbrojení Evropy, Zelenskyj vyzval západní spojence, aby Kyjevu dodali co nejdříve nové protiletecké zbraně a stíhačky. V sobotu uplynou dva roky od zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

19:15
Dnes

Skupina ukrajinských ministrů v čele s premiérem Denysem Šmyhalem dnes navštívila hranici s Polskem, kterou blokují polští rolníci na protest proti dovozu levnějšího zboží z Ukrajiny a klimatické politice Evropské unie. Svědčí o tom snímky a text, který šéf ukrajinské vlády zveřejnil na sociální síti Telegram. Šmyhal v něm mimo jiné vyslovil politování nad tím, že polští ministři na místo nedorazili.

Zobrazit celý online

Video  Dima Kasjanov (8) skončil se šrapnelem v hlavě poté, co Rusové ostřelovali jeho domov  - Reuters
Video se připravuje ...

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa