Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

Ruská politička, která podepsala dekret o zahájení války: Vlastní luxusní rezidenci u moře v Itálii!

Autor: pma - 
9. března 2022
05:00

Velká přímořská nemovitost v italské Pescaře se stala úkrytem pro předsedkyni Rady federace (horní komora ruského parlamentu) Valentinu Matvijenkovou (72). A přitom právě tato politička podepsala dekrety o zahájení války na Ukrajině. Nyní se jí tak patrně dotknou sankce uvalené Západem na Rusko.

Poté, co Rusko napadlo na konci února Ukrajinu, se ruští oligarchové dostávají pod větší drobnohled. Jednou z vlivných osob je i politička Valentina Matvijenková (72), která je zároveň velmi blízkou osobou Vladimira Putina. Matvijenková podle novinářky z Protikorupční nadace (FBK) Marie Pevčichové vlastní v italském městě Pescara více než 26 hektarů půdy, 650 metrů pobřeží a dům o rozloze necelých 800 metrů čtverečních.

Vysoce postavená ruská politička v minulých dnech podepsala dekret, v němž válku na Ukrajině schvaluje. Podle novinářky by se Matvijenková měla také objevit na černé listině mezi více než dvěma desítkami ruských jmen, kterých se kvůli invazi na Ukrajinu dotknou sankce uvalené Evropskou unií.

Vilu využíval i syn političky

Diskutuje se, že by se politička měla aktuálně schovávat ve svém italském sídle. „Neznamená to tedy, že musí politička přestat navštěvovat svou milovanou Itálii? V Rusku hlasuje o represivních zákonech, ale poté se odjíždí schovat?“ táže se v závislosti na sankce na twitteru novinářka.

Podle italského deníku La Repubblica nemovitost rodina koupila v roce 2009. Vilu podle italského média několik let využíval političky syn Sergej Matvijenko (49), jenž se mezi finančními trhy a bankami pohybuje jako ryba ve vodě.

Proč poskytujete útočiště vrahům?

„Proč by tedy měla mít rodina válečných zločinců útočiště v Itálii? To poskytuje Itálie útočiště vrahům?“ ptá se dále Pevčichová na twitteru.

„Itálie by měla postihnout celou rodinu Matvijenkových. Zakázat jim vstup do země, uzavřít jejich účty, zabavit jejich majetek. To je to, o co vás žádáme,“ vyjádřila se novinářka.

Prozatím se k situaci nevyjádřila ani Itálie, ani rodina Matvijenkových.

Video  Kyjev se připravuje na útok, USA na záchranu prezidenta a protesty sílí.  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters
Video se připravuje ...

15:19
Dnes

Moskevský soud uložil pokutu 50.000 rublů (asi 12.750 korun) televizní moderátorce a herečce Anastasiji Ivlejevové, která loni zorganizovala provokativní večírek s tématem nahoty. Pokuta ovšem podle agentury AP souvisí s příspěvky na instagramu, ve kterých Ivlejevová první dny ruské invaze na Ukrajinu vyzývala k míru.

Ivlejevová se proslavila v Rusku, které se stále víc obrací ke konzervativním hodnotám, a zároveň se stala stala terčem veřejného rozhořčení, když loni v prosinci uspořádala večírek a hosty vyzvala, aby přišli „téměř nazí“. Za své chování, vnímané úřady jako skandální, se pak účastníci akce omlouvali, někteří byli zadrženi či dostali pokutu.

Dnešní slyšení se ovšem netýkalo skandálního večírku, nýbrž porušení zákona zakazujícího diskreditaci ruské armády, který Rusko zavedlo krátce po svém vpádu na Ukrajinu. Dva příspěvky vyzývající k míru a vyjednávání Ivlejevová umístila na sociální síť Instagram několik dní před zavedením zákona, podotýká AP. Jeden z příspěvků zobrazoval nápis „Ne válce“ na černém pozadí, na druhém byl znak holubice. Herečka v něm vyzývala úřady, aby „dosáhly takových kompromisů, které by zastavily zabíjení lidí“.

14:33
Dnes

Představitel Ruskem ustanovené správy v okupované ukrajinské Záporožské oblasti Jevhen Balyckyj (rusky Jevgenij Balickij) dnes uvedl, že dva lidé zahynuli při útoku ukrajinského dronu. Bezpilotní letoun podle něj zasáhl civilní vozidlo, ve kterém zemřeli muž a žena, rodiče čtyř dětí.

13:48
Dnes

Dodávky amerických balistických střel dlouhého doletu ATACMS Ukrajině nijak nezmění výsledek konfliktu, uvedl dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Reagoval tím na středeční prohlášení amerických představitelů, podle kterých Ukrajina minulý týden k bombardování vojenského letiště na Ruskem anektovaném Krymu použila tyto americké střely.

„Spojené státy jsou do tohoto konfliktu přímo zapojeny. Zásadně to nezmění výsledek speciální vojenské operace, svého cíle dosáhneme, ale samotné Ukrajině to způsobí další problémy,“ uvedl podle agentury TASS Peskov.

Zobrazit celý online

Video se připravuje ...
Další videa