Úterý 28. května 2024
Svátek slaví Vilém, zítra Maxmilián
Oblačno, bouřka 21°C

Zeman rozdal metály. Bohdalová myslela na rodiče, Prymula vyzdvihl hrdinu Zelenského

Video se připravuje ...
Aktualizováno -
7. března 2022
23:03
Autor: ČTK, simao, for, jt - 
7. března 2022
15:25

Dva roky se na Hradě nepředávala státní vyznamenání. Až do pondělí, kdy metály rozdal prezident Miloš Zeman (77). Mezi oceněnými byli třeba Karel Gott (†80) či Petr Kellner (†56). Řada hostů však slávu vynechala. A to kvůli válce i dřívějším proruským postojům hlavy státu. A překvapení večera? Chystá se metál pro prezidenta Ukrajiny!

Zeman v úvodu své řeči vzpomněl válku na Ukrajině a prezidenta Volodymyra Zelenského (44). „Jedna z našich poslankyň vystoupila s návrhem, abych udělil nejvyšší vyznamenání ukrajinskému prezidentovi. A já jsem se rozhodl tomuto návrhu vyhovět,“ překvapil Zeman. „Třebaže mu Spojené státy nabízely evakuaci, zůstal v hlavním městě své země, odkud řídí její obranu,“ doplnil Zeman, který od začátku války vystupuje proti Rusku a prosazuje co nejtvrdší sankce.

Prázdné židle

Ve Vladislavském sále ale chyběla celá řada politiků, mezi nimi i dvě ústavní špičky ale i většina ministrů. Nedorazil jak šéf Senátu Miloš Vystrčil (61, ODS), tak i jeho kolegyně ze Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (37, TOP 09).

„Nemohu zapomenout, kdo u nás před agresivním a imperialistickým chováním Vladimira Putina dlouhá léta zavíral oči,“ zdůvodnila předsedkyně dolní komory svou neúčast na ceremoniálu. Zemanovu otočku od proruských názorů považuje za správnou.

Video  Celý záznam předávání vyznamenání  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Podobný důvod jako Pekarová Adamová měla vedle Vystrčila i řada dalších vysoce postavených politiků. A chyběly i bývalé první dámy. Dagmar Havlová (68) a Livia Klausová (78). Ta se prý omluvila z důvodu nemoci. Ani vláda nebyla hojně zastoupena, v sále byli vidět premiér Petr Fiala (57, ODS), šéf rezortu spravedlnosti Pavel Blažek (52, ODS) nebo ministr práce Marian Jurečka (40, KDU-ČSL).

Zlatý judista

Že si nepřijde pro metál, avizoval už dříve dvojnásobný olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek (31). Nepovažuje to během války za vhodné. „Nedovedu si představit, že bych si na sebe bral slavnostní oblek v této době, kdy na Ukrajině umírají lidé,“ uvedl. Vyznamenání si ale podle svých slov velmi váží. Zeman včera předal dvojnásobný počet metálů, celkem 67.

Mezi oceněnými byli třeba herečka Jiřina Bohdalová (90), kosmonaut a někdejší velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek (73) nebo sexuolog Radim Uzel (81).

Pro metál šly Gottová i Kellnerová

Řád bílého lva také převzala vdova po zpěvákovi Karlu Gottovi Ivana (46). A mezi dekorovanými byl in memoriam vloni tragicky zahynuvší nejbohatší Čech Petr Kellner (†56). Ocenění převzala jeho dcera a parkurová jezdkyně Anna Kellnerová (25).

„Já jsem se z toho ještě nevzpamatovala,“ říkala po ceremoniálu před novináři Jiřina Bohdalová. „Myslela jsem na rodiče,“ přiznala. „Je to krásný. Já jsem tak plná radosti, že to snad stačí,“ podotkla. „Jednak je to věc pana prezidenta a jednak ví určitě, proč to dělá. My to víme taky,“ dodala Bohdalová k Zemanovu rozhodnutí vyznamenat Zelenského.

Překvapená poslankyně: To jsem nečekala!

„Uff, takhle rychlý jsem to nečekala,“ napsala na Twitter poslankyně Barbora Urbanová (30, STAN)

krátce poté, co Zeman onu větu o vyznamenání ukrajinského prezidenta vyslovil. Ta totiž svůj nápad představila teprve na konci února. K ocenění by nejspíš mělo dojít 28. října.

Prymula: Hrdina Zelenskyj

Mezi vyznamenanými nechyběl ani epidemiolog Roman Prymula. „Ceremoniál předavání se dvakrát až třikrát odložil. Konečně se to povedlo uskutečnit, byť doba není optimální, jsme v době válečného konfliktu blízko hranic, což limituje oslavy,“ řekl Blesk Zprávám vyznamenaný exministr zdravotnictví.

„Není to úplně rozptýlení, ale je dobře, že se to koná, pokud bychom se nechali ovlivňovat všemi těmito záležitostmi tak by se řada událostí prostě nekonala,“ uvedl Prymula. Ohledně vyznamenání pro Zelenského poznamenal: „To je určitě dobře, protože je v tuto chvíli největší hrdina, který má schopnost bojovat s takovýmto nepřítelem, který je mnohem silnější a ta jeho osobní statečnost je obdivuhodná.“

Prymula si přitom rýp do absence některých politiků na ceremoniálu. „To já považuji za určitou malost. Politik má byt velkorysý a přejít přes nějaké osobní pohnutky a toto je věc, která je celého státu a ústavní činitelé by se ji měli účastnit,“ dodal pro Blesk Zprávy.

Státní vyznamenání 2022
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
Datum:
22:00
7. 3. 2022

Děkujeme vám za sledování dnešního online přenosu z předávání státních vyznamenání.

Státní vyznamenání: Prezident Miloš Zeman, exprezident Václav Klaus a premiér Petr Fiala Ivana Gottová po převzetí státního vyznamenání. Předávání státních vyznamenání.
21:45
7. 3. 2022

"Ceremoniál předavání se dvakrát až třikrát odložil. Konečně se to povedlo uskutečnit, byť doba není optimální, jsme v době válečného konfliktu blízko hranic, což limituje oslavy," řekl Blesk Zprávám vyznamenaný epidemiolog a exministr Roman Prymula.

"Není to úplně rozptýlení, ale je dobře, že se to koná, pokud bychom se nechali ovlivňovat všemi těmito záležitostmi tak by se řada událostí prostě nekonala," uvedl Prymula. Ohledně vyznamenání pro Zelenského poznamenal: "To je určitě dobře, protože je v tuto chvíli největší hrdina, který má schopnost bojovat s takovýmto nepřítelem, který je mnohem silnější a ta jeho osobní statečnost je obdivuhodná."

Prymula si přitom rýp do absence některých politiků na ceremoniálu. "To já považuji za určitou malost. Politik má byt velkorysý a přejít přes nějaké osobní pohnutky a toto je věc, která je celého státu a ústavní činitelé by se ji měli účastnit," dodal pro Blesk Zprávy.

21:37
7. 3. 2022

"Já tam všude hrál v těch městech, který jsou teď rozbombardovaný. Já jsem válečný dítě, ještě. A pro mně je válka něco strašnýho," uvedl vyznamenaný hudebník Karel Vágner.

21:28
7. 3. 2022

Někteří vyznamenaní po předávání státních vyznamenání zůstávají ve Vladislavském sálu, fotí se. Před novináře předstoupila i Jiřina Bohdalová. "Já jsem se z toho ještě nevzpamatovala," říkala herečka. "Myslela jsem na rodiče," přiznala. "Je to krásný. Já jsem tak plná radosti, že to snad stačí," podotkla.

"Jednak je to věc pana prezidenta a jednak ví určitě, proč to dělá. My to víme taky," okomentovala Bohdalová Zemanovo rozhodnutí vyznamenat Zelenského.

Státní vyznamenání: Karel Vágner a Pavel Trávníček Státní vyznamenání: Jiřina Bohdalová a Pavel Trávníček Státní vyznamenání: Jiřina Bohdalová.
21:20
7. 3. 2022

Ceremoniál na Pražském hradě skončil.

Prezident Miloš Zeman po boku manželky Ivany na předávání státních vyznamenání. Předávání státních vyznamenání. Předávání státních vyznamenání. Předávání státních vyznamenání.
21:15
7. 3. 2022

Prezident Zeman však za své rozhodnutí neskklízí jen pochvalná slova. "Miloš Zeman, který celou dobu sloužil zakomplexovanému mrňavému ruskému diktátorovi, teď dá řád Zelenskému?!? Nejprve z nás udělá ruskou rohožku a teď se vtírá do přízně Ukrajiny, kterou navrhoval finlandizovat?!? Upocená ubohosti, tvé jména je Zeman," opřel se do prezidenta na twitteru Michael Romancov.

21:14
7. 3. 2022

"Prezident Zeman vyhoví mému návrhu vyznamenat prezidenta Zelenského. Uff, takhle rychlý jsem to nečekala," poznamenala na twitteru poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

21:12
7. 3. 2022

Pro vyznamenání si přišli i herec Pavel Trávníček, hudební Karel Vágner či sexuolog Radim Uzel. Plejáda vyznamenaných se pomalu blíží ke svému konci.

Pavel Trávníček při předání státního vyznamenání Radim Uzel při převzetí státního vyznamenání. Hudebník Karel Vágner při převzetí státního vyznamenání
20:59
7. 3. 2022

Za tragicky zesnulého nejbohatšího Čecha Petra Kellnera přišla vyznamenání převzít jeho dcera Anna.

Anna Kellnerová při převzatí státního vyznamenání pro zesnulého otce Petra. Anna Kellnerová při převzatí státního vyznamenání pro zesnulého otce Petra. Anna Kellnerová při převzatí státního vyznamenání pro zesnulého otce Petra. Dcera zesnulého Petra Kellnera Anna Kellnerová na předávání státních vyznamenání (7.3.2022)
20:50
7. 3. 2022

Herec Josef Dvořák či bývalý trenér české fotbalové reprezentace Karel Brückner jsou dalšími známými tvářemi mezi vyznamenanými.

Herec Josef Dvořák při převzetí státního vyznamenání Herec Josef Dvořák při převzetí státního vyznamenání Fotbalový trenér Karel Brückner při předání státního vyznamenání. Fotbalový trenér Karel Brückner při předání státního vyznamenání.
20:48
7. 3. 2022

In memoriam dostal vyznamenání - medaili za hrdniství - od prezidenta dnes i nadstrážmistr Petr Lang, zastřelený při útoku střelce ve FN Ostrava v prosinci 2019. Vyznamenání převzala vdova Lenka Langová.

20:45
7. 3. 2022

Zeman se za poslední dva roky rozhodl vyznamenat Řádem bílého lva hend 11 osobností. Vedle Bohdalové či Remka nechybí ve výčtu ani epidemiolog, exministr zdravotnictví a Zemanův poradce Roman Prymula.

Pro medaili si později přichází i Jiří Běhounek, doktor a někdejší hejtman Kraje Vysočina.

Vyznamenána je však medailí za hrdinství mj. i zdravotní sestra Jana Březinová, zdravotní sestra v důchodu, pomáhající při pandemii covidu v nemocnici v Litomyšli.

Roman Prymula při předání státního vyznamenání Zdravotní sestra Jana Březinová při předání státního vyznamenání. Zdravotní sestra Jana Březinová při předání státního vyznamenání. Zdravotní sestra Jana Březinová při předání státního vyznamenání.
20:43
7. 3. 2022

Mezi vyznamenanými je i někdejší československý kosmonaut, ale také bývalý europoslanec či velvyslanec v Rusku Vladimír Remek.

Vladimír Remek při předání státního vyznamenání Vladimír Remek při předání státního vyznamenání
20:38
7. 3. 2022

Vyznamenání si od Zemana přebrala i herečka Jiřina Bohdalová.

Jiřina Bohdalová při předávání státních vyznamenání. Jiřina Bohdalová při předávání státních vyznamenání. Jiřina Bohdalová při předávání státních vyznamenání. Jiřina Bohdalová při předávání státních vyznamenání.
20:35
7. 3. 2022
!

Ivana Gottová přebrala řád udělený in memoriam pro svého zesnulého muže Karla Gotta.

Ivana Gottová přebírá státní vyznamenání, které obdržel její zesnulý manžel. Ivana Gottová přebírá státní vyznamenání, které obdržel její zesnulý manžel. Ivana Gottová přebírá státní vyznamenání, které obdržel její zesnulý manžel. Ivana Gottová přebírá státní vyznamenání, které obdržel její zesnulý manžel.
20:32
7. 3. 2022

"Troufám si, poněkud kacířsky, říci, že bez činnosti tohoto člověka, bezesporu nejvýraznější politické osobnosti našich moderních dějin, byzde možná nebylo samostatné Československo," říká na konto T. G. Masaryka Zeman ve svém projevu a vzdává úctu a obdiv tvůrcům "naší nezávislosti".

"Dámy a pánové, přeji vám vše dobré a doufám, že již v klidnější době se opět setkáme 28. října tohoto roku. Děkuji vám za vaši pozornost," dodává Zeman na závěr svého projevu.

Ivana Gottová na předávání státních vyznamenání. Předávání státních vyznamenání.
20:31
7. 3. 2022

Zeman přidal i vzkaz podpory pro vyznamenané. Případné kritiky mají podle něj ignorovat. "Ignorujte je, nepouštějte se s nimi do polemiky, protože jak říkal můj přítel a bývalý minist kultury Pavel Dostál: s domovnicí se nediskutuje," uvedl Zeman.

Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání. Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání. Předávání státních vyznamenání. Předávání státních vyznamenání.
20:28
7. 3. 2022

"Karel Kryl kdysi označil Česko jako zemi závisti. A existuje řada příkladů, které bohužel toto označení potvrzují. Nevyšel jsem například z úžasu, když jsem se v Lidových novinách dozvěděl od dvou poněkud zapšklých novinářů, jak zpochybňují vyznamenání Jiřiny Bohdalové nebo Karla Gotta. Ale uvědomil jsem si, že tito závistiví kritici jsou v podstatě nešťastní lidé, neboť sami v životě málo dokázali a jak upozornil jeden náš psycholog, svojí závistivou kritikou se svým způsobem mstí za svoji bezvýznamnost," neodpouští si Zeman ani ve slavnostní okamžik jízlivou poznámku.

Přidává však i další podobného rázu. "Proto se i já domnívám, že Greta Thunbergová je sociopatické dítě," říká Zeman.

Prezident Miloš Zeman s vyznamenanými na předávání státních vyznamenání. Bývalý prezident Václav Klaus a premiér Petr Fiala na udílení státních vyznamenání. Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání.
20:21
7. 3. 2022

Mezi vyznamenanými je i řada těch, kteří slaví osmdesáté narozeniny, Zeman jim na pódiu blahopřeje. "Bohužel nevzpomínáme jenom těch, jejichž život skončil úspěchem, ale i těch, kteří na svoji statečnost doplatili," říká Zeman a zmiňuje hrdiny 2. světové války či generála Heliodora Píku.

"Jsem rád, že mohu udělit nejvyšší vyznamenání skvělé herečce, skvělému zpěvákovi, vynikajícímu podnikateli nebo např. epidemiologovi, který zvládl první vlnu pandemie covidu a řadě dalších," podotkl Zeman v narážce na Bohdalovou, Gotta, Kellnera i Prymulu.

Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání. Prezident Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání. Ivana Gottová a Miloš Zeman při předávání státních vyznamenání.
20:18
7. 3. 2022

"Jedna z našich poslankyň vystoupila s návrhem, abych udělil nejvyšší české vyznamenání ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a já jsem se rozhodl tomuto návrhu vyhovět," říká v sále Zeman a sklízí potlesk. "Je tomu tak proto, protože ukrajinský prezident projevil odvahu a statečnost," dodal.

20:14
7. 3. 2022
!

"Jsem rád, že se dnes opět setkáváme při příležitosti uílení státních vyznamenání výrazným osobnostem naší společnosti. V minulých dvou letech to bylo obtížné vzhledem k mé nemoci i vzhledem k pandemii covidu. O to důležitější je uvědomit si, v jaké době, v jakých dnech se setkáváme dnes. Nedaleko od našich hranic zuří válka. Válka, vyvolaná ruskou agresí vůči Ukrajině. A myslím si, že je důležité právě při této příležitosti vzpomenout lidu Ukrajiny. Proto dnes na hradním nádvoří byla vyvěšena ukrajinská vlajka, proto poprvé zazněla ukrajinská hymna. A proto jsme vás poprosili v pozvánce na toto naše setkání, abyste finančně, např. prostřednictvím Katolické charity přispěli na pomoc ukrajinským uprachlíkům," uvedl prezident Zeman v projevu.

Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání. Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání. Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání.
20:12
7. 3. 2022

"V uplynulých dvou letech jsme se kvůli pandemii covidu při příležitosti slavnostního předání státních vyznamenání prezidentem republiky nemohli setkat a když už se stálo, že nápor onemocnění polevuje, do našich životů vstoupila válka. Slavnostní ceremoniál se tak koná v tíživé době, myslím však, že toto shromáždění je příležitostí k tomu, abychom se vzájemně povzbudili a semkli," připomněl kancléř Mynář aktuální válku na Ukrajině.

Kancléř Vratislav Mynář s dcerou prezidentského páru Kateřinou na udílení státních vyznamenání.
20:10
7. 3. 2022

Jako první bude na řadě s proslovem kancléř Vratislav Mynář, všichni aktéři již jsou připraveni k ceremonii.

Předávání státních vyznamenání. Bývalý prezident Václav Klaus na předávání státních vyznamenání Premiér Petr Fiala na předávání státních vyznamenání. Předávání státních vyznamenání.
20:09
7. 3. 2022
!

Prezident Zeman přijíždí na vozíku, za ruku drží manželku Ivanu. Po příjezdu prezidenta zní Vladislavským sálem státní hymna, na kterou povstal i prezident.

Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání. Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání. Prezident Miloš Zeman na předávání státních vyznamenání.
20:07
7. 3. 2022

V sále nechybí kromě kancléře Mynáře ani ekonomický poradce prezidenta Zemana Martin Nejedlý.

Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý (uprostřed) na předávání státních vyznamenání. Poradce prezidenta Miloše Zemana Martin Nejedlý (uprostřed) na předávání státních vyznamenání.

 

sorgedoktor ( 10. března 2022 20:06 )

Mate castecne pravdu, toho Banderu snad neoslavuji vsichni...Cela existence Bandery a banderovcu vubec nei zcela cernobila/Za chranili Stresovice/

ingmarie ( 8. března 2022 22:30 )

Ubožárna hradní kliky

Staroduchodce ( 8. března 2022 17:43 )

Bohužel taková je tato republika. Různí přisluhovači socialistických režimů se vypařili, až na zpolitizované jedince. Kdo by se z nich přiznal, že byl agentem, práskačem a členem KSČ, natož aby se přiznali jejich agenti nestraníci, také ne zadarmo. Nejlepší kvíkal pěvec, prý nejlepší ze všech, po přečtení modličky odpuštění umělců politický vedoucí umělců, hlavně popěvkářů. Prý nejlepší herečka bavička, pletichářka, lhářka a hamounka, údajně ne agentka STB, asi byla na párty s oligarchy KSČ tak zlitá, že nevěděla co mluví, to ji asi pomohlo. Ale když tančila se svým oblíbencem Ant. Novotným, to byla jistě střízlivá. A další političtí zábavní umělci a pěvci, zdobící písní naši cestu ke světlým zítřkům, dneska jsou stále vidět, poněvadž pokud neumřeli, drží pevně při sobě. A další veřejní komparsisti bolševického režimu ČSR/ ČSSR. Jaký čekat výběr od člena KSČ, poradce zaměstnaného na Prognostickém ústavu, který procitl za spíše 2 minuty před 12.

Staroduchodce ( 8. března 2022 17:17 )

Kalman Hlavnička ( 8. března 2022 15:10 )

Měla a prý se otočila 3x!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa