ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Po záplavách z minulých dnů zůstávají v Česku zavřené čtyři desítky úseků tratí, ještě v pondělí jich bylo téměř 60. Výluky jsou až na výjimky na severu Moravy a ve Slezsku. Zastavený je provoz také na dvou jihomoravských tratích, v úseku na Hodonínsku mezi Velkou nad Veličkou a hranicí se Slovenskem by se doprava měla obnovit dnes. Novináře o tom dnes dopoledne informoval mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda. Pokračuje odstraňování škod na koridorové trati mezi Hranicemi na Moravě a Ostravou, kde správa počítá s obnovením provozu během pátku, zopakoval mluvčí.
Z map vyplývá, že na koridorové trati na Ostravu jsou popadané stromy mezi Polomí a Suchdolem nad Odrou, následující úseky jsou zaplavené. „Pokračujeme s odstraňováním škod na koridoru mezi Hranicemi na Moravě a Ostravou, kde počítáme s obnovením provozu během zítřka (pátku). Síly ale směřujeme i do co nejrychlejšího obnovení spojení Ostravy s Frýdkem-Místkem a dále do Valašského Meziříčí,“ uvedl Gavenda. Připomněl tak dřívější informaci od Správy železnic, že v pátek předpokládá zprovoznění úseku mezi Hranicemi na Moravě, Studénkou, Polankou nad Odrou a ostravskými stanicemi ve Vítkovicích a Kunčicích, což umožní provoz vlaků směr Slovensko přes Ostravu bez nutnosti využít náhradní autobusy.
Kdy se vlaky vrátí na záplavami poničené tratě na Jesenicku, není jasné. Termíny obnovení provozu zatím není možné odhadnout, uvedl Gavenda. Podemletá trať je tam podle mapy v úsecích Lipová Lázně - Javorník ve Slezsku a Mikulovice - Hradec-Nová Ves. Další úseky jsou tam zaplavené. Na jižní Moravě je zatím spolu s úsekem u Velké nad Veličkou zavřená také trať Hrušovany nad Jevišovkou - Novosedly - Mikulov. Je zaplavená po středečním protržení hráze, uvedl Gavenda.
Tady jsou tu aktuality po jednání krizového štábu Ministerstva dopravy:
— Martin Kupka (@makupka) 19. září 2024
Provoz vlaků a náhradní autobusové dopravy pokračuje podle včerejších omezení. Správa železnic vyčerpala vodu z podchodů v Ostravě Svinově, ze zatopeného depa Českých drah v Bohumíně budou vytaženy vlaky pro… pic.twitter.com/EbgSJ2GcSb

Řeka Dyje se od víkendu rozlévá do polí a lesů v okolí Jevišovky na Břeclavsku. Po zkušenostech z minulých let nechalo vedení obce už v pátek preventivně postavit hráz z pytlů na silnici u nádraží. O víkendu přestaly vlaky v Jevišovce zastavovat, ve středu byl kvůli zatopení trati přerušen provoz vlaků mezi Hrušovany nad Jevišovkou a Mikulovem. Místním to působí potíže, protože náhradní doprava nabírá velká zpoždění, řekla ČTK starostka Jevišovky Božena Bošiaková (SNK). „Rozliv začal už v pátek, obec ale není ohrožená, všechno jde do polí. Největší problémy jsou kvůli přerušené dopravě, protože náhradní doprava sice od středy jezdí, ale nabírá velká zpoždění a lidé musí dojíždění za prací mimo Jevišovku řešit individuálně,“ konstatovala Bošiaková.
V obci se stéká říčka Jevišovka s Dyjí, potíže ale působí jen Dyje. Ta přetlačila Jevišovku a zaplavila její okolí. Povodí Moravy nechalo v úterý odstranit naplavené dřevo, které ohrožovalo lávku na Novosedly a u ní také hlavní přivaděč pitné vody do Jevišovky. Škody vznikají nyní na hrázích řeky Jevišovky, které jsou poškozené nutriemi a bobry a voda z Dyje je rozplavuje. „Voda zatím rozhodně neklesá, spíš naopak. Podle informací z krizového štábu s poklesem hladiny zatím nepočítáme, zejména kvůli přítoku Dyje z Rakouska, odkud přitéká stále hodně vody,“ dodala starostka.
Obec už má zkušenosti s povodněmi jarními i letními, podzimní ji v posledních letech postihly poprvé. Podle starostky je tak těžké odhadnout, kdy voda z polí a okolí obce definitivně zmizí. „Když začne hladina klesat, trvá tak měsíc, než odteče. Jak dlouho ale potrvá následné vysychání půdy na podzim, neumím odhadnout. Je dost možné, že bude půda podmáčená až do jara,“ konstatovala Bošiaková.

Zaplavené hřiště SK Slovanu v Poděbradech. „Povodeň nám na nějakou dobu přerušila sezónu na našem stadionu,“ uvedl klub ve facebookovém příspěvku.

Sběrné místo materiální pomoci, kterou potřebují lidé zasažení povodněmi na výstavišti Černá louka. Povodeň zasáhla i obce v Osoblažském výběžku v severovýchodní části Bruntálska. Poškodila mosty a zatopila desítky rodinných či bytových domů.

Hladina Labe v Drážďanech dnes kulminovala a v následujících dnech už bude jen klesat. Pod třetí povodňový stupeň by se měla dostat v noci na pátek, vyplývá z dopoledních informací saského zemského povodňového centra. Na záplavovou vlnu se nyní připravují hlavně v Braniborsku, kam z Česka a Polska přitéká řeka Odra. Saské úřady ale upozorňují, že hladina bude klesat jen velmi pomalu a na běžný stav by se mohla dostat až na konci září. Důvodem je upouštění vody z vltavské kaskády v Česku. V Drážďanech se nyní čeká snížení stupně povodňového nebezpečí z třetího na druhý v noci na pátek.
Na zvýšenou hladinu se připravují ve Frankfurtu nad Odrou, Eisenhüttenstadtu či vesničce Ratzdorf, která leží na soutoku Odry a Lužické Nisy a patřila k silně poškozeným při povodních už v roce 1997. Podle prognóz zde Odra dosáhne v příštích dnech nejvyššího, tedy čtvrtého povodňového stupně.

"Rozdělíme se i o poslední kousek chleba aneb vody není nikdy dost" 😉- velice a upřímně si vážíme všech, kteří nám v těchto perných dnech pomáhají svými dary.
— HZS Jihočeského kraje (@HZS_jihocesky) 19. září 2024
DĚKUJEME🫶🫶🫶 pic.twitter.com/slxsEdGf2j

Policejní potápěči ze Svratky v Brně vytáhli mrtvého muže. Policisté nyní budou zjišťovat okolnosti jeho úmrtí, tedy i zda je muž další obětí povodní. Potápěči tělo muže středního věku z řeky vytáhli ve středu před polednem poblíž Bauerovy ulice. „Kriminalisté nyní zjišťují, jak a kde se do vody tělo dostalo a o koho se konkrétně jedná,“ uvedl mluvčí. Doplnil, že je podle něj předčasné říci, zda je muž obětí povodní.
Policie žádá veřejnost o pomoc se ztotožněním muže. Muž s plnovousem byl oblečený v černém tričku s nápisem Kometa1953, černých kraťasech se zeleným pruhem na boku a na nohou měl tmavomodrou sportovní obuv zn. Crossroad. Poznat o koho se jedná, může pomoci i fotografie náramkových hodinek, náramků, prstenů či řetízku. Pokud někdo má informace, kdo je z řeky vylovený muž, volat má policistům na tísňovou linku 158. Nadále se podle něj pohřešuje osm lidí. Čtvrtou obětí se ve středu stala sedmdesátiletá žena, jejíž tělo nalezli policisté v Kobylé nad Vidnavkou na Jesenicku. Další tři mrtví jsou z Moravskoslezského kraje.

Jsme tady.
— Armáda ČR (@ArmadaCR) 19. září 2024
Jeseník, Opava, Strakonice, Brno, ženisté, psychologové, piloti, meteorologové, zdravotníci a stovky profíků i záložáků s lopatami.
Sanitky, náklaďáky, vrtulníky, bagry a speciály, pytle, skladovací prostory.
Monitorujeme situaci, rozvážíme humanitární pomoc,… pic.twitter.com/NCQZw4P96k

Veselí nad Lužnicí na Táborsku odvolalo dnes dopoledne evakuační pohotovost. Hladiny řek Lužnice a Nežárka, které mají ve městě soutok, by už neměly výrazně stoupat. Novinářům to dnes řekl starosta Veselí nad Lužnicí Vít Rada (BEZPP, za Jihočechy 2012). Evakuační pohotovost pro část města trvala několik dní, kdy hrozilo, že by voda zaplavila některé domy. Rada dodal, že hladina řek ve městě a okolí zůstane ještě několik dní na vyšší úrovni. Zvednutí toků způsobily intenzivní deště, kvůli nimž začal bezpečnostním přelivem přetékat rybník Rožmberk, kterým Lužnice protéká. Protipovodňová bariéra ve Veselí nad Lužnicí je postavena proti padesátileté vodě. Hrozilo však, že by povodně mohly tuto hranici překonat.
„Ve Veselí hladiny obou řek stagnují a masivnější přítok z Rožmberka se neprojevuje. Alespoň tedy v centru města se neprojevuje. Pravděpodobně je to tím, že Nežárka ztrácí sílu a vody je tam tím pádem méně. Nicméně v jižních partiích města v zahrádkářské kolonii pořád řeka stoupá a to asi o jeden centimetr za hodinu. Není tam ohrožení lidí, ale jedná se o ohrožení majetku, protože to zaplavuje zahrádky,“ uvedl Rada. Dodal, že ve městě však už nehrozí nebezpečí, že by se řeka dostala nad úroveň protipovodňové bariéry, která stojí u soutoku. Podle Rady také klesl přítok do Rožmberku, což se na výšce hladiny v Lužnici projeví. „Ale neznamená to, že voda hned opadne. Klesání hladiny bude pomalé a několik dní bude trvat,“ uvedl starosta.

Ničivé záplavy v Olomouckém kraji jen na silniční síti způsobily škody za několik miliard korun. Na Jesenicku a Šumpersku, kde po extrémních dešťových srážkách vodní živel o víkendu udeřil největší silou, je stále neprůjezdných zhruba 60 silnic. Celkové povodňové škody na státním, krajském, obecním a soukromém majetku se zatím sčítají a budou velmi vysoké. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Suchánek (STAN). Záplavy o víkendu zasáhly hlavně Jesenicko a část Šumperska, kde je s odstupem několika dní kvůli poničeným silnicím odříznuto od okolního světa několik obcí. Povodňová vlna se poté přesunula do střední části Olomouckého kraje, kde zatopila například Litovel na Olomoucku či Chomoutov u Olomouce.
„Jenom obnova silnic bez ohledu na to, zda jsou krajské nebo státní, tak ta si vyžádá řádově miliardy korun. A to se bavím jenom o cestách, celkové škody budou opravdu vysoké,“ uvedl Suchánek. Záplavy podle Suchánka zničily silnice na mnoha místech Jesenicka a Šumperska. „Některé úseky silnic vůbec nejsou,“ upozornil Suchánek, podle kterého rekonstrukce poničených silnic bude pro hejtmanství prioritou při obnově záplavami postižených oblastí.
Úředníci zatím celkové povodňové škody sčítají. Hejtmanství má povinnost je dát dohromady do sedmi dnů od skončení stavu nebezpečí, který v Olomouckém kraji stále platí. Obrovské škody jsou po záplavách na silnicích i vodohospodářském majetku. Na Jesenicku bude muset být zdemolováno několik desítek poškozených domů. V zaplavených oblastech pomáhají likvidovat škody stovky hasičů a vojáků, k dispozici mají několik desítek kusů těžké techniky. „Rozsah škod je mimořádně těžké odhadnout, stejně tak to, jak dlouho jejich likvidace potrvá. Myslím si, že pro nás tam nebude v nejbližších týdnech ani měsících činnost končit,“ podotkl ředitel Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje Karel Kolářík.

Veselí nad Lužnicí odvolalo evakuační pohotovost. Hladiny na řekách Lužnice a Nežárka, které mají ve městě soutok, by už neměly výrazně stoupat.

Obce u Labe v Ústeckém kraji zkontrolují po poklesu hladiny zaplavená místa. Voda se dostala do parků na cyklostezku, na některá hřiště nebo do areálu koupaliště v Litoměřicích. Na podmáčeném terénu hrozí pády stromů, radnice proto lidem nedoporučují se na tato místa vydávat. O možném zrušení dopravních opatření, která výrazně komplikují dopravu v Ústí nad Labem, rozhodne magistrát dnes. Na dolním toku Labe kulminovalo ve středu odpoledne a hladina začala pozvolna klesat. „Po opadnutí vody v lesoparku Osmička budou provedeny revize dětského hřiště, mobiliářů a stromů. Do té doby prosím dbejte zvýšené opatrnosti a nejlépe na Osmičku vůbec nechoďte,“ uvedla lovosická radnice facebooku. „Dále prosím všechny občany, aby nikdo nechodili do prostor lesů a parků. Z důvodu vytrvalých dešťů (a tím pádem podmáčeného terénu) hrozí pády stromů,“ napsalo město.
Odvolání třetího stupně povodňové aktivity vodohospodáři čekají dnes večer. V Křešicích na Litoměřicku hasiči průběžně odčerpávají průsaky mezi jednotlivými hradidly a zpětnými klapkami. Čerpat zatopené sklepní prostory rodinných domů začnou hasiči po opadnutí povodňové vlny na Labi, uvedla obec na webu. Na opadnutí vody se čeká také v Litoměřicích. „Zatím je na úklid ještě brzo, musíme počkat, až bude hladina níž,“ řekla ČTK mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová. Město také nedoporučuje lidem chodit na místa, kde by mohl hrozit pád stromů. Na odpoledním jednání budou zastupitelé schvalovat návrh rady na finanční pomoc záplavami postiženým regionům.
Obyvatelé krajského města netrpělivě čekají na rozhodnutí vedení magistrátu ohledně dopravních opatření zavedeným po stavbě protipovodňových stěn. Od pondělí, kdy začala platit, stojí řidiči hlavně v ranní a odpolední špičce v dlouhých kolonách. Linky MHD jezdí po objízdných trasách a dojezd do cílové zastávky se zpožďuje i o hodinu. Úředníci z děčínského magistrátu odvezli ve středu do Dolního Žlebu vlakem věci potřebné pro volby. Dnes urnu, obálky a volební lístky převezli do Prostředního Žlebu, i tam pojede v pátek volební komise kvůli zaplavené silnici vlakem. Novináře o tom informoval mluvčí radnice Luděk Stínil. Pomoc v podobě vysoušečů a dalšího zařízení dnes Děčín poslal do Opavy.

S likvidací uhynulých zvířat budou po povodních v Moravskoslezském kraji pomáhat dobrovolní hasiči. Mršiny bude zdarma likvidovat kafilérie.

Škody v Bohumíně se odhadují na 500 milionů korun. Některé části jsou stále zatopené. Kde to jde, začíná úklid, město potřebuje úklidové prostředky.

Záplavy v Olomouckém kraji jen na silniční síti způsobily škody za několik miliard korun. Především na Jesenicku je stále neprůjezdných 60 silnic. Lopaty a holinky se staly v těchto dnech součástí výstroje několika desítek vězňů z olomoucké a mírovské věznice, zamířili na pomoc na Šumpersko.

Policie uzavřela v celém úseku důležitou silnici I/45 mezi Krnovem a Bruntálem. Komunikace je po ničivých povodních podemletá. Provoz na ní je momentálně nebezpečný. Kdy bude opět otevřena, není jasné. Novinářům to dnes řekl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel.
„Mysleli jsme, že zůstane otevřena alespoň pro jednotky Integrovaného záchranného systému (IZS). Nakonec není možné ani to. Mohou tam jen osobní auta (IZS),“ uvedl Kužel. Následky povodní v kraji komplikují dopravu i na řadě dalších míst. Dálnice D1 je od středy zcela průjezdná v úseku mezi Ostravou a Prahou. Dál z Ostravy směrem k polským hranicím je stále zaplavená. Velmi omezeně funguje železniční doprava. Hlavní koridor Ostrava - Praha by mohl být podle Kužela otevřený znovu během víkendu. „Problém máme také na komunikaci mezi Karvinou, Chotěbuzí a Českým Těšínem. Policie tam řídí dopravu kyvadlově. Řidiči se musí připravit na silný provoz a kolony,“ uvedl Kužel. Problematická je situace i v Opavě, kde je uzavřeno několik mostů a tvoří se zácpy.

Hejtman Moravskoslezského kraje Bělica dále doplnil, že hasičům k dnešnímu dni zbývá dořešit 222 mimořádných událostí spojených s povodní. Jednotky prioritně řeší ty nejdůležitější a pak se postupně vracejí k těm méně důležitým. Původně měli v takzvaném zásobníku až 3000 událostí, uvedl Bělica. Na Bruntálsku a Jesenicku podle něj ve středu operovaly i vrtulníky, které pomáhaly distribuovat humanitární pomoc. „Celkem se jednalo o 18 tun pomoci. Šest tun bylo na území Moravskoslezského kraje,“ řekl hejtman a dodal, že do kraje míří pomoc armády. V Opavě ve středu bylo 130 vojáků, dnes přijelo dalších 140. „Dorazí také armádní rekognoskační skupina. Je potřeba v nejvíce postižených obcích Bruntálska zaměřit a navrhnout stavby nových mostů,“ řekl hejtman.
Aktuálně zasahuje v kraji 90 jednotek moravskoslezských hasičů. Působí tady ale i jednotky z Královehradeckého, Jihomoravského a nově také Plzeňského kraje. Některé přivezly velkokapacitní čerpadla. „Těch je momentálně nasazeno celkem devět, a to na Ostravsku a Bohumínsku,“ řekl šéf moravskoslezských hasičů Radim Kuchař. Každý den podle něj na Opavsko a do Ostravy přijíždějí i speciální skupiny sestavené vždy z členů několika jednotek dobrovolných hasičů z Novojičínska a Frýdecko-Místecka.

Na brífinku krizového štábu Moravskoslezského kraje hejtman Josef Bělica oznámil, že stav nebezpečí bude od deseti hodin odvolán. Celkově jsou v kraji evidovány tři případy rabování. „Řešíme tři případy rabování v Bohumíně na Karvinsku,“ uvedl ředitel moravskoslezské policie Tomáš Kužel. Podle něj jde o dvě krádeže jízdních kol. Ve třetím případě pachatelé ukradli ozvučovací techniku z bohumínské sokolovny. „Pachatelé jsou známí,“ uvedl Kužel. Z předchozích dnů policie vyšetřovala vyloupení čerpací stanice v Ostravě, krádež sudů ze společnosti Kofola v Krnově a vloupání do lékárny v Opavě.
Situace v krajských nemocnicích je stabilizovaná a to včetně nemocnice v Krnově. V evakuačních centrech po ničivých povodních zůstává 560 lidí, kteří se zatím nemohli vrátit domů. Z nich 400 je v Ostravě. V kraji bylo během povodní evakuováno přes 12.000 lidí, většina z nich šla k příbuzným. Policie v regionu zaznamenala další tři případy rabování, celkem jich už je šest. Bělica také prosil občany, aby nejezdily do postižených oblastí a zbytečně tak nekomplikovaly dopravu. V případě hmotné pomoci hejtman přesměroval občany na krajský sklad v Ostravě. Na závěr poděkoval policistům, vojákům a všem, kteří pomáhají.

V Česku platil ráno některý z povodňových stupňů ještě na 55 místech, na třetím nejvyšším stupni ohrožení je asi desítka míst. Lužnice pod rybníkem Rožmberk nad ránem vystoupala na úroveň označovanou za extrémní povodeň, která odpovídá padesátileté vodě. Stupeň ohrožení evidují vedle Lužnice, Nežárky, Blanice a Nové řeky v jižních Čechách, také čtyři místa na dolním toku Labe a rovněž Dyje v Trávním Dvoře pod vodní nádrží Vranov. Vyplývá to z údajů na webu Českého hydrometeorologického ústavu. „Většina zasažených vodních toků klesá. V povodí Odry, Moravy, v povodí horního a středního Labe pod úrovní pro 3. SPA. Nad úrovní 3. SPA je ještě Dyje v profilu Trávní Dvůr, dolní tok Labe pod soutokem s Vltavou, toky v povodí Lužnice a Blanice v Husinci,“ uvedl ČHMÚ.
Na měřicí stanici v obci Frahelž na Lužnici pod Rožmberkem se hladina řeky dostala na úroveň extrémního povodňového ohrožení nad ránem. Český hydrometeorologický ústav uvedl, že Lužnice ve Frahelži překročila limit pro padesátiletý průtok, tedy průtok, který je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jedenkrát za 50 let. Vzestup hladiny se v posledních hodinách zpomaluje. Hladina Nežárky, která je přítokem Lužnice, klesá. Třetí povodňový stupeň dnes ráno na jihu Čech evidovaly na Lužnici také stanice Bechyně a Klenovice, dále Nežárka v Hamru, Nová řeka v Mláce a Blanice v Husinci.
Na Labi se drží stupeň ohrožení na dolním toku pod soutokem s Vltavou. Kolem 08:00 přetrvávalo ohrožení v Mělníku za soutokem, Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Meteorologové očekávají v Mělníku pokles pod třetí stupeň dnes odpoledne nebo večer, v Ústí nad Labem a v Děčíně v pátek. „Nad úrovní druhého stupně povodňové aktivity je již jen Opava v Děhylově, dolní Morava, většina toku Dyje, toky v povodí Malše, Loučná v Dašicích a Chrudimka v Padrtech,“ uvedli meteorologové. Rozsáhlé a ničivé záplavy po vytrvalém dešti o víkendu zasáhly zejména Moravskoslezský kraj a sever Olomouckého kraje, s výjimkou západu a severozápadu Čech se ale toky rozvodnily v celé republice. Jihočeské řeky se vrátily na povodňové stupně ohrožení v pondělí, když se déšť přesunul z Moravy nad Šumavu a Novohradské hory.

Evakuace Veselí nad Lužnicí na Táborsku by zřejmě nemusela nastat. Podle starosty města Víta Rady (BEZPP, za Jihočechy 2012) hladina řek ve městě u soutoku Lužnice a Nežárky nijak výrazně nestoupá, řekl dnes ráno ČTK před zasedáním povodňové komise. „Troufám si říct, že jsme z nejhoršího venku,“ řekl Rada. Ve městě je postavená protipovodňová bariéra. K jejímu překonání však stále chybí několik desítek centimetrů. „Voda z Lužnice se rozlila na začátku Veselí kolem pískoven. Dostala se do nějakých zahrádek. Ale u soutoku je situace prakticky neměnná,“ uvedl Rada.
Hladina Lužnice stoupá po srážkách od konce minulého týdne. Zásadněji se začala zvyšovat od úterý, kdy z rybníku Rožmberk, kterým řeka protéká, začala voda přepadat bezpečnostním přelivem, jelikož se kapacita Rožmberku naplnila. Postupně se odtok z největšího českého rybníku zvyšoval. Voda se pod Rožmberkem začala rozlévat do krajiny a postupovala dále Lužnicí. Na stanici Frahelž, která je první pod rybníkem, se hladina řeky během středy zvýšila téměř o metr. Nyní tam už voda stagnuje, v rozmezí dnes od 5:30 do 7:30 se zvýšila hladina o centimetr.

Hladina Dunaje v Bratislavě po kulminaci začala v noci na dnešek klesat, snižuje se i Morava. Na obou řekách nadále platí nejvyšší povodňový stupeň.

Na tocích ve Zlínském kraji dnes ráno už neplatil žádný ze stupňů povodňové aktivity. První stupeň znamenající bdělost platil ještě v noci na dnešek na Moravě v Kroměříži a ve Spytihněvi na Zlínsku. Brzy ráno však její hladina postupně klesla pod jeho spodní hranici, vyplývá z údajů zveřejněných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ).
Maxima při současných povodních dosáhla hladina Moravy ve Spytihněvi podle ČHMÚ v neděli, kdy vystoupala až na 668 centimetrů. Do úrovně extrémní povodně, tedy padesátileté vody, jí chybělo 11 centimetrů. Je to taková povodeň, jejíž kulminační průtok je v dlouhodobém průměru dosažen nebo překročen jedenkrát za 50 let. Dnes v 07:00 byla na 390 centimetrech. Třetí stupeň povodňové aktivity na ní začíná platit při dosažení úrovně 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů a první od 400 centimetrů.
V Kroměříži řeka Morava kulminovala okolo pondělní půlnoci, kdy její hladina vystoupala až na 668 centimetrů. Dnes v 07:00 byla hladina ve městě na úrovni 364 centimetrů. Také tam platí třetí stupeň od 600 centimetrů, druhý od 500 centimetrů a první od 400 centimetrů. Jak v Kroměříži, tak i ve Spytihněvi by měla Morava podle prognóz hydrologů dále klesat.

Hladiny řek ve Středočeském kraji dál klesají. Třetí stupeň povodňové aktivity, tedy ohrožení, nadále platí jen na Labi v Mělníku. Jeho hladina kulminovala v úterý na 613 centimetrech, dnes v 06:00 dosahovala 581 centimetrů. Třetí stupeň je vyhlašován při 550 centimetrech. Pokles pod třetí povodňový stupeň tam meteorologové očekávají dnes. Na dalších šesti místech už platí pouze první povodňové stupně. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.
Labe v Kostelci nad Labem na Mělnicku kleslo na úroveň prvního stupně, tedy bdělosti, ve středu před půlnocí. První povodňový stupeň má ještě Sázava v Nespekách na Benešovsku a v Kácově na Kutnohorsku. Ve Zruči nad Sázavou je řeka bez povodňového stupně zhruba od středečního poledne. Bdělost platí ještě na Doubravě ve Žlebech, na Želivce v Nesměřicích a na Vltavě ve Vraňanech.

V Olomouckém kraji hladiny rozvodněných toků dál klesají, dnes ráno již neplatí žádný druhý povodňový stupeň. Stav bdělosti je na šesti místech.

Dolní tok Labe v noci zřejmě kulminoval. Hladina klesá v Litoměřicích, Ústí nad Labem a pomalu i v Děčíně. Řeka v Ústeckém kraji nenapáchala větší škody.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣