ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Záplavy v Polsku si vyžádaly životy sedmi lidí, uvedl dnes po zasedání krizového štábu polský policejní ředitel Marek Boroń. Premiér Donald Tusk naléhá na zástupce místních samospráv, aby o obětech neinformovali. Úřady v Kladsku, jehož centrum v neděli zalila voda, podle Polského rozhlasu Vratislav dříve během dneška zmínily, že v širším okolí města je nejméně deset mrtvých.
„Máme sedm úmrtí,“ řekl policejní ředitel. Jeden člověk podle něj zemřel ve Slezském vojvodství, dva v Opolském vojvodství a čtyři smrtelné případy v souvislosti se záplavami policie eviduje v Dolnoslezském vojvodství.

Ze zkušeností z povodní v letech 1997 a 2002 podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) plyne, že zhruba 25 procent celkových škod nakonec pokrývá státní rozpočet. Stanjura chce kvůli škodám způsobeným povodněmi v nejbližších dnech oslovit sněmovní opozici a co nejrychleji schválit novelu státního rozpočtu na letošní rok. Řekl to po jednání členů vlády se zástupci Moravskoslezského kraje v Ostravě.
Schválit rozpočet je podle něj potřeba i s rizikem, že částka celkových škod nebude přesně spočítaná. „Nejde čekat měsíce, až to bude úplně přesně spočítané,“ řekl. Věří, že s opozicí najdou společnou řeč a vyřeší to relativně rychle.

Volební komise v místech, kde budou kvůli řešení následků povodní chybět členové, by podle premiéra Petra Fialy (ODS) mohli doplnit státní úředníci. Považoval by to za vhodnější než široké zapojení hasičů a policistů, kteří jsou potřeba při jiných úkolech. Fiala to řekl novinářům po dnešní návštěvě Moravskoslezského kraje.
Úřady zřídí linku pro starosty, na kterou budou moci nahlásit všechny problémy, které kvůli povodním budou při volbách mít, dodal ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podrobnosti oznámí po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ).

Odhadem až půlmiliardovou škodu způsobila rozbouřená Vidnávka ve Vápenné na Jesenicku, řekl dnes ČTK její starosta Leoš Hannig (TOP 09). Živel zbořil tři domy, po cestě strhal lávky, mosty i silnice. Vápenná zůstala čtyři dny odstřižena od světa jakýmkoliv spojením, pomoci si museli zdejší lidé sami.
Dobrovolní hasiči během čtyř hodin ve 12 lidech vytáhli z rozbouřené řeky 67 lidí, řekl dnes ČTK velitel dobrovolných hasičů Petr Osina. Takovou katastrofu nikdo nečekal, doplnil starosta. Dodal však, že nakonec všichni katastrofické záplavy přežili v obci ve zdraví.

Česko požádalo v evropském systému civilní pomoci o 15.000 vysoušečů, řekl novinářům po dnešním výjezdu vlády do Moravskoslezského kraje vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Úřady již do regionů rozvážejí 8000 kusů z vlastních českých zásob, doplnil. Právě o vysoušeče a velkokapacitní čerpadla je podle ministra vnitra v regionech postižených povodněmi největší zájem.
„Požádali jsme prostřednictvím evropského systému civilní pomoci o 15.000 vysoušečů pro ČR, ve vlastních zásobách jich máme 8000 kusů, ty už jsou distribuovány po republice tak, aby postižené regiony je měly nejdříve,“ uvedl Rakušan. Úřady zřídí linku pro starosty na nahlášení problémů, které způsobí při volbách povodně, dodal. Podrobnosti oznámí po jednání krizového štábu.

Situace se celkově pomalu začíná uklidňovat, extrémní nebezpečí nikde v ČR nehrozí. Nejvážnější stav je v jižních Čechách. Po jednání se zástupci Moravskoslezského kraje v Ostravě to dnes večer řekl premiér Petr Fiala (ODS).
Platí podle něj, že záplavy mají zatím tři oběti, osm lidí se pohřešuje. V Moravskoslezském kraji bylo evakuováno přes 15.000 lidí. Pracuje se na obnově silnic a železničních tratí, obnovení úplného provozu na všech komunikacích může v kraji podle premiéra trvat až do konce roku.

Zprovoznění všech tratí v Moravskoslezském kraji zabere několik měsíců, obává se premiér Petr Fiala (ODS). „Hlavní nádraží v Ostravě bylo ještě včera takřka celé zaplaveno. Denně jím projede takřka 360 vlaků za den. Uděláme vše pro to, aby bylo co nejdříve v provozu,“ napsal na síti X.
Hlavní nádraží v Ostravě bylo ještě včera takřka celé zaplaveno. Denně jim projede takřka 360 vlaků za den. Uděláme vše pro to, aby bylo co nejdříve v provozu. Obávám se ale, že zprovoznění všech tratí v Moravskoslezském kraji zabere několik měsíců. pic.twitter.com/axhZyw8Vva
— Petr Fiala (@P_Fiala) 17. září 2024

Záplavy ve střední Evropě a Rumunsku si vyžádaly již nejméně 22 obětí. Během dneška se povodňové vlny začaly přesouvat na dolní úseky jednotlivých toků, nárůst hladin očekávají mimo jiné polská Vratislav či německé Drážďany. V rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy začíná voda opadat, situace je tam ale podle místních úřadů nadále dramatická. Hladina Dunaje v Bratislavě v noci na dnešek kulminovala na úrovni 9,7 metru.

V oblastech, které postihly povodně, začaly dnes působit mobilní týmy úřadu práce. Pomáhají s vyřizováním mimořádných okamžitých dávek. Vedení úřadů je vyslalo na Frýdlantsko, Broumovsko, do Jeseníku, Benešova nad Černou, Nivnice, Zahnašovic, Količína, Korolup, Luže a Králík. ČTK o tom informoval mluvčí Úřadu práce ČR Martin Bušo. Místa a způsob práce mobilní týmy koordinují s krizovými štáby a radnicemi.
„Mobilní týmy se nám osvědčily již během tornáda na jižní Moravě. Dnešní rozsah katastrofy je ale daleko větší. Týmy jsme operativně aktivovali už o víkendu, a to ve všech regionech Česka. Lidem v nejvíce postižených oblastech dokážeme vyřídit administrativu, a tím pádem poskytnout nezbytnou pomoc rychle, řádově během několika desítek minut,“ uvedl generální ředitel úřadu práce Daniel Krištof.

Program ministerstva pro místní rozvoj (MMR) pro řešení dopadů živelních pohrom zvýší svou kapacitu z 200 na 800 milionů korun. Mohou je čerpat obce a kraje na obnovu majetku poškozeného povodní, jako jsou školy, budovy, komunikace nebo mosty. MMR o tom dnes informovalo v tiskové zprávě.
Podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) ani navýšená částka na opravy ale samosprávám nebude stačit na pokrytí škod, a bude proto s vládními kolegy hledat další formy financování pro podpůrné programy. Kvůli nutnosti rychlého řešení situace po povodních se zjednoduší některé postupy pro opravy, demolice a terénní úpravy.

V Královéhradeckém kraji dnes k 18:00 platily povodňové stupně už jen na šesti místech, třetí stupeň povodňové aktivity (SPA), tedy stav ohrožení, nikde. Druhý stupeň platil na řece Orlici v Týništi nad Orlicí a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí. Na ostatních tocích byl první stupeň SPA, vyplynulo z webu Povodí Labe. Hladiny řek v kraji dnes pokračovaly v poklesu.
Ráno byly povodňové stupně na sedmi místech, z toho druhý stupeň na čtyřech a první na třech. V neděli večer SPA v kraji byly na 20 místech, stav ohrožení na 12, druhý stupeň na třech a první na čtyřech. První povodňový stupeň, tedy bdělost, platil v 18:00 na Stěnavě v Meziměstí a Otovicích na Broumovsku, Labe pod soutokem s Orlicí v Hradci Králové a také na Metuji v Krčíně v Novém Městě nad Metují.

Navzdory zklidnění situace platí na Frýdlantsku dál stav nebezpečí, který v neděli v podvečer vyhlásil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Platit bude zřejmě nejméně do středy, kdy znovu zasedne krajská povodňová komise. Dnes se hejtman sešel se starosty obcí na Frýdlantsku, znovu od nich zazněla i kritika na podle nich nedostatečnou údržbu vodních toků ve správě Povodí Labe ve Frýdlantském výběžku.
Pro obyvatele postižené povodněmi a pro pracovníky integrovaného záchranného systému, kteří na postižených místech pomáhají, vyhlásila v pondělí sbírku Potravinová banka v Liberci. „Potřeba je hlavně balená pitná voda, neperlivá nebo jemně perlivá voda – ideálně v celých baleních, potraviny k rychlé přípravě, jako jsou masové konzervy, hotová jídla ve skle nebo v konzervě, instantní polévky a hotová jídla – zalévací do hrnečku. Hodí se i sušenky, káva, čaj,“ uvedl ředitel Potravinové banky Libereckého kraje Josef Vlček.

Premiér Petr Fiala v krizovém štábu města Opavy poděkoval občanům, kteří pomáhají v místech zasažených záplavami.
Poděkoval jsem v krizovém štábu města Opavy všem, kteří prakticky nonstop pomáhají. pic.twitter.com/g0FRGTE6kW
— Petr Fiala (@P_Fiala) 17. září 2024

Protipovodňová opatření v Praze budou platit i nadále, rozhodla dnes magistrátní povodňová komise. Uzavřeny zůstanou náplavky, mimo provoz bude nadále lodní doprava, a to kvůli stále vysokému průtoku vody na Vltavě, uvedl po zasedání komise mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník. Vedení města také shromažďuje materiální pomoc pro kraje postižené povodněmi. Povodňová komise by měla opět zasednout nejpozději ve středu ve 14:00.
„Město zůstává v pohotovosti a sleduje situaci na Vltavě v souvislosti s aktuální situací v jižních Čechách. Komise konstatovala, že veškerá opatření zůstávají v platnosti a podle předpovědí by tento stav měl trvat zřejmě do konce tohoto týdne, bude však záležet na aktuálních předpovědích,“ uvedl Provazník. Ačkoli v současnosti průtok ve Vltavě klesá, stále je vysoký a minimálně na prvním stupni ze tří, tedy povodňové bdělosti, zůstane metropole nejspíše po celý týden.

Studenti, kteří v pátek museli opustit vysokoškolské koleje Masarykovy univerzity (MU) v brněnském Komárově, se ode dneška mohou vrátit zpět. Od pátku se pak mohou ubytovávat ti, kdo před evakuací na koleje nestihli nastoupit. Univerzita o tom dnes informovala v tiskové zprávě.
„Situace je dnes mnohem klidnější, ty nejpesimističtější prognózy se naštěstí nenaplnily, a tak se můžeme vracet v oblasti ubytování postupně k normálu,“ uvedl prorektor pro rozvoj, legislativu a informační technologie MU Radim Polčák. Dodal, že budovy kolejí jsou bezpečné, správci je zkontrolovali, udělali případné opravy a studenti mohou počítat s plnohodnotnými dodávkami vody i elektřiny.

V části Kolína je od pondělí kvůli zatopení parovodů v teplárně společnosti Veolia Energie Kolín bez tepla a teplé vody zhruba 100 až 200 lidí. Parovody byly odstavené, dodávky by mohly být obnoveny dnes večer nebo ve středu ráno. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě za energetickou společnost informovala Petra Losertová.

Záplavy v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousy si už vyžádaly šest mrtvých, policie dnes oznámila smrt 81leté ženy a muže. Povodňová situace se však zlepšuje a hladiny rozvodněných toků začaly opadávat, uvedla podle agentury APA hejtmanka Johanna Miklová-Leitnerová. S omezeními se nadále potýká doprava, zcela zastaven byl lodní provoz na Dunaji.
Dolnorakouská hejtmanka Miklová-Leitnerová s ohledem na pokračující záplavy uvedla, že dnešek přinesl „určitou úlevu“. Déšť totiž ustal a hladiny toků začaly ustupovat. Rozsah škod hejtmanka označila za „prozatím neodhadnutelný“.

Hladina Dunaje v Bratislavě v noci na 17. září 2024 kulminovala na úrovni 9,7 metru.

V polské Vratislavi strávili hasiči a vojáci noc zpevňováním říčních náspů pytli s pískem. „Přijal jsem pesimistický scénář: musíme být připravení na každou variantu. Nenecháme se uklidnit lepšími předpověďmi a budeme se chystat na nejtěžší situaci,“ řekl dnes v televizi Polsat News primátor dolnoslezské metropole Jacek Sutryk. Podle něho se nyní očekává, že největší povodňová vlna město zasáhne ve čtvrtek a vážná situace potrvá do konce týdne.

Generali česká pojišťovna má aktuálně nahlášeno 8131 pojistných událostí za odhadovaných 519 milionů korun. Nejvíce případů se týká následků záplavy, jde o 3921 škod. „Z našeho pohledu byly největší událostí povodně a záplavy v roce 1997, kdy jsme řešili 90.000 pojistných událostí. V roce 2002 to bylo 53.000, v roce 2013 pak 50.000. V tuto chvíli je obtížné odhadovat, zda aktuální povodně některou z těchto met překonají,“ uvedl mluvčí pojišťovny Jan Marek.

Protipovodňová opatření v Praze budou platit i nadále, rozhodla dnes magistrátní povodňová komise. Uzavřeny zůstanou náplavky, mimo provoz bude nadále lodní doprava, a to kvůli stále vysokému průtoky vody na Vltavě. ČTK to po dnešním zasedání komise sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.
Vedení města také shromažďuje materiální pomoc pro kraje postižené povodněmi. Povodňová komise by měla opět zasednout nejpozději ve středu ve 14:00. V centru jsou uzavřeny i vrata na Čertovce a vystavěna je část protipovodňových opatření. Mimo provoz je lanovka na Petřín i přívozy.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣