ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Děkujeme za sledování dnešního online přenosu z příprav na páteční a víkendové lijáky a hrozbu záplav v Česku. Další dění budeme sledovat od pátečního rána opět v rámci našeho online přenosu. Přinášíme Vám ještě rychlý přehled:
- Česko se chystá na extrémní srážky. Meteorologové dnes rozšířili výstrahu o další oblasti Vysočiny či jižní část Šumavy.
- Situaci bude komplikovat i silný vítr. Hrozí záplavy, ve východní polovině země se už ve čtvrtek odpoledne objevily první povodňové stupně.
- Nejkritičtější situace by ale měla nastat o víkendu. Například v Jeseníkách do konce týdne naprší 400 litrů vody na metr čtvereční, hrozí stoletá voda.
- Podle odborníků by se za určitých okolností mohla opakovat situace s povodněmi v letech 1997 nebo 2002. Ministerstvo obrany na síti X zveřejnilo edukační video o tom, co si mají lidé zabalit do evakuačního zavazadla.
- V pátek se kvůli tomu v Praze preventivně sejde Ústřední krizový štáb a opět zasedne i Ústřední povodňová komise, která zhodnotí aktuální situaci.
- Hladiny řek by se kvůli mimořádným srážkám mohly na některých místech dostat i přes třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Meteorologové proto pro východ, jih a sever země vydali výstrahu na povodně s extrémním stupněm nebezpečí, v dalších regionech včetně středních a severozápadních Čech či Prahy platí povodňová pohotovost.
- Vítr může mít od pátečního večera v nárazech až 90 kilometrů v hodině, na horách na severu a severovýchodě země kolem 110 km/h. V kombinaci s podmáčeným terénem může způsobit polomy a vývraty stromů. Lesy ČR kvůli tomu nedoporučují lidem vstup do lesů.
- Vodohospodáři kvůli hrozícím záplavám rychle upouštějí přehrady. Na extrémní srážky a silný vítr se chystají také hasiči, připravují potřebnou techniku. Širší zapojení vojáků by musela schválit vláda.
- Ústřední povodňová komise mimo jiné doporučila zvážit zrušení víkendových akcí. V mnoha případech tak již pořadatelé rozhodli. Týká se to většinou různých městských slavností, dožínek či venkovních koncertů, neuskuteční se třeba Znojemské historické vinobraní. Organizátoři přeložili i víkendové dostihy v Pardubicích včetně závěrečné čtvrté kvalifikace na Velkou pardubickou.
- Města zřizují kvůli informovanosti obyvatel krizové linky či speciální webové stránky. Nachystané jsou stovky pytlů s pískem.
- Vedení Prahy nechá v pátek zavřít bezpečnostní vrata na Čertovce. Náplavky zatím Praha zavírat nebude. Před uzavřením vrat na Čertovce bude od pátečních 09:00 vyhlášen odvoz lodí z Vltavy do chráněných doků.
- Vedle Jeseníků by mohly hladiny řek na úroveň stoleté vody vystoupat také v Českých Budějovicích. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) po jednání povodňové komise večer řekl, že úhrn srážek bude vyšší, než ukazoval původní předpoklad hydrometeorologů.
- Kolem čtvrtečních 22:00 už hladiny dosáhly povodňového stupně na 15 místech na východě Česka. Většinou šlo o první, tedy nejnižší stupeň. Na Chrudimce v Padrtech a na Malé Hané v Opatovicích ale platil stupeň druhý, takzvaná pohotovost.
- Obchodní řetězce v Česku se připravují na zvýšenou poptávku po balených nápojích, trvanlivých potravinách nebo bateriích a powerbankách. Očekávají také, že si lidé budou doplňovat své lékárničky. Pojišťovny posilují zákaznická centra a ustavují krizové štáby. Klientům v ohrožených místech doporučují pořízení fotodokumentace majetku.
- Na některých úsecích Labe, Moravy a Vltavy bude v nadcházejících dnech pravděpodobně zakázaná plavba, uvedla Státní plavební správa.
- Na extrémní lijáky se chystají i další země ve střední Evropě. Média v polské Vratislavi píší o přicházejícím armagedonu. Slovensku hrozí záplavy hlavně v povodí řeky Moravy na západě země, zvýší se ale také hladina Dunaje.
- Vydatné deště jsou důsledkem mimořádné meteorologické konstelace, v jejímž středu je nezvykle teplé Středozemní moře, řekl agentuře APA meteorolog Leopold Haimberger. Tlaková níže podle něj čerpá vlhkost také z Černého moře a z Baltu.

Na přívalové deště se připravují i pražští hasiči, kteří pomoci speciálního stroje naplňují pytle s pískem. „Speciální pytlovačkou připravíme 600 dvoukomorových pytlů za hodinu. Pytlovačka má i sešívačky. Pomáhají nám dobrovolní hasiči,“ píšou na sociální síti X.
Pytlujeme.
— Hasiči Praha 🚒 (@HasiciPraha) 12. září 2024
Speciální pytlovačkou připravíme 600 dvoukomorových pytlů za hodinu. Pytlovačka má i sešívačky. Pomáhají nám dobrovolní hasiči. @rezervy_SSHR pic.twitter.com/s2UW1WNkWy

V Českých Budějovicích by mohly hladiny řek v sobotu vystoupat na úroveň padesátileté až stoleté vody. Úhrn srážek bude vyšší, než ukazoval původní předpoklad hydrometeorologů, vyplývá z aktuální předpovědi. Novinářům to dnes večer řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) po jednání krajské povodňové komise. České Budějovice zahajují stavbu protipovodňové bariéry, Kuba doporučil i ostatním městům zahájit protipovodňová opatření.
„V Českých Budějovicích mělo původně protékat Vltavou 350 krychlových metrů za vteřinu. Situace se však za 12 hodin rapidně zhoršila a nyní je odhad na průtok kolem 530 krychlových metrů za vteřinu. Jedná se o aktuální čísla, ale nikdo teď neví, jestli za dalších 12 hodin nebudou ještě vyšší,“ uvedl hejtman.

Na případné riziko povodně se připravuje i pražská zoo. K preventivnímu přemisťování zvířat do vyšších částí areálu ale zatím nepřistoupila, neboť stěhování představuje pro zvířata velkou zátěž. Pro případnou evakuaci má však připravený podrobný postup. ČTK to dnes večer řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Zahrada je podle něj na případnou povodeň mnohem lépe připravená než v letech 2002 a 2013.
Pražská zoo má pro případ povodně vypracovaný plán. „Máme povodňový plán, který je velmi detailní. Ten určuje, při jakém stavu vody se začíná s evakuací, v jakém pořadí a kam jdou jaká zvířata,“ uvedl Bobek. Dodal že postup byl letos aktualizovaný.

Vedení hlavního města nechá zavřít v pátek ráno kvůli zvyšující se hladině Vltavy bezpečnostní vrata na Čertovce. Na Rohanském ostrově pak bude automatický pytlovací stroj písku, magistrát vyzval ke zrušení akcí v blízkosti vody. Vltavou by mělo protékat 450 metrů krychlových vody za sekundu. Na dnešním jednání to po zasedání povodňového orgánu řekl primátor Bohuslav Svoboda (ODS), uzavření vrat pak večer potvrdila povodňová komise. Meteorologové v uplynulých dnech varovali před vydatným deštěm, po kterém od pátku hrozí zejména ve východní polovině Česka extrémní nebezpečí povodní.

V Drážďanech dnes večer začala demolice části betonového mostu Carolabrücke, jehož jedna sekce se ve středu zhroutila do koryta řeky Labe. Dělníci nejprve přerušili tramvajové koleje, které po mostě vedly, následovat bude odpojení inženýrských sítí, napsal portál deníku Sächsische Zeitung. Z břehů se rozhodlo událost sledovat mnoho obyvatel města.
Pozornost se k mostu nyní upíná i v souvislosti s hrozícími povodněmi, při kterých by mohla zřícená konstrukce představovat hráz a způsobit zaplavení drážďanského historického centra. Česko nabídlo Sasku pomoc s odstraňováním objektu.

V Olomouckém kraji jsou zatím dosaženy dva první povodňové stupně, platí na řece Desné v Koutech nad Desnou na Šumpersku a na Hloučele pod vodní nádrži Plumlov na Prostějovsku. Vodní nádrže vodohospodáři upouštějí z preventivních důvodů. Nárůst hladiny toků očekávají meteorologové v Olomouckém kraji především o víkendu.
Hladina Desné v Koutech výrazně stoupla kolem 15:30, a to ze 105 na 143 centimetrů, od té doby je výška hladiny setrvalá a pohybuje se kolem 144 centimetrů. Obec Loučná nad Desnou, jejíž součástí jsou i Kouty nad Desnou, upozorňují na výstrahu ohledně extrémních srážek a případné povodně své obyvatele na stránkách obce. „V rámci této situace jsou průběžně prováděna opatření vedoucí ke zmírnění škod, nicméně nelze předvídat, zda dojde k přetížení řeky Desné nebo jiných toků v okolí a jejich následnému rozlití,“ stojí na stránkách.

Po vytrvalém dešti se pozvolna zvyšují hladiny některých řek v Pardubickém kraji. Na první povodňový stupeň se vrátila Chrudimka v Padrtech na Chrudimsku, takzvaná bdělost platí také na Třebovce v Třebovicích na Orlickoústecku, vyplývá z údajů podniku Povodí Labe. Vyšší stavy jsou způsobeny i preventivním vypouštěním vodních nádrží. Podle meteorologů by měly deště pokračovat do neděle, někde lze očekávat i záplavy.
Chrudimka by mohla vystoupat o víkendu nad 3. stupeň povodňové aktivity, jak varovali během dneška experti.

Podle předpokladů SPS by měla být od pátečních 22:00 zakázaná plavba na Moravě v úseku Otrokovice-jez Bělov - Uherský Ostroh. Od sobotních 03:30 by pak měl zákaz platit na Moravě v úseku Uherský Ostroh - Hodonín. Na Labi je zákaz plánován od sobotních 04:00 v úseku Kunětice až Přelouč, od 10:00 pak z Přelouče do Mělníka.
Vltava má být podle výhledu SPS nesplavná od sobotních 0:30 v úseku České Budějovice - zdrž VD Orlík-Rejsíkov. „Na Vltavě v úseku VD Slapy až Mělník a na Labi v úseku Obříství až Hřensko je předpoklad zastavení plavby v následných dnech,“ uvedla SPS bez upřesnění času. Na jiných vodních cestách platí zákazy plavby při vyhlášení druhých a třetích stupňů povodňové aktivity.
„Státní plavební správa upozorňuje na povinnost provozovatelů nebo vlastníků plavidel před dosažením vodního stavu, při kterém je zakázána plavba, umístit plavidla do přístavu s ochrannou funkcí nebo do chráněných míst. Také doporučuje malá plavidla vytáhnout mimo vodní cesty,“ dodala SPS.

! Důležitá informace !
Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje disponuje zásobou protipovodňových pytlů. Tyto pytle NEPOSKYTUJEME občanům ani firmám k preventivním opatřením. „PROSÍME, nezvoňte na naše stanice a nedožadujte se jich. V této věci se obracejte na vedení obcí a městských částí. Děkujeme za pochopení,“ uvádějí hasiči na sociální síti.
Podobné oznámení dávají na sociální sítě hasiči napříč kraji. Pytle s pískem si mají občané zajistit z jiných zdrojů.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) na sociální síti varuje občany, aby si nechodili fotit rozvodněné řeky a potoky. „Je to nebezpečné a zbytečně také budete zatěžovat záchranný systém, kdyby se vám něco stalo,“ uvádí na facebooku.
Hrozba na jižní Moravě je bohužel reálná, uvádí také. Podle Grolicha se bude vědět zítra, co vlastně Česko čeká. „Díky technologiím a predikcím se můžeme připravovat už teď a jsme schopni udělat víc opatření, než v roce 1997. To je dobrá zpráva,“ dodává. Špatnou ale je, že pokud opravdu napadne tolik vody, co hrozí, tak ji dokonale zastavit nedokážeme. Varuje rovněž před očekávaným silným větrem, který by měl dorazit v pátek.

Na některých úsecích Labe, Moravy a Vltavy bude zakázaná plavba, varuje Státní plavební správa. Lidé mají včas dát lodě do ochranných přístavů.

Vypouštěním vody z vodních nádrží lze navýšit objem, který zvládnou přijmout. Jde o jedno z preventivních protipovodňových opatření, umožní například i pozdržet odtok z Vltavské kaskády. Díky opatření lze pak zadržet vodu v nádrži déle a pod hráz jí vypouštět menší množství, čímž se sníží riziko povodní, řekl ČTK generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Záleží na velikosti nádrže a na tom, kolik prostoru se v ní vypouštěním vody vytvoří navíc. Některé mají i retenční nádrže, které jsou určeny speciálně pro zachycování povodňových průtoků.

Protipovodňová cvičení hasičů Prahy 1: Hasiči jsou v plné pohotovosti, vyklidí se náplavky a břehy Vltavy.

„Pečlivě se připravujeme, ale nepanikaříme,“ konstatoval v pořadu Interview na ČT generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. Stupeň pohotovosti se zvýšil, dodal také s tím, že jsou plně obsazená operační střediska a klíčové jsou hlavně přípravy, jako je čištění u odtokových kanálů a přehrad.
„Jsem přesvědčen, že spolupráce mezi námi a dobrovolnými hasiči je klíčová,“ zmínil. Podle Vlčka by se HZS bez dobrovolných hasičů neobešel. „Vidíme, že defacto jsou zasaženy dvě třetiny Moravy a Slezska. Nejvíce postižené by mohly být kraje Olomoucký a Moravskoslezský,“ uvedl také s tím, že ale nelze zcela přesně predikovat, co se v dalších hodinách a dnech stane.
K výjezdu je připraveno 91 tisíc hasičů. „Z pohledu počtu hasičů jsme připraveni, abychom situaci zvládli,“ konstatoval. Problém může být s technikou, především v situaci, kdy by se mohl přidat k přívalovým dešťům silný vítr - meteorologové očekávají v dalších dnech vítr o rychlosti až 90 km/h. Vlček apeloval na občany, aby správně vyhodnocovali situaci ve svém bydlišti a včas se evakuovali, protože záchrana pomocí vrtulníku by mohla být v silném větru problém. Vlček také varoval před předčasným voláním hasičů kvůli čerpání vody. Občas není potřeba ještě čerpat.

Hasiči Olomouckého kraje vydali na sociálních sítí doporučení pro občany, jak se připravit na přívalové deště a možné povodně.
Doporučují, aby se lidé pravidelně informovali a sledovali zpravodajství kvůli vývoji počasí. Lidé by měli dbát na to, aby měli nabitý telefon a připravenou powerbanku pro případ výpadku elektrické energie.
Důležité je ochránit své blízké, především starší osoby v rizikových oblastech. „Zavřete a zabezpečte okna a dveře, například pytli s pískem. A pokud je to možné, drahý nábytek a cennosti přestěhujte do vyšších pater,“ upozorňují. Důraz kladou také na přípravu evakuačního zavazadla, kde by neměly chybět doklady, hotovost, léky a nabíječka. Stejně tak je vhodné si zajistit dostatek pitné vody a potraviny. V domácnosti byste mohli zkontrolovat také odtokové kanály, zdali jsou čisté a funkční.

Hradecký kraj se chystá na povodně, na severu kraje hrozí až padesátiletá voda
O víkendu hrozí na severu Královéhradeckého kraje místy dvacetiletá až padesátiletá voda. Upřesní to páteční model hydrometeorologů, řekl dnes po zasedání krajské povodňové komise hejtman Martin Červíček (ODS). Samosprávy i složky integrovaného záchranného systému se podle něj na případnou velkou vodu s dostatečným časovým předstihem připravují. Lidé by se měli vyvarovat rizikovému pohybu v lesích a cestám do horských oblastí.

Vodohospodáři snižují hladinu Brněnské přehrady, aby udělali prostor pro vodu z očekávaných srážek

V pohotovosti je i jednotka dobrovolných hasičů Prahy 1, která podle svého mluvčího Davida Šimoníka z pověření městské části v pátek zajistí úklid všech objektů, jako jsou restaurační zahrádky z vltavských náplavek. „Hasiči zkontrolují také řádné zajištění stavenišť, stavebních strojů a materiálů, které se nachází blízko Vltavy,“ uvedl mluvčí. Dodal, že již před uzavřením vrat na Čertovce bude od pátečních 09:00 vyhlášen odvoz lodí z Vltavy do chráněných doků.

Extrémní lijáky, na které se střední Evropa připravuje, jsou důsledkem mimořádné meteorologické konstelace, v jejímž středu je nezvykle teplé Středozemní moře. Dnes to agentuře APA řekl meteorolog Leopold Haimberger.
„Ze severní Itálie se do Polska přesunuje mocná oblast nízkého tlaku. Je to velmi pomalé a relativně veliké,“ řekl. Níže je napájena z moří, která jsou nyní o tři až pět stupňů teplejší, než je běžné. Vlhkost níže čerpá nejen ze Středozemního moře, ale také z Černého moře a z Baltu.
Běžně jsou tyto níže z Itálie výrazně prostorově omezenější. „Tato níže skutečně odvádí vzduch z Černého moře velkým obloukem do Polska, na Slovensko a k nám (do Rakouska),“ vysvětlil Haimberger, který působí v Meteorologickém a geofyzikálním institutu Vídeňské univerzity. Do níže proniká současně i vzduch z Baltu a Středomoří.
Takové stavy počasí nejsou samy o sobě nové, s pokračujícími klimatickými změnami však stoupá jejich pravděpodobnost, a to právě kvůli vysokým teplotám moří v pozdním létě.

Povodně čekají i na Slovensku
Na Slovensku v souvislosti s očekávaným vydatným deštěm hrozí záplavy hlavně v povodí řeky Moravy na západě země, zvýší se ale také hladina Dunaje. Úřady v některých kritických úsecích instalují mobilní protipovodňové bariéry a doporučí preventivní evakuaci lidí z ohrožených oblastí v případě zhoršení situace. To by mohlo nastat o víkendu a trvat tři dny. V pohotovosti je také jeden z útvarů slovenské armády. Novinářům to dnes po jednání krizového štábu řekli ministři životního prostředí, vnitra a zástupce hasičů. Slovenští meteorologové pro část západního Slovenska zvýšili výstrahu před deštěm na nejvyšší stupeň.
„Situace nyní vypadá relativně klidně, ale to se rychle změní. Nyní řekou Morava protéká 30 metrů krychlových vody za sekundu, za několik dnů to bude podle našich odhadů 1400 metrů krychlových. Pokud to dosáhne 1500, tak se Morava vyleje,“ varoval ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Podle něj 80 kilometrů dlouhý slovenský úsek Moravy nelze zajistit proti rozvodnění například pomocí pytlů s pískem.

V Praze nejezdí přívoz v Modřanech
Od dnešních 15:40 nejezdí kvůli zvýšení hladiny Vltavy přívoz P4, který spojuje Velkou Chuchli s Modřany. „Ostatní přívozy zůstávají v provozu, neboť mohou plout i při vyšším průtoku,“ uvedla dnes odpoledne na síti X společnost Ropid, která plánuje pražskou MHD.
Kvůli zvýšení hladiny Vltavy je od dnešních 15:40 zastaven provoz přívozu P4 (Dostihová - Belárie). Ostatní přívozy zůstávají v provozu, neboť mohou plout i při vyšším průtoku. ⛵️https://t.co/5yjtWJZeTW pic.twitter.com/e9XvuY3ZeU
— PID (@PIDoficialni) 12. září 2024
Na Rohanském ostrově v Praze 8 bude v sousedství místní betonárky automatický stroj na pytlování písku. K dispozici pak bude jednotlivým městským částem, které budou pytle s pískem potřebovat. V pohotovosti jsou také zaměstnanci Správy služeb, která má na starosti protipovodňové zábrany, připraveni jsou dobrovolní hasiči i strážníci a policisté.
A zrušené akce na náplavkách
Kvůli hrozbě povodní se o víkendu neuskuteční akce plánované na pražských náplavkách. Organizátoři zrušili na Rašínově nábřeží farmářské trhy, které měly být v sobotu, i nedělní akci Maďarské dny. Na protilehlém Hořejším nábřeží se v sobotu nebude konat ani gastrofestival Street food.

Obchodní řetězce v Česku se kvůli hrozícím povodním připravují na zvýšenou poptávku po balených nápojích, trvanlivých potravinách nebo bateriích a powerbankách. Očekávají také, že si lidé budou doplňovat své lékárničky. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR). Prodejci podle něj také posilují počet zaměstnanců ve skladech a v logistice.
„Vidíme totiž, že po oznámení prvních zpráv se lidé v rizikových oblastech začínají připravovat na možné krizové situace, děje se tak ale spořádaně a bez jakékoliv paniky,“ uvedl prezident SOCR Tomáš Prouza.
Obchodní řetězce jsou podle Prouzy připraveny na to, že by do postižených oblastí poslaly záchranné balíčky se základními potravinami. „Vše koordinujeme s místními složkami Integrovaného záchranného systému,“ řekl. „V rámci skladových kapacit obchody přesouvají zejména balenou vodu a základní trvanlivé potraviny co nejblíže nejrizikovějším oblastem, aby byla potřebná pomoc co nejrychlejší,“ doplnil.
1/10 Příprava na povodně: lidé si doplňují zásoby, obchody se starají, aby bylo zboží dostatek, navyšují počty lidí ve skladech a logistice a aktualizují krizové scénáře. #povodně2024
— Tomáš Prouza (@ProuzaTomas) 12. září 2024

V době vydatných dešťů bude v Opavě parkování na celém území města zdarma, a to včetně dvou parkovacích domů. Tato parkovací místa ale mají primárně sloužit občanům ohroženým záplavami. Ti tam mohou přeparkovat své automobily. ČTK to řekl mluvčí města Roman Konečný. V celém Moravskoslezském kraji má vydatně pršet do pondělí. Na některých místech můžou hladiny vystoupat až na třetí povodňový stupeň.
„Od pátku bude na celém území Opavy parkování zdarma, včetně parkovacích domů. Tato místa by měla sloužit primárně občanům ohroženým vodou,“ uvedl Konečný. Dodal, že i v Opavě se jednotlivé složky IZS připravují na extrémní deště. „Voda by měla kulminovat v neděli. Podle odborníků by ale měla půda vsáknout významné množství vody. Oproti roku 1997 je koryto řeky vyčištěné a opravené. Na mnoha místech od té doby vznikly vyšší břehy nebo další protipovodňová opatření, jako jsou suché poldry,“ uvedl.

Kvůli intenzivním srážkám a riziku záplav mají pohotovost také drážní hasiči. Správa železnic (SŽ) také v regionech navýšila počty pracovníků správy a údržby tratí, kteří jsou v případě potřeby připraveni vyrazit do terénu. Drážní hasiči jsou připraveni pomoct kolegům z hasičských záchranných sborů v postižených krajích, to řekla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.
Cestující správa zároveň vyzývá ke sledování aktuální situace, například prostřednictvím aplikace Datel. Loni činily náklady správy na odstranění škod způsobených takzvanou vyšší mocí téměř 14,5 milionu korun. Náklady na odstranění běžných škod se podle Eberl Friebové pohybují v řádech desítek tisíc korun. Nejčastěji SŽ řeší spadlé stromy.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣