ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

„Naše pozornost se teď soustředí na řeku Moravu. Ta nám ukazuje sílu a podle predikcí už měla dnes v Kroměříži kulminovat. Viděl jsem k večeru její sílu, kdy je na výšce 630 cm. A drží se a chvilkama i pomalu stoupá. Naštěstí je tam ještě slušná, skoro metr rezerva. Nic nepodceňujeme a proto jsem byl osobmě podpořit vedení mesta Kroměříž a všech na povodňové komisi. Jak se bude vyvíjet situace ukáží následující hodiny. Všichni jsou v pohotovosti a situaci hlídáme,“ napsal večer na facebooku hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

Opoziční hnutí ANO bude rozhodnutí vlády ponechat krajské volby v původním termínu respektovat, uvedl první místopředseda ANO Karel Havlíček. „Podstatné je, pokud se vláda takto rozhodla, aby dokázala zabezpečit to, že ti lidé budou moci fyzicky k těm volbám jít,“ uvedl v ČT. Poslanec SPD a člen sněmovního bezpečnostního výboru Radek Koten s rozhodnutím vlády souhlasí. „Předpokládám, že tu regulérnost voleb bude možné zařídit na všech místech,“ řekl televizi.

Výsledky dnešního mimořádného jednání vlády přehledně:
Svolal jsem mimořádné jednání vlády, na kterém jsme řešili aktuální situaci a aktuální potřeby míst, která jsou zasažena povodněmi:
— Petr Fiala (@P_Fiala) September 16, 2024
▶️ Za posledních 12 hodin nejvíce pršelo na jihozápadě Čech.
▶️ Od středy nejvíce celkově napršelo v Jeseníkách, a to přes 500 mm.
▶️ Od pátku… pic.twitter.com/eZouN4FY0g

Česká geologická služba spustila telefonní linku, na kterou se mohou lidé obrátit, pokud si nejsou jisti, zda by mohl například svah po srážkách být nestabilní a způsobit problémy. „Přijedou, zhodnotí situaci. Stejné problémy budou nastávat u stromů v intravilánech obcí, které jsou podmáčeny, mohou padat i do budoucna při větším větru,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Ministerstvo životního prostředí a ministerstvo zemědělství vyhodnotí s krajskými povodňovými komisemi průběh záplav a připraví návrh, jak je řešit v budoucnu, včetně změny legislativy. Na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády to řekl ministr životního prostředí Petr Hradík (KDU-ČSL).

V jižních Čechách podle aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí do půlnoci z dneška na úterý zejména pro příhraniční oblasti varování před extrémními srážkami a v celém Jihočeském kraji upozornění před povodňovým ohrožením. Hladiny toků tam podle meteorologů mohou přesáhnout třetí povodňový stupeň. Kolem dnešních 21:30 platil některý z povodňových stupňů na 41 místech, z toho zhruba polovina stanic evidovala třetí povodňový stupeň.

Na Lužické Nise, která tvoří část hranice Německa s Polskem a pramení v severních Čechách, platil dnes třetí stupeň ve Zhořelci, večer se ale vrátil na druhý. Hladina kulminovala na 5,5 metrech. Ráno ve Zhořelci spadla do rozvodněné Nisy žena, zachránila se sama asi kilometr dál po proudu. Kvůli podchlazení byla převezena do nemocnice, informoval web Sächsische Zeitung.

Česko dostalo nabídku pomoci při povodních od Ukrajiny, Izraele, Slovenska, Kosova, Litvy, Severní Makedonie, Spojených států, Řecka či Slovinska. Sdělil to ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
„Chtěl bych ocenit především reakci Ukrajiny, která přišla jako první. Je nám ctí mít za spojence národ, který už přes dva a půl roku brání u sebe doma náš způsob života před ruskou agresí a přesto najde sílu nabídnout nám pomoc v boji s živelnou katastrofou,“ uvedl šéf diplomacie.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) promluvil o dopravních škodách po povodních. „Do budoucna to pro nás znamená kontrolu statiky mostů,“ sdělil mistr. Chtěl by co nejdříve začít vyčíslovat škody na dopravní infrastruktuře.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v souvislosti s obnovou po povodních zmínil program ŽIVEL. „Samozřejmě tento program, my tam navýšíme (peníze, pozn. red.), bude k dispozici nějakých 800 milionů,“ uvedl Bartoš. Jedním dechem ale sdělil, že tyto finance nebudou stačit. Proto se Česko pokusí využít možnosti Evropské unie.

„Na mnoha místech je situace ještě složitá,“ přiznal po jednání vlády ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle něj Česku velmi pomohlo, že meteorologové před povodněmi varovali dostatečně dopředu, takže se země mohla připravit. „Povodňová situace na území České republiky nekončí, bude nás provázet celý tento týden,“ řekl Hladík, který ale věří, že z nejhoršího jsme venku.

„Jakmile se dohodneme s hejtmanem nebo s někým z hasičských sborů, tak tam vyrazíme (…) my tam schválně nedávali územní omezení,“ okomentovala ministryně obrany Jana Černochová (ODS) umožnění nasazení vojáků na řešení povodní v Česku. A připomněla, že Armáda ČR pomáhá již nyní. „Akorát teď tam budou jiné jednotky (…) nevím, co by tam 13. září dělaly bagry,“ vysvětlila Černochová. Povoláni podle ní budou i členové aktivních záloh.

Zasažené obce nejvíce tíží nedostatek pitné vody, nefungující elektřina a nefungující mobilní signál, uvedl na tiskové konferenci po jednání vlády ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Fáze záchrany lidských životů podle něj na většině míst skončila, teď jsme ve fázi logistické. V té souvislosti upozornil lidi, aby se do postižených obcí nejezdili nqa vlastní pěst, jen by komplikovali práci hasičům.
Rakušan také promluvil o možném odložení víkendových krajských voleb. „Drtivá většina hejtmanů si myslí, že by ty volby proběhnout měly,“ řekl vicepremiér. „Byla by to velká legislativní těžkost,“ vysvětlil, proč se vláda vyslovila proti odsunutí.

Členové vlády podle premiéra Petra Fialy (ODS) navštíví zítra Moravskoslezský kraj. A pak předseda vlády promluvil o tom, zda dojde k odsunu krajských voleb, které se mají konat o víkendu. „Odpověď je v tuto chvíli jednoznačná. Uskuteční se v tomto termínu,“ sdělil jasně Fiala. Případný odsud by podle jeho slov byl příliš komplikovaný. „Jsme schopni ty volby zajistit,“ je si jistý premiér.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se Česku dostává nabídek pomoci ze zahraničí. Pomocnou ruku nabídla například Ukrajina či Izrael a Spojené státy americké. O situaci dnes Fiala hovořil s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

„Rozhodli jsme dnes o tom, že jsme připraveni poskytnout dostatek financí do oblasti, které ta povodeň zasáhla,“ řekl o výsledcích jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). „Proto jsme dnes rozhodli o vzniku pracovní skupiny, která se bude podílet na rekonstrukci,“ navázal. V čele skupiny bude ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Premiér Petr Fiala (ODS) připomněl, že byla aktivována Ústřední povodňová komise a Ústřední krizový štáb. „Jednotlivé podniky povodí dělají, co mají,“ konstatoval premiér k fungování celého systému.
„Poprvé za celou dobu v historii republiky se ta opatření začala dělat ještě před tím, než ten jev nastal,“ řekl také Fiala s odkazem na slova šéfa Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Marka Riedera. Posléze promluvil o své dnešní cestě do zatopeného Jeseníku v Olomouckém kraji.

„Za posledních 12 hodin nejvíce pršelo v oblasti západních Čech na území Šumavy,“ řekl na úvod tiskové konference po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). „Byly nasazeny stovky kusů evakuační techniky (…) hasičům pomáhá celkem 12 vrtulníků. Díky se tomu podařilo evakuovat 13 500 osob, přímo zachráněno bylo více než 600 lidí,“ uvedl Fiala. Nejhorší situace je teď podle něj v Ostravě.
„Pokud jde o výhled na další dny, nejvíce srážek se očekává na Šumavě a v Novohradských horách,“ řekl premiér. Pršet bude také na jihu Čech. „V těch dalších dnech je už ta předpověď příznivější,“ popsal výhled na druhou polovinu týdne Fiala.

V souvislosti s ničivými záplavami evidují pojišťovny 8753 událostí za 1,14 miliardy korun. S odvoláním na Českou asociaci pojišťoven to dnes večer na síti X uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
„Pojišťovny deklarovaly, že jsou připraveny nečekat na likvidace, ale vyplácet klientům zálohy během jednoho až dvou dnů. Nechť toho pojištění využijí,“ napsal bez dalších podrobností.
‼️ Důležitá informace ‼️
— Marek Výborný (@MarekVyborny) September 16, 2024
Dle informací @cap_cz bylo za dnešek nahlášeno 8753 pojistných událostí za 1,14 miliardy. Pojišťovny deklarovaly, že jsou připraveny nečekat na likvidace, ale vyplácet klientům zálohy během 1-2 dnů. Nechť toho pojištění využijí.

Rybník Rožmberk na Jindřichohradecku by se mohl naplnit a začít vytékat bezpečnostním přelivem v úterý ráno asi v 06:00 či 07:00. Postupně by se tak výrazně zvýšila hladina Lužnice, která rybníkem protéká. Po zasedání krajské povodňové komise to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS).
„Povodí Lužnice není typ, kde voda naprší a hned to steče dál. Tady to trvá výrazně déle a možná je paradoxem, že v pátek bude všude svítit slunce a my budeme možná řešit nejkomplikovanější druhou povodňovou vlnu, která se projeví ve Veselí nad Lužnicí nebo Soběslavi,“ řekl České televizi Kuba.

Hasiči ve Zlínském kraji v souvislosti s povodněmi nadále čerpají vodu ze zaplavených domů, sklepů a lagun. Čistí také kanalizační vpusti a propustky a odstraňují popadané stromy. Zásahů dnes však měli v regionu proti víkendu méně. Vyjížděli ke 180 událostem, uvedla večer na sociální síti mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Za sobotu v kraji zasahovali téměř u 600 událostí, v neděli jich bylo zhruba 1000. Běžně jich přitom za den mají asi 20.

Vláda dnes umožnila Správě státních hmotných rezerv (SSHR), aby bezúplatně poskytovala potřebnou techniku přímo obcím postiženým povodněmi. Dosud ji SSHR takto mohla poskytovat pouze složkám záchranného systému, řekl dnes večer novinářům předseda správy Pavel Švagr. Očekává, že obce budou mít v nejbližší době zájem zejména o cisterny na vodu, elektrocentrály a vysoušeče.

Fotbalový klub SFC Opava na sociální síti X zveřejnil video s odklízením bahna na stadionu. I díky pomoci dobrovolníků, fanoušků a zaměstnanců klubu se dnes z přízemí budovy podařilo odstranit bahno. Úklid útrob a okolí stadionu bude opět probíhat od úterý. Slezané zároveň poprosili o zapůjčení elektrocentrály nebo čerpadla.
Odklízení bahna pokračuje. Večer vás budeme o všem podstatném informovat. pic.twitter.com/BHXpuuAJq6
— Slezský FC Opava (@sfcopava) September 16, 2024
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣