ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Ostrava zvládne připravit nadcházející krajské a senátní volby. Největším problémem bude zajištění volebních komisí, město je ale připraveno využít úředníky. Náklady na volby ale budou vyšší než za běžné situace. ČTK to dnes řekl primátor Jan Dohnal (ODS).
„Řešíme to, věděli jsme, že to visí ve vzduchu. Samozřejmě technicky jsme ty volby schopni určitě zajistit, tedy volební místnosti, materiál, i když nás to bude stát nějaké peníze navíc. Největší problém jsou opravdu volební okrskové komise. Je třeba si férově říct, že člověk, který má třeba ve Svinově zaplavený dům, si na víkend nepůjde sednout do volební komise. Máme v Ostravě několik tisíc zaměstnanců, spoustu úředníků, kteří prostě budou připraveni a budou schopni volební komise doplnit tak, abychom udrželi zákonné normy,“ uvedl Dohnal.

Některá opatření, která platila v Pardubicích kvůli záplavám, magistrát postupně odvolává. Krajské město vodní živel tolik nezasáhl a vyšlo z něj s minimálními škodami. Zavřené ale zůstávají například cyklostezky podél Labe a městské parky, uvedla radnice v tiskové zprávě. Městem protéká Labe a Chrudimka.

Čisticí a dezinfekční prostředky, kyblíky, rukavice, smetáky, lopaty a další věci na úklid shání nyní Zlínský kraj pro oblasti postižené povodněmi. Do materiální sbírky, kterou hejtmanství vyhlásilo spolu s Potravinovou bankou, lze přispívat i trvanlivými potravinami, jako jsou balené vody, balené pečivo nebo konzervy. Poptávka je též po tekutých mýdlech, vlhčených ubrouscích a kapesníčcích, sdělila dnes ČTK mluvčí hejtmanství Soňa Ličková.

Vojáci v Opavě odstraňují škody v místních školkách, v Olomouci je připraveno 70 ženistů s bagry a nákladními auty. Armáda o tom dnes informovala na sociální síti X. Vláda v pondělí na mimořádné schůzi schválila nasazení až 2000 vojáků a techniky k likvidaci následků povodní. Vojáci se zapojovali do pomoci už o víkendu, armádní vrtulníky se podílely na evakuaci lidí z nejhůře zasažených oblastí či na zásobování.

Záchranné týmy na zaplaveném Jesenicku od soboty pomocí vrtulníků evakuovali do bezpečí 54 lidí, jejichž životy ohrožoval rozbouřený vodní živel. V souvislosti s extrémním počasím hasiči v celém Olomouckém kraji zasahovali u více než 2000 událostí, při více než 200 z nich zachraňovali lidské životy. Z ohrožených oblastí evakuovali často i celé rodiny s domácími zvířaty. Záchranné práce už skončily a hasiči se nyní pustili do likvidace následků záplav. ČTK to dnes sdělila mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Přes nespočet starostí a úkolů, které musí po povodních splnit vedení obce Sazovice na Zlínsku, bude obec na víkendové volby připravená. Lístky jsou roznesené, v pondělí se ještě roznášel zbytek, volební místnost budou připravené, řekla dnes ČTK starostka Michaela Vajdíková (BEZPP). Otázkou však je, zda budou mít lidé na volby čas a myšlenky. V obci se intenzivně uklízí, voda postihla zhruba třetinu obce.
„Volební místnost připravíme, nemám v komisi nikoho, kdo byl v zatopené oblasti,“ uvedla starostka. Pod vodou se octil i obecní úřad, volební místnost je však v patře. „Jen nepojede výtah, nebude bezbariérový přístup,“ doplnila.

Před likvidací následků povodní by si lidé měli preventivně zkontrolovat očkování proti tetanu. U odstraňování škod se mohou poranit a hrozí jim poté riziko infekce, uvedla na tiskové konferenci po jednání Ústřední povodňové komise hlavní hygienička Barbora Macková. Doporučila také, aby lidé měli rukavice, respirátory a roušky. Zaschlé bahno a stojatá voda mohou být kontaminované, a existuje tak riziko přenosu infekčních chorob.
„Je potřeba dodržovat v maximální možné míře hygienická pravidla. Mezi ně patří vhodné oblečení, do čehož počítáme i obuv, která by měla být pevná a zavřená. Je mimo jiné důležité mít rukavice a ochranu obličeje v podobě roušek nebo respirátorů, protože ve vodě, která protekla a odpařila se, ale i ve stojatých vodách je vysoké riziko infekce,“ řekla Macková.

Maďarská metropole Budapešť a polské město Vratislav se připravují na příchod povodňové vlny. Na řadě míst lidé pomáhají stavět zábrany z pytlů s pískem, informovala dnes agentura AP.
Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána nasadila vojáky, aby posílili bariéry podél Dunaje. Tisíce dobrovolníků pomáhají plnit pytle s pískem v desítkách obcí na břehu řeky. Ve městech Visegrád a Szentendre severně od Budapešti úřady nainstalovaly mobilní hráze.

Už potřetí zaplavila velká voda dům manželům Konečným ze Zdounek na Kroměřížsku. Poté, co opadla, jim dnes s vyklízením poničených věcí pomáhala dcera Marcela Hykšová i dobrovolní hasiči. V neděli Konečným nateklo z rozvodněné říčky Kotojedky a jejích přítoků do obytných místností rodinného domku přibližně 30 centimetrů vody. „Dopadli špatně,“ řekla dnes ČTK dcera manželů, kterým je 77 a 72 let.
„Nábytek veškerý, kuchyňská linka, různé skříňky, co mají, psací stůl, ložnice, pračka, sušička, všechny tyto věci se musejí vyházet. To tady nemůže zůstat. Už to zařizují potřetí, dvakrát měli vodu v baráku. Teď to všechno budou zase znovu vybavovat,“ řekla Hykšová. Ocenila pomoc místních dobrovolných hasičů, s odstraňováním škod Konečným pomáhají i další členové rodiny.

Víkendové záplavy a silné deště s větrem způsobily státnímu podniku Lesy České republiky (LČR) podle prvních odhadů škody na majetku za více než 200 milionů korun. Zejména jde o škody na lesních cestách. V lesích spravovaných podnikem je po povodni poškozeno nejméně 260.000 metrů krychlových dřeva, což představuje přes tři procenta ročních těžeb. ČTK to dnes řekla mluvčí podniku Eva Jouklová. Podnik spravuje téměř polovinu lesů v ČR.
„Nejvíce velká voda poškodila lesy a majetek podniku v Moravskoslezském kraji v oblasti Jeseníků a Beskyd,“ uvedla Jouklová. Kromě lesních cest podnik eviduje škody i na provozních budovách v záplavami zasažených oblastech. Voda zatopila například objekty LČR v Rudě nad Moravou na Šumpersku nebo ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku.

Sasko dnes nabídlo pomoc Ústeckému a Libereckému kraji kvůli povodním, které Česko v posledních dnech postihly. V tiskové zprávě o tom informovala saská vláda. Pomoci chce německá spolková země také dalším svým partnerským regionům, Dolním Rakousům a polskému Dolnoslezskému vojvodství. Oba patří k silně postiženým současnými záplavami.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) dnes ČTK řekl, že pomoc odmítne a vyzve saskou vládu, aby ji směřovala do postiženějších regionů. Pomoc zatím nepřijme ani Liberecký kraj, uvedl jeho mluvčí Filip Trdla.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) varuje před podvodnými SMS zprávami. Předstírají, že odesílatelem je VZP a příjemcům zprávy slibují „pojistnou výplatu“ po přihlášení do fiktivního systému. ČTK to dnes sdělila mluvčí VZP Viktorie Plívová. Podle ní jsou zprávy určené lidem z povodněmi zasažených oblastí. Většina ze sedmi zdravotních pojišťoven také na svých webech informuje o pobočkách, které jsou kvůli záplavám uzavřené, například v Krnově, Bohumíně nebo Jeseníku.
„Podle informací, které máme aktuálně k dispozici, cílí tato vlna podvodných zpráv na občany z oblastí zasažených povodněmi. První rozesílané zprávy jsme zaznamenali již v nočních hodinách, podle všeho ale jejich rozesílání z různých telefonních čísel stále pokračuje,“ uvedl bezpečnostní ředitel VZP ČR Jan Svoboda.

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes ráno aktivovala krizový informační systém KRIZKOM, přes který nyní mohou povodněmi zasažené obce a kraje žádat o techniku ze státních rezerv. Správa v současnosti připravuje velký závoz 50 elektrocentrál pro Moravskoslezský kraj a dalších 25 kusů pro Olomoucký kraj. Záchranné služby zároveň dostanou karty pro bezplatné čerpání pohonných hmot. ČTK to dnes řekl šéf SSHR Pavel Švagr.

Víkendové extrémní počasí v Krkonoších zasáhlo nejvíce střední a východní část hor. Stromy popadané vlivem podmáčeného terénu a silného větru uzavřely řadu turistických cest, některé jsou už opět otevřené. ČTK to dnes řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Stav ohrožení platil o víkendu na horním Labi a horní Úpě. V zastavěných částech krkonošských měst a obcí na území Královéhradeckého kraje velká voda větší škody nezpůsobila.
„Pracujeme na uvolnění cest a rozsah dalších škod průběžně zjišťujeme. Už teď je ale jisté, že všechny problémy způsobené počasím do zimy odstranit nestihneme,“ řekl ČTK Drahný.

Kdy bude v Ostravě obnovena dodávka tepla, není vůbec jasné. Voda z rozvodněné řeky zatopila o víkendu Elektrárnu Třebovice hůře než při ničivé povodni v roce 1997 a zaplavila i více zařízení. Celý článek si přečtěte ZDE.

V zaplavených oblastech se podle podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) připravuje očkování proti žloutence typu A, bude zdarma a dobrovolné. Řeší se také dodávky léků a krajské hygienické stanice se chystají na testování studní, řekl dnes novinářům. Státní zdravotní ústav (SZÚ) již dříve varoval, že v postižených oblastech hrozí také vyšší riziko nákazy salmonelózou, úplavicí, tularémií nebo žloutenkou typu B.
„To, co je teď podle mě nejdůležitější, je dostat do těch oblastí léky pro chronické pacienty tam, kde jsou zatopené lékárny, kde se pacient k těm lékům nedostane,“ řekl. Organizuje se to podle něj prostřednictvím krizového štábu. „Krizový štáb řeší, jak tam ty léky dostat. Musí je přivést distributor a převzít lékárník,“ dodal.

Hladiny řek Dřevnice i Morava v Otrokovicích na Zlínsku klesají. Průchody v protipovodňových zdech zatím zůstávají uzavřené, otevírat se budou postupně, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Vaculová.
„Jako první se otevřou prostupy podél řeky Dřevnice s ohledem na nutnost čištění cyklostezky. Prostupy u Moravy přijdou na řadu později,“ uvedla mluvčí.

„Záchranné práce kvůli povodním skončily: 250 zachráněných, z toho 54 pomocí vrtulníků, 2300 evakuovaných. Likvidujeme následky povodní a pracujeme na obnově území spolu se samosprávami. Humanitární pomoc dopravujeme do nepřístupných obcí armádními vrtulníky,“ oznámili hasiči Olomouckého kraje.
Záchranné práce kvůli povodním skončily: 250 zachráněných, z toho 54 pomocí vrtulníků, 2300 evakuovaných. Likvidujeme následky povodní a pracujeme na obnově území spolu se samosprávami. Humanitární pomoc dopravujeme do nepřístupných obcí armádními vrtulníky. (LB) pic.twitter.com/Ae5duHnn8W
— Hasiči Olomouc 🚒👨🚒🔥 (@hasici_olomouc) 17. září 2024

Podívejte se na nové snímky Elektrárny Třebovice, která dodává teplo a teplou vodu obyvatelům Ostravy.

Na fotografiích je vůz z Jesenicka, ve kterém byli tři osoby, které jsou nyní pohřešované. Hasiči vůz odtáhli.

V Česku jsou kvůli záplavám uzavřené řádově desítky základních škol. Některé přímo zasáhla voda z povodní, další jsou bez dodávek elektřiny nebo pitné vody, případně se uzavřely kvůli tomu, že nefunguje doprava a děti nebo učitelé se do školy nemají jak dostat. V České televizi (ČT) to dnes řekl prezident Asociace ředitelů základních škol ČR Luboš Zajíc.

Ministr dopravy Martin Kupka upozornil, že se již podařilo obnovit provoz vlaků na řadě míst v republice. Zde je přehled:
❗️Aktuální informace k provozu na železnici po jednání krizového štábu Ministerstva dopravy:
— Martin Kupka (@makupka) 17. září 2024
✅Podařilo se obnovit provoz vlaků v úseku Jihlava - Horní Cerekev, první vlaky linky R11 projely úsekem včera večer kolem 18:00 hod.
✅Také byl obnoven provoz vlaků v úseku Zábřeh na… pic.twitter.com/3KIJnwnbaw
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣