ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Na Jesenicku se volby v řadě volebních místností v základních školách uskutečnit nemohou. Místnosti byly zaplavené, na mnoha místech nejde elektřina ani internetové připojení, které je nutné pro odesílání dat. Obce tak budou muset najít náhradní prostory, zjistila ČTK. Příkladem je Základní škola v České Vsi na Jesenicku, kterou voda zaplavila až do výšky půl metru, její budova zvenčí odolávala až dvoumetrové hladině rozbouřené řeky Bělé.

Dnes bude kulminovat soutok Vltavy a Labe u Mělníka, někde ještě po extrémních deštích, které postihly Česko o víkendu a v pondělí, hladiny porostou do středy. Několik dnů pak budou místy přetrvávat třetí, tedy nejvyšší stupně povodňové aktivity. V oblastech, které zasáhly záplavy, začne likvidace následků. Po dnešním zasedání Ústřední povodňové komise to uvedl její předseda ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Komise se podle něj sejde ještě ve středu. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na tiskové konferenci doplnil, že situace je pod kontrolou i na jihu Čech, kde by významně nemělo působit ani odtékání z rybníku Rožmberk. V Olomouci podle něj v noci zafungovala protipovodňová opatření.

Situace v Jihomoravském kraji se zlepšuje, přítok do nádrží na území kraje je menší, většina řek už kulminovala. Jediné místo, kde se očekává vzestup hladiny, je okolí Lanžhota, kde se stéká Morava a Dyje. Celý článek čtěte ZDE.

Hasiči se při povodních setkávali také s odmítáním evakuací, podívejte se na video.

Škody po povodních v Moravskoslezském kraji budou enormní. Jejich rozsah zatím není přesně stanoven, ale dosahovat by mohl i desítek miliard korun. Novinářům to po dnešním jednání krajského krizového štábu řekl hejtman Josef Bělica (ANO). V Moravskoslezském kraji bylo dosud evakuováno zhruba 15.000 lidí a povodně mají zatím tři oběti. Dva lidé se stále pohřešují.

Vůz, který spadl do rozbouřené vody na Jesenicku, našli policisté v pondělí, avšak bylo bez posádky. Jeli v něm tři lidé. Podívejte se na aktuální snímky nalezeného auta.

Rybník Rožmberk na Jindřichohradecku začal dnes před 10:00 přetékat bezpečnostním přelivem. Voda se volně rozlévá do krajiny. Bude trvat několik hodin, než se řekou Lužnice dostane do první obce, kterou je Lužnice. ČTK to dopoledne řekla její starostka Tereza Širhalová.
Rožmberkem, který je největším českým rybníkem a patří Rybářství Třeboň, protéká Lužnice. Stoupání hladiny pod rybníkem bude pozvolné. „Dnes by se k nám voda dostat neměla. Spíš to odhadujeme na noc nebo na středu,“ řekla starostka. Dále po proudu Lužnice se nachází větší město Veselí nad Lužnicí, jehož části za určitých podmínek při velkém stoupání hladiny hrozí evakuace. Dnes dopoledne zasedá povodňová komise města.

„Vážení Pražané, začnu dnes dobrou zprávou: Problémové přítoky se v Praze zklidňují! Dochází k postupnému snižování hladin malých vodních toků na území Prahy. Na 1. stupni povodňové aktivity jsou teď Rokytka (Praha Libeň), Botič (Průhonice), Botič (Kocanda). Také u Sázavy už jsme za vrcholem,“ upozornil exprimátor Prahy Zdeněk Hřib.
„Co se týče Vltavy, platí včerejší informace o tom, že po skokovém snížení průtoku pro úlevu u Mělníka dochází opět k plánovanému zvýšení hladiny. Je nicméně stále v plánu udržet průtok Vltavy pod 1000 m3/s, aby nepřekročila 1. stupeň povodňové aktivity," uvedl.
Vážení Pražané, začnu dnes dobrou zprávou: Problémové přítoky se v Praze zklidňují! 👍
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) 17. září 2024
Dochází k postupnému snižování hladin malých vodních toků na území Prahy. Na 1. stupni povodňové aktivity jsou teď Rokytka (Praha Libeň), Botič (Průhonice), Botič (Kocanda). Také u Sázavy už… pic.twitter.com/ol6i9vv1Up

V Olomouckém kraji zůstává po víkendových záplavách bez elektřiny méně než 10.000 odběratelů, zatímco v době povodní jich bylo 25.000. Záplavy v sobotu a neděli postihly hlavně horské okresy Jesenicko a Šumpersko, poté velká voda odtekla do střední části kraje a zaplavila například velkou část Litovle na Olomoucku. Opraváři v postižených regionech postupně odstraňují závady na vysokém i nízkém napětí. ČTK to dnes sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.
„Počet poruch na vysokém napětí se za posledních 24 hodin snížil ze 32 na 26, na nízkém napětí ze 160 na 77. V terénu máme všechny poruchové čety i smluvní dodavatelské firmy, abychom obnovili dodávky co nejdříve,“ uvedl Sobol. V některých oblastech ale odstranění poruch na záplavami poničených elektrických rozvodech nebude jednoduché. „Do mnoha lokalit na Šumpersku a zejména na Jesenicku jsme se kvůli vysoké vodě nebo terénu poškozenému povodněmi stále nedostali,“ upozornil Sobol.

V Moravskoslezském kraji bylo dosud evakuováno zhruba 15.000 lidí. Policie zatím zaznamenala tři případy rabování. Dva lidé se stále pohřešují.

Do pomoci při aktuálních záplavách se prozatím zapojilo přes pět stovek vězňů. U ruzyňské věznice například čistili naplavený potok, v Jablonci nad Nisou uklízeli město, na fotbalovém stadionu olomoucké Sigmy instalovali opatření proti větru a dešti. Jsou připraveni odstraňovat i následky povodní v zasažených oblastech. Pomáhají také příslušníci Vězeňské služby (VS). V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí bezpečnostního sboru Markéta Prunerová s tím, že žádnou z věznic voda neohrozila.

Národní technické muzeum (NTM) poskytne pomoc při záchraně archiválií a 2D sbírkových předmětů zasažených povodněmi. V první fázi především kolegům z muzeí, galerií a archivů. Národní technické muzeum v tom má zkušenosti, které jeho pracovníci získali při povodních v roce 2002 a v následujících letech. Vysoušecí pracoviště muzea v Praze spolu s mrazícím boxem v Čelákovicích bude připraveno během 48 hodin. ČTK o tom za NTM informoval Jan Duda.
„Velice dobře si vzpomínáme, jaké škody dokáže napáchat povodeň. První, co je potřeba při záchraně archiválií udělat, je zůstat co nejvíce v klidu. Někdy i významně poškozené dokumenty nemusejí být nenávratně ztracené a se současnými technologiemi jich dokážeme zachránit velice vysoké procento,“ uvedl generální ředitel NTM Karel Ksandr. Podle něj je zároveň třeba nezapomínat na vlastní bezpečnost a používat ochranné pomůcky jako rukavice, ochranné obleky, roušky a podobně. „Národní technické muzeum aktivovalo pro případ potřeby své unikátní vysoušecí pracoviště pro záchranu archiválií, včetně mrazícího boxu, abychom pomohli kolegům, jak jen to bude možné,“ dodal.

V Rumunsku dále roste počet mrtvých v důsledku záplav způsobených tlakovou níží Boris. Sedmou oběť nalezli záchranáři v nejpostiženější župě Galatsi na východě země, informoval dnes server Digi24.
Stav ohrožení vyhlásily úřady kromě župy Galatsi také v župách Vaslui a Jasy. V některých oblastech východního Rumunska napršelo za 12 hodin až 170 milimetrů srážek, což bývá úhrn za několik měsíců.

„Dle informací Povodí Moravy má Olomouc a Kroměříž kritické chvíle za sebou. A to díky masivním protipovodňovým opatřením, která byla realizována v předešlých 20 letech,“ napsal na X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Dobré ráno - dobrá zpráva!
— Marek Výborný (@MarekVyborny) 17. září 2024
Dle informací Povodí Moravy má Olomouc a Kroměříž kritické chvíle za sebou. A to díky masivním protipovodňovým opatřením, která byla realizována v předešlých 20 letech.
A takto jsme situaci zachránili v Rapotíně, Veselí n.L. a jinde.👍

Povodeň v Nových Heřminovech na Bruntálsku poškodila řadu domů. Některé mají viditelně narušenou statiku. Čeká je podle starostky Michaely Hermanové (Občané pro rozvoj obce) demolice.
O jesenické obci se v posledních dnech mluví i v souvislosti se stavbou protipovodňové přehrady, která má část Heřminov zatopit. Proti projektu dlouhodobě vystupuje Hnutí Duha Jeseníky i obec, jejíž představitelé jsou vázaní výsledkem referenda.

Průjezd takzvanou protipovodňovou vanou v Ústí nad Labem dnes výrazně ulehčil dopravě v krajském městě. Zatímco v pondělí, kdy byla zavřená, stála auta ve frontách v různých částech města hodinu i déle, dnes byl průjezd mezi labskými břehy podle zjištění ČTK volný. Vana chrání před zatopením silnici I/30 pod Benešovým mostem. Po objízdné trase musí ze Střekova stále všechny linky MHD kvůli stěně proti povodni, která stojí u Pětimostí. Hladina Labe dál roste, v krajském městě by podle vodohospodářů mohla kulminovat dnes večer.

„Aktuálně nejvíce potřebujeme vysoušeče. Pokud můžete darovat či zapůjčit, budeme rádi. Využijte naši infolinku, stále vůbec nemám prostor komunikovat individuálně. Díky!“ napsal starosta Krnova Tomáš Hradil na X.
Čísla infolinky jsou 554 697 247 a 732 782 366.
Aktuálně nejvíce potřebujeme vysoušeče. Pokud můžete darovat / zapůjčit, budeme rádi. Využijte naši infolinku, stále vůbec nemám prostor komunikovat individuálně. Díky!
— Tomáš Hradil (@TomasHradil79) 17. září 2024

V Česku je bez elektřiny kvůli počasí a povodním nyní asi 61.000 odběratelů. Nejvíce postiženým zůstává Moravskoslezský kraj, kde je bez proudu 47.000 zákazníků, téměř 10.000 je to pak v Olomouckém kraji. Vyplývá to z údajů distributorů ČEZ a E.ON. Počty domácností bez elektřiny se snižují, v neděli večer bylo bez proudu 135.000 odběrných míst, v pondělí večer 68.000.
Na distribučním území ČEZ platí nadále kalamitní stav pro 11 okresů ve třech krajích. E.ON stále řeší kalamitní stav v Jihomoravském a Zlínském kraji a na Prostějovsku v Olomouckém kraji.

Voda v ulicích Opavy opadla a odhalila zkázu, kterou způsobila. Primátor města Tomáš Navrátil (ANO) škody odhaduje na miliardy korun. Zničená je podle něj sportovní hala, fotbalový stadion, městské sady či historický areál koupaliště. Stovky lidí mají zničené domovy. Primátor to uvedl na facebookovém profilu města.
Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji. Voda tam zatopila několik okrajových částí. Vylila se i do lokality sídliště Kateřinky, kde bydlí 12.000 lidí.

„Za poslední hodiny se situace v regionu uklidnila a hasiči v kraji se soustředí především na likvidační práce, to je především odstraňování stromů a jiných překážek a čerpání sklepů a lagun. Nejvíc jednotek je nyní nasazeno na Broumovsku,“ píší hasiči Královéhradeckého kraje k aktuální situaci.
Za poslední hodiny se situace v regionu uklidnila a hasiči v kraji se soustředí především na likvidační práce, to je především odstraňování stromů a jiných překážek a čerpání sklepů a lagun. Nejvíc jednotek je nyní nasazeno na Broumovsku. pic.twitter.com/BPw5yH93ZA
— HZS Královéhradeckého kraje (@hzskhk) 17. září 2024

„Situace se na jihu Čech stále nemění - rostou průtoky vody na Lužnici, Nežárce, Blanici, Otavě, rybník Rožmberk se zaplňuje, odborníci provádí manipulace na Římově a Nové řece, evakuační pohotovost pro Veselí nad Lužnicí, Planou nad Lužnicí, Sezimovo Ústí trvá,“ upozorňují hasiči Jihočeského kraje.
„Proto my stále monitorujeme toky a rybníky, pytlujeme, čerpáme, odklízíme spadlé stromy, čistíme řeky od naplavenin, stavíme protipovodňové hráze, čistíme bezpečnostní přelivy vodních ploch. Od dnešní půlnoci jsme do 7. hodiny ranní zatím na dvou desítkách událostí," uvedli.
1/2 Situace se na jihu Čech stále nemění - rostou průtoky vody na Lužnici, Nežárce, Blanici, Otavě, rybník Rožmberk se zaplňuje, odborníci provádí manipulace na Římově a Nové řece, evakuační pohotovost pro Veselí nad Lužnicí, Planou nad Lužnicí, Sezimovo Ústí trvá..
— HZS Jihočeského kraje (@HZS_jihocesky) 17. září 2024

„Dobré ráno. Od včerejších 18:00 hodin do dnešních 6:00 hodin evidují hasiči Středočeského kraje 41 mimořádných událostí, z toho 18 mimořádných událostí spojených s povodněmi a 17 mimořádných událostí spojených s větrem. Dále za toto období v souvislosti s povodněmi a větrem hasiči evidují 0 zachráněných osob a 8 evakuovaných osob (Záboří 5, Svatý Mikuláš 3),“ napsala hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.
Dobré ráno. Od včerejších 18:00 hodin do dnešních 6:00 hodin evidují @HZS_STC 41 mimořádných událostí, z toho 18 mimořádných událostí spojených s povodněmi a 17 mimořádných událostí spojených s větrem. Dále za toto období v souvislosti s povodněmi a větrem hasiči evidují 0…
— Petra Pecková (@PPeckova) 17. září 2024
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣