ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

„Voda stoupá už jen mírně, díky regulaci Vltavy a Labe nehrozí žádné větší výkyvy. Zatím nemusel být nikdo evakuován, přerušení dodávek vody nebo vypnutí kanalizace se týká jen jednotek budov a jen v okolních obcích,“ informoval dnes po zasedání povodňové komise Mělníka mluvčí města Jan Denemark Nováček. Hladina Labe dosahovala v 19:20 výšky 588 centimetrů.

Město Jeseník, které bylo zasaženo povodněmi zvlášť vážně, prosí obyvatele o trpělivost. „Naší nejvyšší prioritou je obnovit telefonní signál, dodávky vody a energií. Živelná pohroma, která zasáhla Jeseník, je velmi vážná, a situace v některých obcích je dokonce ještě kritičtější. Vodovody a plynovody jsou na mnoha místech značně poškozeny. Bohužel, zatím nemáme přesné informace od distributorů, kdy dojde k obnovení dodávek,“ uvedlo na facebooku. Fungování jesenické nemocnice podle radnice zajištěno je.

Český vrtulník Mi-17 dnes pomáhal v Pilchowicích na jihozápadě Polska, kde se rozvodnila řeka Bóbr. Na sociální síti X to uvedl polský generální štáb. Nasazení vrtulníkové jednotky v neděli na žádost polské armády schválila česká ministryně obrany Jana Černochová.
„Do Pilchowic přispěchal na pomoc český Mi-17,“ píše polský generálního štáb, podle kterého na přiložených záběrech helikoptéra přelétá nad přehradou na Bóbru. Stavba je druhá nejvyšší v Polsku po přehradě Solina na jihovýchodě země.
Pilchowice pic.twitter.com/0GP6Cu7JS9
— Fakty TVP3 Wrocław (@FaktyTVP3) September 16, 2024

Policejní prezident Martin Vondrášek dnes ráno v Českém rozhlase Radiožurnál uvedl, že policie eviduje sedm pohřešovaných. Podle informací ČTK jich je už osm. „Evidujeme sedm pohřešovaných. Jeden pohřešovaný po skoku do řeky Otavy, jeden pohřešovaný senior z domu seniorů v Kobylé nad Vidnavkou a jeden pád do vody v Krnově. Pokud jde o oběti, tak máme bohužel utonulého v řece Krasovka na Bruntálsku,“ dodal. Vedoucí tiskového oddělení z odboru hejtmana Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková večer ale řekla, že kraj informaci prověřoval a žádný senior z domu seniorů v Kobylé nad Vidnavkou se nepohřešuje.

„Zatím máme rezervu 1,20 metru a do rána by hladina měla stoupnut o 30 centimetrů. Znamená to, že by se přes noc pro nás nic zásadního stát nemělo,“ uvedl starosta Veselí nad Lužnicí Vít Rada (ANO). Dodal, že evakuaci, která by zasáhla obyvatele Alšova nábřeží a okolních ulic, nebudou připravovat do úterních 9:00.
V místě, kde by se řeka mohla dostat z koryta, město vybudovalo protipovodňové bariéry. Jejich výška však může odolat maximálně padesátileté vodě. Podle odhadů hydrologů by voda neměla mít takové parametry. „Z posledních předpovědí navíc vyplývá, že by se do úterního rána ani neměl vylít rybník Rožmberk,“ řekl starosta.

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) do dnešního odpoledne evidovala 600 oznámených škod za více než 52 milionů korun. „Více než kdy dříve platí, že hlášení škod je na úplném začátku a v dalších hodinách a následujících dnech očekáváme další enormní nárůst oznámených škod,“ sdělila mluvčí Renata Čapková.

„Od dnešního večera dojde k částečnému omezení komerčních vlaků ČD na lince Ex1 Praha – Olomouc – Ostrava – Třinec, a to z důvodu nedostatku strojvedoucích, kteří jsou buď sami postiženi povodněmi anebo se aktuálně nemohou dostavit do zaměstnání z důvodu nesjízdných železnic a silnic,“ informoval večer na síti X ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Tyto spoje byly kvůli omezení na koridoru v provozu jen v úseku Praha - Olomouc. Cestující mohou využít Valašský a Slovácký expres.
🌧 Katastrofální záplavy zastavily provoz části železnice, uzavřeno je téměř 60 úseků.
— Martin Kupka (@makupka) September 16, 2024
👨🚒 Drážní hasiči do pondělního poledne zasahovali u téměř 280 událostí, pomáhali a stále pomáhají s evakuacemi, odstraňováním spadlých stromů, čištěním ucpaných propustků a odčerpáváním vody… pic.twitter.com/5zJopXGdiO

„Situace obci Česká Ves je v současné době z hlediska přívalu vody již ustálená a voda pomalu opadá. S tímto se však odkrývají škody, které tato povodeň napáchala. Převážná část obce je bez jakékoliv infrastruktury. Nejde voda, plyn, elektřina,“ popisuje aktuální situaci obec Česká Ves na Jesenicku. Podařilo se alespoň zajistit záplatí věci jako pitnou a užitkovou vodu.
„Bohužel je Česká Ves úplně odříznutá od silničního i vlakového spojení. Jediné spojení s Jeseníkem je lesní cesta přes Lázně Jeseník. Bohužel začíná docházet k jejímu velkému vytížení a bohužel i zneužívání od osob, které se jezdí do obce pouze podívat. Proto se začalo pracovat na provizorním silničním propojení obce s Jeseníkem. Všichni doufali, že se nebude opakovat rok 1997, kdy obci prošla stoletá voda. To, co však přišlo, je svými důsledky daleko horší,“ konstatovala radnice na síti Facebook.

I tahle to nyní vypadá v zaplavené Ostravě, video pořídil čtenář Blesku.

Z Ostravy-Přívozu hasiči během dne zachránili 530 lidí včetně dětí. Na místě pomáhaly čluny i vrtulník. Lokalita se nyní už jen monitoruje. Voda se do oblasti dostala kvůli trhlinám v hrázi na pravém břehu řeky Odry. V úterý se budou ve městě evakuovat ještě dva domovy.

Pardubičtí policisté reagovali na dotazy občanů, kteří byli nespokojení s tím, že některé cesty byly uzavřeny. „A nyní povodňové edukační okénko. Ptají se někteří občané, proč nechceme, aby vstupovali do uzavřených prostor. Třeba proto, že pár hodin po tomto dotazu tam došlo k pádu zdravého stromu. Ano, můžete mít na FB názory na zákony. Ale proti zákonům fyzikálním to nepomáhá,“ napsali s odkazem na osobu, která chtěla vědět, proč byla uzavřena místní cyklostezka.
A nyní povodňové edukační okénko⬇️
— Městská policie Pardubice (@MpPardubice) September 16, 2024
❓Ptají se někteří občané, proč nechceme, aby vstupovali do uzavřených prostor.
‼️ Třeba proto, že pár hodin po tomto dotazu tam došlo k pádu zdravého stromu. ⚠️ Ano, můžete mít na FB názory na zákony. Ale proti zákonům fyzikálním to nepomáhá. pic.twitter.com/XDtnywlU9o

K třem obětem povodní se vyjádřil předseda ANO Andrej Babiš. „Povodně si vyžádaly bohužel i lidské životy. Myslím na rodiny obětí a všechny jejich blízké. Prosím vás všechny, poslouchejte doporučení složek IZS, zbytečně neriskujte a dávejte na sebe hlavně pozor,“ napsal na sociálních sítích.

Do zvládání důsledků povodní v Česku se zapojil i jeden nový vrtulník UH-1Y Venom, celkem armáda zatím nasadila sedm vrtulníků. Uvedla to dnes na sociální síti X. Ve spolupráci s hasiči by měl Venom přepravit vodu do Jeseníků. Vrtulníky v předchozích dnech pomáhaly mimo jiné s evakuací obyvatel v nejhůře zasažených lokalitách.
Do zvládání povodní jsme právě zapojili nový UH-1Y Venom. Celkem už pomáhá sedm našich vrtulníků.#JsmeArmada #ArmadaPomaha #SpolecneToZvladneme pic.twitter.com/9JAnUk1PHr
— Armáda ČR (@ArmadaCR) September 16, 2024

„Obrovská poklona a dík Zdeňce Blišťanové, starostce Jeseníku, jak situaci zvládá. A samozřejmě i mnoha dalším,“ ocenil reakci starostky na povodně ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). A zmínil obec Mikulovice, která je odříznutá od světa. „Nemá teď vlastně nic. Nemá přístup po silnici, nemá mobilní signál, je tam cítit plyn, nemají elektřinu, dochází voda, ta v těch studních je kontaminovaná. Několik domů tam opravdu spadlo, zřítilo se. Pan starosta už opravdu po těch dnech toho měl dost,“ popsal Rakušan.
Starostové a starostky obcí postižených povodní jsou už několik dní v první linii. Obrovská poklona a dík Zdeňce Blišťanové, starostce Jeseníku, jak situaci zvládá. A samozřejmě i mnoha dalším. Slíbili jsme, že v tom obce a lidi nenecháme. pic.twitter.com/EWhcD63Wp5
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) September 16, 2024

Hasiči Středočeského kraje ocenili operátory v zázemí. „Nejsou vidět, ale jsou většinou ti první, se kterými lidé mluví, pokud jsou v ohrožení nebo mají jiný problém. Také řídí výjezdy hasičů v rámci našeho kraje. To jsou příslušníci KOPIS HZS Středočeského kraje. Bez nich by to nejen poslední dny nešlo. Děkujeme!“ napsali středočeští hasiči.
Nejsou vidět, ale jsou většinou ti první, s kterými lidé mluví, pokud jsou v ohrožení nebo mají jiný problém. Také řídí výjezdy hasičů v rámci našeho kraje. To jsou příslušníci KOPIS HZS Středočeského kraje. Bez nich by to nejen poslední dny nešlo. Děkujeme! pic.twitter.com/CSNpwqp0sL
— HZS Středočeského kraje (@HZS_STC) September 16, 2024
Muže (46) držícího se kmene stromu v rozvodněné řece Svitavě v brněnské části Obřany zachránili strážníci Daniel Hrubý a Petr Čermák. Hrubý se vydal k nešťastníkovi se záchranným lanem a připoutal ho ke stromu, jeho parťák přivolal hasiče a zdravotníky. Prochladlého muže převezli do Fakultní nemocnice u svaté Anny. Policistům poděkovali za pohotový zákrok primátorka Brna Markéta Vaňková i ředitel městské policie.

Hladiny všech řek v Královéhradeckém kraji dnes klesaly nebo klesat začaly. Labe v Hradci Králové kulminovalo na třetím stupni povodňové aktivity dnes odpoledne a podle radnice škody nezpůsobilo. Třetí stupeň kromě Labe v Hradci Králové ještě k 18:30 zůstával na Stěnavě v Meziměstí a v Otovicích na Náchodsku, na Orlici v Týništi nad Orlicí a na Tiché Orlici v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku. Vyplývá to z dat podniku Povodí Labe.

„Evakuace podle starosty města v tuto chvíli nehrozí,“ informovala Česká televize o situaci ve Veselí nad Lužnicí v Jihočeském kraji, které se na příchod vody stále připravuje. Vyhráno ještě není, klíčový bude stav řeky Lužnice, což se uvidí během noci. Ve městě se nachází ještě druhá řeka, Nežárka, a ta by se podle dostupných informací přes krizovou hranici dostat neměla.

S odklízením následků povodní v Moravskoslezském kraji by podle moravskoslezského hejtmana Josefa Bělici (ANO) měla pomoci armáda. O vojáky má zájem Opava, kterou povodně výrazně zasáhly. Pomoc ale bude třeba i v dalších místech regionu. Kolik vojáků by do regionu mohlo přijet, zatím není jasné. Žádost chce Bělica odeslat ještě dnes. „Budeme to teď řešit s primátorem (Navrátilem) i s armádou, ten požadavek zatím přišel obecně, takže to budeme specifikovat a upřesňovat,“ doplnil hejtman.

Lidé na Olomoucku mohou záplavami zasaženým oblastem pomoci materiálními dary. Chybí balená voda, potraviny nebo hygienické a čisticí prostředky, které od dárců přijmou tři sběrná místa Potravinové banky a Charity v Olomouci. Vítaní jsou i dobrovolníci, kteří se mohou hlásit v dobrovolnickém centru Univerzity Palackého v Olomouci. Posláni budou do nejzasaženějších obcí na Jesenicku a Šumpersku.

Za odmítnutím evakuace může být například nevědomé popření rizika nebo strach o vlastní majetek. Většina lidí ale složkám integrovaného záchranného systému (IZS) důvěřuje a dobře spolupracuje, uvedl dnes psycholog Ministerstva vnitra ČR a člen Stálého výboru pro psychologii krizí, katastrof a traumatu EFPA Štěpán Vymětal. Přímo zasaženým lidem nejvíc pomůže praktická pomoc a možnost rozhovoru, citlivější by měli omezit přísun informací z médií na klíčové zprávy.

Řeky v Libereckém kraji se dnes většinou vrátily do normálu, první povodňový stupeň už platil podle údajů meteorologů v 17:30 jen na Řasnici ve Frýdlantu a Smědé ve Višňové na Liberecku. Navzdory výraznému zklidnění situace platí na Frýdlantsku dál stav nebezpečí, který v neděli v podvečer vyhlásil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Platit bude zřejmě nejméně do středy, kdy se znovu sejde krajská povodňová komise, řekl po večerním jednání komise hejtman.

Škody nejméně za desítky milionů korun napáchaly o víkendu katastrofální povodně v Jeseníku, ve kterém mohutné přívaly vody z rozvodněné řeky Bělé poničily silnice, zdevastovaly několik ulic i park a poškodily mnoho domů. Demoliční výměr má v Jeseníku a okolních obcích kvůli narušené statice dostat prvních 20 rodinných domů, počet nemovitostí odsouzených po záplavách ke zbourání se ale bude v následujících týdnech zřejmě zvyšovat. Dnes to řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová (Jeseník srdcem).

Ministři se při příchodu na jednání vlády vyjadřovali pro konání voleb v plánovaném termínu i přes záplavy. „Odklad voleb je komplikovaný legislativně. Podle mého názoru je na prvním místě hledat způsob, jak volby uspořádat,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).
Také podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) je možné volby uspořádat za spolupráce s integrovaným záchranným systémem, který by převzal část administrativy od starostů postižených obcí. „Není tak jednoduché odložit volby. Ti, kteří to navrhují, nejspíš nevědí, že bychom museli vyhlásit nouzový stav, v legislativní nouzi schválit zákon, schválit ho Senátem, podepsat (by ho musel) prezident,“ upozornil Výborný.

Ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek (TOP 09) varoval před dezinformacemi, které se v souvilosti s povodněmi šíří. „Dnes a denně vidíme, jak jsou lži nebezpečné. Začíná to zpochybňováním kulatosti Země a pokračuje popíráním existence povodní. Dezinformace mohou mít fatální následky,“ napsal a vyzval občany, aby důvěřovali odborníkům a ověřeným zdrojům.
Dnes a denně vidíme, jak jsou lži nebezpečné. Začíná to zpochybňováním kulatosti Země a pokračuje popíráním existence povodní. Dezinformace mohou mít fatální následky.
— Marek Ženíšek (@zenisek_m) September 16, 2024
Důvěřujme prosím odborníkům a ověřeným zdrojům, zvláště v krizových situacích. @CT24zive odvádí skvělou práci!
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣