ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Povodně způsobily na majetku Zlínského kraje škody odhadem za 200 milionů korun. Původní odhady podstatně vyšších škod se podle hejtmana Radima Holiše (ANO) nepotvrdily. Škody ve školách se odhadují na 50 milionů korun, v sociální oblasti nebudou výrazné. V případě holešovské průmyslové zóny půjde asi o 50 milionů korun a škody na silnicích druhých a třetích tříd se odhadují na více než 40 milionů.
Ve školách byly škody například v dětském domově v Zašové, v učilišti v Uherském Hradišti či v základní umělecké škole v Bystřici pod Hostýnem. Většinou šlo o vytopené sklepy, přízemí a zatečení vody. Všechny školy ale fungují a mají denní výuku. „Situace v kraji se uklidňuje, dostáváme se do normálu, proto i práce povodňové komise byla ve čtvrtek ukončena,“ uvedl Holiš. Konání voleb zde ohroženo není.
V kraji se neobjevily žádné případy rabování. Ve Zlínském kraji není evidovaná žádná oběť povodní, řekl náměstek krajského policejního ředitele Bohdan Varyš. Policie ale nadále pohřešuje muže, který v sobotu na Uherskohradišťsku spadl do rozvodněného potoka. „Přestože jsme opakovaně prováděli pátrací akce, zatím se nám nepodařilo ho nalézt,“ dodal Varyš.

V Pardubickém kraji platí nejnižší první povodňový stupeň jen na dvou místech řek. Z druhého stupně se snížila hladina Loučné v Dašicích na Pardubicku, pohotovost přetrvává ještě na Chrudimce v Padrtech. Jinde v regionu již jsou řeky na svých obvyklých úrovních.
Největší škody povodně způsobily na Novohradce v Luži a Lozicích na Chrudimsku, kde poničily domy a silnice. Komunikace a mostky jsou poškozené i v Dolní Moravě na Orlickoústecku. V pátek se uskuteční mimořádné jednání rady kraje, aby projednala poskytnutí pomoci postiženým obcím.

Zahrady a parky u státních hradů a zámků na jihu Moravy se nejpozději o víkendu znovu otevřou návštěvníkům. Většina z nich se při silných deštích o minulém víkendu uzavřela kvůli riziku vývratů a pádu silných větví. Na památkách ve správě státu vážnější škody nevznikly, uvedla mluvčí památkové správy NPÚ v Kroměříži Dagmar Šnajdarová a oslovení kasteláni.
„Ve srovnání s jinými kraji na jihu Moravy nedošlo k vážnějším škodám na majetku. Problémy působila kombinace prudkého deště a silného větru, který hnal vodu do míst, kam při běžných bouřkách nepronikne. Zatékalo tak například kolem oken nebo okolo komínů. Na vyčíslení škod ještě pracujeme,“ sdělila Šnajdarová.
Parky a zahrady památek byly od víkendu uzavřené. Část z nich se už otevřela, například zámecký park v Miloticích nebo zahrada zámku v Rájci. Prozatím uzavřená je Vrchnostenská zahrada na Pernštejně, od soboty ale bude opět přístupná stejně jako zámecká zahrada v Lysicích. Vítr a déšť škodil v rozlehlém parku zámku v Lednici, spadlo několik stromů a vítr polámal i větve některých stromů. Aktuální informace o stavu parků a zahrad umisťují kasteláni na webové stránky památek nebo na jejich facebookové profily.

Obyvatelé Plavu a Roudného na Českobudějovicku, kolem kterých teče Malše a voda z ní se dostala o víkendu do obcí a do několika desítek domů, začali ve čtvrtek s odklízecími pracemi. Voda opadla zpět mezi břehy řeky teprve ve středu. Proto škody zatím nesčítali, teď se soustředí na vyklízení zasažených domů.
„Aktuálně se čerpá voda z objektů, vnikla asi do dvaceti. Dostala se hlavně do sklepů, ale také do obytných částí,“ řekla místostarostka Plavu Andrea Plechingerová (SNK obce Plav). Podobná situace je i v Roudném, které leží tři kilometry od Plavu. „Začneme demontovat protipovodňové bariéry. Sháníme kontejnery, některé nemovitosti byly bez elektrřiny, ty musí elektrikáři připojit. Hlavní silnice vydržely, dojde k čištění, ale na některých místních komunikacích, které nemají asfaltový kryt, jsou vymleté části,“ řekl starosta Roudného Gustav Had (SNK pro kvalitní život obce).
Ani v jedné obci povodně volby nenaruší, protože volebních místností se voda nedotkla a lidé z volebních komisí také nemusí likvidovat následky povodně.

Středočeský kraj uvolnil milion korun na pokrytí prvotních nákladů souvisejících s povodněmi v nejpostiženějších regionech. Peníze směřují Moravskoslezskému a Olomouckému kraji, každý z nich získá 500.000 korun. Rozhodli o tom ve čtvrtek krajští radní. Jde o maximální možnou částku, kterou může v rámci své pravomoci rada kraje schválit.
Prostředky jsou určeny na zmírnění následků povodní a na obnovu postižených oblastí. „Bohužel nám zákon neumožňuje jako krajské radě schválit vyšší částku, o tom musí rozhodovat zastupitelstvo. To se ale sejde až po volbách a já věřím, že se k pomoci pro postižené kraje vrátí,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Středočeský kraj o víkendu spustil registrační formulář pro dobrovolníky, do nějž se zapsalo zhruba 300 zájemců.
Ve středu také uspořádal na krajském úřadě ve spolupráci s Potravinovou bankou pro Prahu a Středočeský kraj sbírku, do níž mohli zaměstnanci věnovat základní potraviny či hygienické potřeby. Současně uspořádal rychlou sbírku pro obce Zátor, Karlovice a Brantice v Moravskoslezském kraji. Tato materiální pomoc bude ve čtvrtek do moravskoslezských obcí distribuována.

Technikům operátora O2 se v povodněmi postižených lokalitách podařilo zprovoznit 95 procent internetových přípojek, které jsou přístupné pro fixní nebo mobilní připojení. Internet zbývá zprovoznit na několika místech v Olomouckém a Moravskoslezském kraji, která jsou stále pod vodou, řekla mluvčí O2 Veronika Zachariášová.
„Stejně jako u mobilní, i u pevné sítě je O2 ve čtvrtek v celkovém pohledu již na standardních číslech. Ve vztahu k volbám je tedy aktuálně stav velmi dobrý. Vliv následků povodní na přípojky je minimální. Jsme ve spojení s ČSÚ, se kterým řešíme i případné alternativní scénáře a náhradní konektivitu,“ uvedla Zachariášová.
Z celorepublikového pohledu neměly záplavy podle ředitele národního uzlu NIX.CZ Adama Goleckého na síťový provoz vliv. „Je možné, že propad, ke kterému došlo z důvodu výpadku elektřiny nebo internetového připojení, vyrovnali svojí zvýšenou aktivitou uživatelé, kteří posílali videa z průběhu povodní,“ dodal. Ve středu večer Asociace provozovatelů mobilních sítí oznámila, že počet nefunkčních mobilních vysílačů klesl od úterý o 58 na 73 základnových stanic. Bez signálu byly ve středu tisíce lidí.

S likvidací uhynulých zvířat budou po povodních v Moravskoslezském kraji pomáhat dobrovolní hasiči. Mršiny bude zdarma likvidovat kafilérie, řekl ve čtvrtek řekl hejtman Josef Bělica (ANO). „Jednou z dílčích činností krajských hasičů je i manipulace s uhynulými zvířaty, která jsou bohužel jedním z důsledků ničivých povodní. V těchto úkonech budou významně vypomáhat dobrovolní hasiči,“ uvedl hejtman.
Všechny, kteří s uhynulými zvířaty přijdou do kontaktu, vyzval k opatrnosti. Lidé, kteří by chtěli uhynulá zvířata odklízet sami, by podle něj měli používat ochranné pomůcky. Rukavice či respirátory budou k dispozici na obecních úřadech. Mršiny je pak nutné odevzdávat výhradně v kafileriích, které je zpracují. „Děkujeme zařízení v Mankovicích, které bude uhynulá zvířata přijímat zdarma, právě tam budou hasiči mrtvá zvířata svážet,“ dodal Bělica.
Mluvčí moravskoslezských hasiči Kamila Langerová řekla, že hasiči ochranné pomůcky - obleky, rukavice a respirátory - dodají na centrální stanice v Bruntálu a Opavě. Pak záleží na starostech obcí a jednotkách dobrovolných hasičů. „Pokud dospějí k tomu, že ochranné pomůcky potřebují, vyzvednou si je,“ řekla. Uvedla, že hasiči budou v obcích mršiny shromažďovat, svoz do kafilérie zajistí soukromá firma.

▪️ Obnova elektřiny a mobilního signálu,
— Ministerstvo vnitra (@vnitro) 19. září 2024
▪️ humanitární i fyzická pomoc,
▪️ zajištění vysoušečů,
▪️ i pomoc se zajištěním voleb voleb v nejpostiženějších regionech.
To byly hlavní body jednání Ústředního krizového štábu k řešení následků povodní. Víc na https://t.co/6SqN4gGXCs pic.twitter.com/InofNZiHOY

Hráz rybníka Jistebník na Pelhřimovsku protéká. Povodňová komise vyhlásila třetí povodňový stupeň. Silnice, která po hrázi vede, je uzavřena. Ohrožená je podle předsedy komise a starosty Pelhřimova Ladislava Meda (ODS) jediná nemovitost, mlýn pod hrází. „Hráz budeme přisypávat a plánovat další postup. Teď je to provizorní postup, aby se neprotrhla. Pod rybníkem je akorát mlýn, takže by eventuálně mohlo dojít ke škodám na této nemovitosti,“ řekl ČTK Med.
Hráz rybníka, který leží severně od Horní Cerekve, podle něho povolila ve středu. „Jinak byla situace na Pelhřimovsku dobrá, dneska jsme ještě nařídili, aby se zkontrolovaly i další hráze. Tohle ale byl rybník vypuštěný, hráz byla roky ve špatném stavu, majitel se o to moc nestaral. Vlivem dešťů se rybník napustil,“ dodal Med. Hráz, která nápor vody nevydržela, začala povolovat. Zpevnit se ji provizorně podařilo navezeným kamením.

Vojáci aktivní zálohy se přidali k profesionálům a vyrazili do oblastí zasažených ničivou povodní. Opět dokázali, že jsou nedílnou součástí naší armády. Posilují nás v naší pomoci na místě.#JsmeArmada #ArmadaPomaha #Spolecnetozvladneme pic.twitter.com/vq0EtGTguW
— Armáda ČR (@ArmadaCR) 19. září 2024

Pokrytí mobilních operátorů se zlepšuje, počet nefunkčních základnových stanic (BTS) se snížil ze 78 na 59, řekl dnes na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Dodal, že v některých obcích je navázáno satelitní spojení se starosty jako alternativa k mobilnímu signálu, a ujistil, že nikdo z občanů nebude bez spojení.

Náplavky v Praze se otevřou při průtoku Vltavou 450 m3/s, teď je 700 m3/s. Zakázana je dál plavba v části řeky, bourá se část protipovodňových zábran.

Ve sbírkách na pomoc lidem v Česku zasaženým záplavami se dosud shromáždilo přes 230 milionů Kč. Vybraná částka se za dva dny víc než zdvojnásobila.

Odčerpává se rozsáhlá laguna v Němčicích nad Hanou, kde hrozilo zatopení místní ČOV a její poškození. Místní hasiči řeší zatopené domy a pomáhají lidem s odklízením následků povodní. pic.twitter.com/BIVuRuTRKG
— Hasiči Olomouc 🚒👨🚒🔥 (@hasici_olomouc) 19. září 2024

Vojenské lesy a statky ČR vydaly zákaz vstupů do lesů u Frýdku-Místku nebo v okolí Lipníku nad Bečvou. Hrozí pád stromů, které tam poškodil vítr.

👏 Velké díky všem našim kolegům!
— Správa železnic (@Spravazeleznic) 19. září 2024
V náročném tempu posledních dní je potřeba nabrat síly. I když je práce víc než dost, náš tým se toho nebojí a umí pořádně zabrat. Někteří z našich zaměstnanců se kvůli povodním dostali domů až po čtyřech dnech bez elektřiny a ve složitých… pic.twitter.com/AYg1RPn4Zq

Moravskoslezský kraj poskytne 18 obcím a městům postiženým povodní dohromady devět milionů korun, každá radnice dostane 500.000 korun. Rozhodl o tom hejtman Josef Bělica (ANO), který to dnes v Ostravě řekl novinářům. Jde podle něj o první, bezprostřední pomoc, další vlny finanční pomoci budou následovat.„Je to taková ta bezprostřední pomoc, kterou může Moravskoslezský kraj poskytnout ihned, rychle, protože kdo rychle dává, dvakrát dává. My samozřejmě budeme dál reagovat na požadavky obcí. Já jsem přesvědčen, že v horizontu deseti dní až dvou týdnů přijde další pomoc, tentokrát od rady Moravskoslezského kraje, po tom, co se nám bude dařit dále monitorovat potřeby v tom území,“ řekl Bělica.
Peníze dostanou Nové Heřminovy, Bohušov, Dívčí Hrad, Město Albrechtice, Bohumín, Háj ve Slezsku, Zátor, Brantice, Holčovice, Karlovice, Široká Niva, Ludvíkov, Vrbno pod Pradědem, Dětmarovice, Petrovice u Karviné, Opava, Krnov a Čaková. V některých případech voda poničila místní části obcí. U Města Albrechtic se tak sanace škod týká zejména místní části Hynčice, u Háje ve Slezsku místní části Smolkov a Opava prostředky rozdělí mezi nejvíce postižené městské části Držkovice, Vávrovice a Palhanec. „V těchto obcích prostě probíhají ty první práce. Potřebují peníze na to, aby mohly objednat bagr, aby mohly nakoupit to nezbytné, co potřebují pro fungování a pro odstraňování škod. Já si myslím, že ty peníze budou velmi dobře využity. My se taky pokusíme absolutně snížit administrativu s tímto spojenou na nulu,“ řekl hejtman. Peníze podle něj budou mít obce na účtech buď ještě dnes večer, nebo nejpozději v pátek ráno.
„Já bych chtěl všem starostům poděkovat, protože když s nimi hovořím a mám třeba nabídky, ať už ze soukromého sektoru nebo od soukromých osob, že jsou schopni nabídnout nějakou pomoc, tak starostové mnohdy říkají: Ne, my víme, že někde jsou na tom hůř, tak zavolejte tam. Čehož si nesmírně vážím,“ řekl hejtman. Uvedl, že o poskytnutí prvních peněz rozhodl poté, co projel kraj a navštívil 13 velmi postižených obcí, kde mluvil se starosty i s obyvateli. Míra devastace Moravskoslezského kraje a těchto obcí je podle něj opravdu gigantická. „To, co jsem viděl včera (ve středu) a jak jsem mluvil s obyvateli, tak jsou to horší škody, než byly v roce 1997. Třeba v Široké Nivě, kde se řeka pravděpodobně vrátila do svého původního koryta, tak ty škody jsou opravdu gigantické a tam i ty práce, které probíhají teď, tak jsou velmi komplikované,“ řekl Bělica.

Kromě Slovinska dostane Česko vysoušeče na pomoc po záplavách i z Belgie. Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům řekl, že o pomoci jedná i se svými protějšky z Chorvatska a Německa. Stát také zvažuje nákup dalších vlastních vysoušečů, které patří v povodněmi postižených místech mezi nejvíc poptávané věci. Ministerstvo zahraničních věcí ve středu uvedlo, že Slovinsko poskytlo Česku deset velkých a 250 malých vysoušečů na pomoc po povodních. Pomoc nabídlo více států, podle pondělních informací například Ukrajina, Izrael, Slovensko nebo Spojené státy. Rakušan dnes po jednání ÚKŠ řekl, že kromě Slovinska na český požadavek „pozitivně reagovala“ také Belgie. V kontaktu je také s ministry z Chorvatska a Německa.
Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dnes uvedla, že poskytla povodněmi zasaženým obcím techniku za zhruba 300 milionů korun. Šlo především o 2000 vysoušečů, desítky elektrocentrál a kontejnerů na pitnou vodu, stovky lehátek a protipovodňových stěn a desítky tisíc pytlů. SSHR dnes převzala 260 vysoušečů ze Slovinska, které rozváží do obcí. „Hledáme i další způsoby, případně včetně nákupu vlastních vysoušečů,“ doplnil dnes Rakušan. Vysoušeče považuje za hlavní věc, která bude potřebná na všech zasažených místech.
Když jsme loni v srpnu pomáhali Slovinsku s následky povodní, netušili jsme, jak brzy nám naši pomoc oplatí.
— Ministerstvo zahraničních věcí (@mzvcr) 18. září 2024
10 velkých a 250 malých vysoušečů dnes míří do Česka, aby pomohly ve vyplavených oblastech. Děkujeme @tfajon @MZEZ_RS. pic.twitter.com/9UPsWv92SH

Hráz rybníka Jistebník na Pelhřimovsku protéká. Povodňová komise vyhlásila třetí povodňový stupeň. Silnice, která po hrázi vede, je uzavřena. Ohrožená je podle předsedy komise a starosty Pelhřimova Ladislava Meda (ODS) jediná nemovitost, mlýn pod hrází. „Hráz budeme přisypávat a plánovat další postup. Teď je to provizorní postup, aby se neprotrhla. Pod rybníkem je akorát mlýn, takže by eventuálně mohlo dojít ke škodám na této nemovitosti,“ řekl ČTK Med. Hráz rybníka, který leží severně od Horní Cerekve, podle něho povolila ve středu. „Jinak byla situace na Pelhřimovsku dobrá, dneska jsme ještě nařídili, aby se zkontrolovaly i další hráze. Tohle ale byl rybník vypuštěný, hráz byla roky ve špatném stavu, majitel se o to moc nestaral. Vlivem dešťů se rybník napustil, výpusť se vytrhává a postupně zvětšuje, pořád máme větší přítok než odtok,“ dodal Med.
Objížďka kvůli uzavřené silnici druhé třídy zkomplikuje dopravu především lidem v obci Těšenov, která je místní částí Horní Cerekve, řekl ČTK starosta města Milan Kunst (Společně 2022). „Ty nejbližší objízdné trasy jsou na Nový Rychnov, což je poměrně dlouhá objížďka. Pro lidi, kteří tam bydlí a potřebují se dostat k nám, to bude určitě komplikace. Oprava silnice bude určitě trvat dlouho, v krajním řešení bude muset dojít k úplnému překopu silnice,“ řekl Kunst. Omezené podle něho zřejmě budou kvůli dlouhé objížďce pečovatelské služby včetně dovozů obědů. „Protože se tam prostě ty pečovatelky nedostanou,“ řekl Kunst. Nadcházející volby horší dostupnost obce neovlivní. Volební místnost je přímo v Těšenově.
Bývalý mlýn pod hrází slouží jako rekreační objekt a je pronajímaný. „Zrovna teď tam měli přijet nějací nájemníci na víkend, majiteli už jsem řekl, že nic takového není možné. Kdyby došlo k protržení hráze a mělo tam téct víc vody, zůstal by ten rekreační objekt odříznutý od okolí,“ řekl Kunst. Vypuštěný rybník, který podle Kunsta vlastní pražské arcibiskupství, měl v minulosti hráz opravenou jen provizorně, čekalo se na kompletní rekonstrukci výpusti. „Jenže ta nebyla provedena,“ řekl Kunst. Současnému přítoku vody hráz přestala odolávat ve středu. K její provizorní opravě posloužily větší kameny uložené na obecní skládce. „Ale musí se to obsypávat tak, aby nedošlo k úplnému zabránění odtoku vody, to je zásadní, voda z rybníka prostě musí odtéct pryč,“ dodal Kunst.

Velká voda se v neděli dostala i do areálu České zbrojovky v Uherském Brodě. Větší škody tam nezpůsobila, podniku však vznikl drobný skluz ve výrobě.

Do obcí v severním cípu Jesenicka odříznutém katastrofálními záplavami podle starostů již proudí humanitární pomoc. V obcích se už zapojuje také elektřina, bez proudu je však podle zástupců ČEZ v celém Olomouckém kraji stále přibližně 4000 odběratelů. Mobilní signál však již funguje. Problém je naopak s vodou, na mnoha místech se už několik dnů lidé nemohou umýt. Obce nyní hlavně volají po pracovních pomůckách, pro dobrovolníky nemají lopaty či rukavice. Na některých místech také urgentně chybějí vysoušeče, zjistila ČTK. V Písečné funguje elektřina jen v části obce. „Momentálně narážíme na to, že nám chybí lopaty, hrábě, kýble, všechny tyto věci, aby lidé mohli odhrabávat nánosy a uklízet. Chybějí nám malé plynové bomby i s vařičem, aby si lidé, kteří nemají elektřinu, mohli alespoň uvařit. Vyřešena bude už i užitková voda, humanitární pomoci máme dostatek, elektřina však funguje jen v části obce,“ řekla dnes ČTK místostarostka Písečné Dana Brašíková. Voda zde zaplavila dolní konec obce, což je zhruba polovina Písečné.
Ve Velké Kraši volají momentálně nejvíce po lůžkovinách, potřebují také matrace, teplákové soupravy pro občany a prostředky denní potřeby. „Co se týče techniky a potravin, máme všeho dostatek, za to velmi děkujeme dárcům,“ řekl dnes ČTK starosta obce Jiří Vodička. „Vodu už máme, byť v omezených možnostech, Velkou Kraš jsme také rozsvítili, humanitární pomoc funguje velmi dobře. Začínají se zavážet cesty, stále nám ale chybějí mostky přes Vidnávku,“ doplnil starosta. Ve Vidnavě pociťují kromě pracovních pomůcek rovněž urgentní nedostatek vysoušečů a dezinfekce. „Pomohlo by nám určitě 40 až 50 vysoušečů. Pracovní pomůcky samozřejmě také, jako jsou rukavice, lopaty, smetáky, to se bere ve velkém. Dobrovolníci zatím nenajíždějí, ale od pátku by se to mělo začít zvedat, hlásí se nám,“ řekl dnes ČTK starosta Rostislav Kačora (BEZPP, za Volbu pro Vidnavu).
Pracovní pomůcky potřebuje také Kobylá nad Vidnavkou. „Chybí nám pracovní nářadí pro dobrovolníky, jako jsou pracovní rukavice, chybějí nám kolečka. Pracovní náčiní včetně pracovních oděvů je nyní problém,“ řekla dnes ČTK starostka Miroslava Rybáriková (BEZPP, za Novou volbu pro Kobylou). Elektřina již v obci jde, stále ale nemá funkční vodovod. V obci se 400 obyvateli přitom žije sto seniorů ve dvou domovech důchodců. „Lidé se stále nemohou umýt, v domově důchodců se lidé nemyli minimálně pátý den,„ podotkla starostka. V Kobylé nad Vidnavkou byla až dosud jediným spojením s druhou stranou obce železná lávka v havarijním stavu; dnes obec na své náklady dobudovala za pomoci těžké techniky spojení s protějším břehem i pro osobní auta.

Do obcí na severu Jesenicka odříznutých katastrofálními záplavami podle starostů už proudí humanitární pomoc. Chybějí ale vysoušeče a pracovní nářadí.

Pomáháme místním lidem s odstraňováním následků povodní v kraji. Obrovský kus práce odvádějí jednotky dobrovolných hasičů, kterých každý den nasazujeme jen na Jesenicku 30. Pokračujeme v odklízení naplavenin, bahna v zasažených domech, provizorně opravujeme silnice. (LB) pic.twitter.com/0DuO7PLzyQ
— Hasiči Olomouc 🚒👨🚒🔥 (@hasici_olomouc) 19. září 2024
Policie ve čtvrtek znovu otevřela hraniční přechod Lanžhot-Brodské na jižní Moravě, který leží na mostě přes řeku Moravu. Kvůli povodňové situaci na toku byl od pondělního dopoledne uzavřený.

Vytopené domy, poškozené komunikace či zničený most za sebou nechala víkendová povodeň v Benešově nad Černou. Škody, které napáchala říčka Černá, tam zatím stále sčítají, ale podle starostky Veroniky Zemanové Korchové (KDU-ČSL) budou na obecním majetku v milionech korun a na soukromém ve statisících. Lidé stále uklízejí, obec zapůjčila čerpadla a vysoušeče. Obyvatelé by nadále měli vodu z vodovodu i ze studní převařovat.
Voda se dostala do dvou desítek domů, v osmi z nich vytopila i obytné prostory, voda v nich dosáhla výšky 60 až 80 centimetrů. Obyvatelé několika domů se museli evakuovat. „Lidé většinou domy sami opustili, rodiny si pro některé přijely, máme tady zkušenosti z povodní z let 2002 a 2013. Jednu paní jsme umístili do hasičárny, kde byla stálá služba, než si ji vyzvedli příbuzní. My jsme měli pro lidi, kteří by neměli kam jít, připravenou sportovní halu, ale paní by tam byla sama,“ řekla Korchová.
Voda zničila most nedaleko obce Děkanské Skaliny, v místě Mlýn u Dubu. „Sháníme projektanta, most budeme muset předělat, aby odolal větší povodni, zaměřit se i na další naše mostky. Tato povodeň byla jiná než předcházející. S odborníky a Povodím Vltavy budeme řešit protipovodňová opatření, uvažujeme třeba o jednom poldru, kde by se mohla voda rozlít,“ řekla Korchová. Škola a školka fungovaly i v pondělí, ale v omezeném režimu. Některé děti a učitelé kvůli uzavřeným komunikacím nedorazili. Lidé by stále měli převařovat vodu jak ze studní, tak z vodovodu. „Platí to do odvolání, budou se dělat kontroly, vzorky. Až budeme mít jistotu, že se voda bude moct normálně pít, tak to odhlásíme. Problémy by mohla způsobit stále tekoucí voda z luk a polí,“ dodala starostka. Povodně nadcházející volby v obci neovlivní, ani nikdo z volební komise není z postižených oblastí.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣