ONLINE: Nejvyšší povodňový stupeň stále na Nežárce a Lužnici. Škody půjdou do desítek miliard
Povodně v Česku mají už pět obětí. Nadále se pohřešuje osm lidí. Hladiny řek v zemi ale postupně klesají. V pátek ráno platil nejvyšší povodňový stupeň pouze na jihu Čech na řekách Lužnice a Nežárka. Voda už by neměla stoupat. Škody půjdou do desítek miliard korun. Situaci sledujeme na Blesk.cz v online přenosu.
- Česko se kvůli intenzivním a vytrvalým srážkám potýká se záplavami. Nejvážnější je situace na severu Moravy a Slezska, kde evakuovali tisíce lidí včetně pacientů některých nemocnic.
- Povodně mají v Česku pět potvrzených obětí.
- Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily stav nebezpečí, který jim umožní lépe a rychleji reagovat. Moravskoslezský kraj stav nebezpečí ve čtvrtek dopoledne ukončí.
- Rozvodněné řeky byly i v dalších krajích, zlepšila se prognóza pro Moravu, na severu probíhají odklízecí práce.
- Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji, škody se odhadují na miliardy korun.
- Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) radil přípravu evakuačního zavazadla. Jak se správně zabalit? Čtěte zde.
- Co tuto mimořádnou meteorologickou situaci způsobilo? Čtěte zde.
Chcete vědět, kde aktuálně prší? Sledujte počasí na radaru Blesku

Vodohospodáři Povodí Odry začali s prohlídkami vodních toků a děl po záplavách. Zjišťují rozsah a výši povodňových škod. V místech, kde je to možné, zahájili také zabezpečovací práce ve spolupráci s jednotlivými obcemi. Novinářům to dnes sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
„V současné době jsme zahájili odstraňování povodňových škod na korytech vodních toků a zabezpečujeme nejvíce poškozená vodní díla,“ řekl generální ředitel Jiří Tkáč. Snahou je rovněž vrátit toky do trasy původních koryt, tedy tam, kudy protékaly před povodní. „Pokud byla vodní díla zcela zničená, připravujeme jejich obnovu. V případě poškozených vodních děl připravujeme jejich opravu. Dále se zejména zabezpečují kritická místa pro případ další povodně, prioritně protipovodňové ochranné hráze,“ uvedla Vlčková. Vodohospodáři vyzývají občany, aby nechodili k řekám a potokům. „Jejich břehy jsou silně podmáčené a může dojít k sesuvu břehu a následnému pádu do vody,“ doplnila mluvčí.
Povodí Odry dnes rovněž začalo odpouštět vodu z kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk. Odtok bude neškodný. Dosud přehrady při povodních zadržovaly veškerou vodu, která do nich přitekla. Chránily tak Opavu, ale i Ostravu. Hladiny řek klesly, na vodních tocích v Moravskoslezském kraji nikde neplatí ani nejnižší stupeň povodňové aktivity. Původně se s odpouštěním mělo začít v první polovině týdne. Opatření povodí ale nakonec odložilo. Důvodem byla snaha ochránit Ostravu, kde ještě byly problémy v některých zaplavených částech a odpouštění by je mohlo zhorši

V záplavami postižených Hanušovicích na Šumpersku dnes ráno hořela hromada několika tun zničených věcí,které lidé vyvezli ze svých vytopených domů. Požár zlikvidovali místní hasiči společně s kolegy z Bratrušova, Šumperka a dobrovolníky. Materiál ze zaplavených domácností a místních provozoven byl určen k odvozu a recyklaci. ČTK to dnes sdělil starosta Hanušovic Marek Kostka (Generace Y).
Hromada odpadu začala hořet kolem 02:00 na místě, které radnice vyhradila pro ukládání zničených věcí z vytopených domů, odkud je poté technické služby odváží k recyklaci. Požár byl podle starosty obrovský. „Chtěl bych hasičům moc poděkovat. Výborní byli při povodních a teď nám pomohli znovu. Skvělý byl bagrista Honza z Kloboucké lesní, který bagrem statečně rozvážel hořící materiál, aby se dal oheň vůbec uhasit. Jinak by ta hromada hořela týden. Teď je požár uhašený a můžeme se věnovat dalším důležitým věcem,“ uvedl Kostka.
Víkendové záplavy v Hanušovicích, které mají zhruba 2900 obyvatel, způsobily škody za několik desítek milionů korun. Voda se do ulic města dostala po protržení hráze nad městem, další hráz přetekla. Ze zaplaveného města bylo evakuováno několik stovek lidí. Někteří obyvatelé Hanušovic měli podle Kostky v domech přes metr vody, zničený je jeden most, chodníky, úseky některých silnic a všechna hřiště. Hanušovická radnice vyhlásila na pomoc místním obyvatelům po katastrofických záplavách veřejnou sbírku.

Humanitární sbírky na pomoc povodněmi zasaženým regionům v Česku i dalších částech střední Evropy vypsala řada velkých i menších německých humanitárních organizací. Dárcovské konto otevřelo například i Sudetoněmecké krajanské sdružení (SdL) či partnerské město silně postiženého Jeseníku. Pomoc slíbil partnerské Ostravě i drážďanský primátor.
Pomoc s odstraňováním následků ničivých povodní, které postihly Česko, Polsko, Rakousko a Slovensko, už v pondělí nabídla německá spolková vláda. Ministryně vnitra Nancy Faeserová uvedla, že je Berlín připraven postižené sousedy „okamžitě podpořit, pokud požádají o pomoc“. S nabídkou pomoci se přidaly i Sasko a Bavorsko, které s sousedí s Českem. Obě spolkové země se v posledních dnech samy připravovaly na záplavy, velká voda nakonec ale žádné velké škody nenapáchala.

V záplavami postižených Hanušovicích ráno hořela hromada několika tun zničených věcí, které lidé vyvezli z vytopených domů. Požár hasiči zlikvidovali.

Přítok Lužnice do Rožmberka rychle klesá. Z rybníka však do řeky, která jim protéká, proudí stále výrazně více vody. Ještě několik dní to potrvá.

Vlčková dodala, že v celém Povodí Odry, jež zahrnuje i Jesenicko, povodeň postihla 119.900 lidí, což je více obyvatel, než má pátý nejlidnatější Liberec. Počty zahrnují například i obyvatele, kterým do obydlí stekla voda z polí. Povodně zatím v regionu mají tři jasné oběti. Ve čtvrtek byl ale v Hodoňovicích, tedy části Bašky na Frýdecko-Místecku, v řece Ostravici nalezen mrtvý muž. Není však zatím jasné, zda ho lze považovat za oběť povodní.
„Policie zatím věc šetří, asi bych to úplně nepřičítal povodním. Když jsme zjišťovali stav řeky Ostravice, tak byl v tu chvíli pod prvním povodňovým stupněm, takže řeka už nebyla rozvodněná. Jestli si šel zaplavat nebo tam byly jiné příčiny, to zatím nedokážeme říct,“ uvedl policejní ředitel Tomáš Kužel. Podle dostupných informací měl muž při nálezu na sobě plavky.

Správa Národního parku Podyjí po silném větru a dešti v parku postupně znovu zpřístupňuje turistické trasy. Upozorňuje, že pohyb ve volném terénu je ale stále nebezpečný, hrozí pády stromů. Správa parku o tom informovala na svém webu.
Zpřístupněná je například trasa Čížov – Hardegg, Příčky – Nový Hrádek, Vlčí jáma – Králův stolec či Popicko-Havranický okruh. Uzavřené zůstávají všechny lávky. „Přístup k Hamerské lávce není zatím možný přes zaplavenou a podmáčenou cestu, lávka U Poustevníka je na rakouské straně stále pod vodou. Přístup k Lipinské lávce není zatím bezpečný, proto zůstane zavřená. Šobeská lávka je poškozená a je nezbytná oprava,“ uvedla správa.

Extrémní počasí výrazně poškodilo i Krkonošský národní park. V lesích jsou především vývraty a zlomy, výrazně poničené jsou také lesní cesty. Nejvíce škod je v okolí Horního Maršova, Světlé a Černé hory.
„První kvalifikovaný odhad škod po víkendovém dešti a větru říká, že škody na lesních porostech dosud dosáhly objemu 28 000 m3 poničené dřevní hmoty. Pro představu jedná se asi o 1/3 plánovaných ročních těžeb. Opravdu velké škody evidujeme na lesních, zejména štěrkových, cestách. Zde můžeme hovořit o kilometrech cest, které bude nezbytné v nejbližší době opravit,“ svěřili se na sociální síti zástupci parku.

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček připustil, že jeho nedělní vyjádření o zpožděné a nezvládnuté evakuaci Krnova na Bruntálsku při ničivých víkendových povodních bylo nešťastné. Vycházel z informací od hasičů na místě, nakonec se ale ukázalo, že nebyly úplně korektní. Vlček to dnes řekl v rozhovoru pro Radiožurnál. Mrzí ho, že jeho slova vyvolala zbytečné vášně, protože všichni mají společný zájem zvládnout následky záplav. Zástupci jednoho z nejvíce postižených měst už dříve výtky šéfa hasičů odmítli.
Vlček v neděli večer na tiskové konferenci po jednání Ústředního krizového štábu prohlásil, že evakuační centra v Krnově nebyla úplně ideálně zvolena, některá z nich byla zatopena. Zpožděná byla i evakuace, řekl tehdy.
Dnes Vlček řekl, že na tiskové konferenci reagoval na dotaz a vycházel z informací od hasičů na místě. „Nakonec se ukázalo, že ty informace nebyly úplně korektní, byť byly po hasičské linii,“ vysvětlil.
„Otevřeně to říkám, že to vyjádření na tiskové konferenci bylo poněkud nešťastné,“ uvedl. Informace si měl prověřit. Zdůraznil, že nyní není prostor na vzájemné půtky a obviňování. Společným zájmem všech je co nejdříve vrátit život v postižených oblastech aspoň relativně k běžnému životu, dodal Vlček.
Šéf hasičů o situaci mluvil se zástupci Krnova, ocenil nasazení a spolupráci mimo jiné s hejtmany Moravskoslezského i Olomouckého kraje Josefem Bělicou (ANO) a Josefem Suchánkem (STAN), kde velká voda způsobila největší škody. Na vyhodnocení protipovodňových opatření bude podle Vlčka čas, až skončí likvidační práce.

Povodí Odry dnes začne odpouštět vodu z kaskády přehrad Slezská Harta a Kružberk. Odtok bude neškodný. Dosud přehrady při povodních zadržovaly veškerou vodu, která do nich přitekla. Chránily tak Opavu, ale i Ostravu. ČTK to řekla mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
Původně se s odpouštěním mělo začít v první polovině týdne. Opatření povodí ale nakonec odložilo. Důvodem byla snaha ochránit Ostravu, kde ještě byly problémy v některých zaplavených částech a odpouštění by je mohlo zhoršit.
„Kaskáda nádrží Slezská Harta a Kružberk po celou dobu trvající povodně až dosud zadržovala veškeré přítoky a pod přehradou Kružberk byl odtok 1,5 metru krychlových za sekundu. V řece Moravici pod kaskádou do zaústění řeky Opavy v městě Opava tekla jen voda z vydatných srážek,“ řekla.

Teplou vodu už opět má 80 procent obyvatel Ostravy. Společnost Veolia Energie začala od čtvrtečního večera postupně obnovovat dodávku i pro Porubu včetně Fakultní nemocnice Ostrava (FNO). Veolia Energie to dnes sdělila ČTK. Dvě třetiny Ostravy měly teplou vodu už od středečního večera.

Na žádné řece v Německu už neplatí třetí povodňový stupeň. Labe pod jeho úroveň kleslo v Drážďanech i Schöně. Povodňová vlna se čeká na Odře.

Horská služba zveřejnila video z odklízení následků povodní v mateřské a základní škole v Karlovicích.

Labe na dolním toku kleslo na druhý povodňový stupeň. Vyplývá to z informací na webu Povodí Labe. Zaplavena zůstává silnice do Dolního Žlebu na Děčínsku. Stojí zatím protipovodňové bariéry v Ústí nad Labem, Děčíně či Křešicích, dnes se možná budou demontovat. V Ústí nad Labem je volný průjezd po hlavní silnici I/30 podél řeky
Zatopené zůstávají některé části cyklostezky a areál koupaliště v Litoměřicích. Uklízet se bude parkoviště pod Tyršovým mostem v Litoměřicích, kde se v sobotu uskuteční vinobraní. Výtěžek bude určen na sbírku pro pomoc lidem, kteří se vypořádávají s následky povodní. Zastupitelé v Litoměřicích ve čtvrtek večer schválil uvolnění milionu korun z rozpočtu na stejné účely.
Nejvyšší povodňový stupeň platí na Lužnici na třech místech pod rybníkem Rožmberk. Jedná se o Frahelž, Klenovice a Bechyně. Kapacita Rožmberku se v úterý naplnila. Od té doby přetéká bezpečnostním přelivem, což zvýšilo odtok z rybníka. Nejvyšší povodňový stupeň je také stále v Hamru na Nežárce a na Hamru v Nové řece. Jedná se o místa, kudy teče voda z Lužnice odkloněná před Rožmberkem.
Hladiny Nežárky i Lužnice budou klesat pozvolna a předpoklad je, že ještě několik dní zůstanou na povodňových stupních. Je to dáno mírným spádem Lužnice, kdy voda neteče tak rychle jako například v horských oblastech. Kromě toho rychlejšímu odlivu brání i fakt, že se řeka rozlila do luk a polí, což proud také zpomaluje.

Na jihu Čech stále platí nejvyšší povodňový stupeň na řekách Lužnice a Nežárka. Voda tam většinou stagnuje, nebo klesá. Nebude už asi stoupat.

Výše škod po povodních se zatím jen odhaduje, budou ale velmi vysoké a letošní povodně se zařadí mezi nejničivější živelní pohromy v moderní historii České republiky. Podle středečního vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) se celkové škody budou zřejmě pohybovat kolem 100 miliard korun. FIala ale zdůraznil, že na konečný odhad je zatím brzy, protože voda na všech zaplavených územích ještě neopadla.
Dobré ráno, vážení čtenáři. I dnes vám přineseme nejnovější zprávy, které se budou týkat situace kolem povodní a extrémního počasí v Česku.

Vážení čtenáři, pro dnešek se s vámi loučíme. Pokračovat budeme zase zítra v brzkých ranních hodinách. Přejeme vám dobrou noc.

Úřad práce vyplatil od pondělí jako okamžitou mimořádnou pomoc přes deset milionů korun lidem, které postihly povodně. „Nemůže se stát, že by byl někdo odmítnut. Pro tyto lidi pomoc je, od pondělí ji poskytujeme a máme přes 1 000 vyřízených žádostí, přes deset milionů korun, které okamžitě jdou,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Připomněl také, že ministerstvo financí připraví kvůli povodním novelu letošního státního rozpočtu, deficit se zvýší o 30 miliard korun na 282 miliard korun. O deset miliard korun by se měly zvýšit i výdaje státního rozpočtu na příští rok, jeho schodek by měl být 240 miliard korun. Dvě miliardy eur (50 miliard Kč) by mělo Česko získat také z unijního fondu soudržnosti. „Pomoc bude rychlá a bude masivní,“ dodal Jurečka.

Zaměstnavatelé a živnostníci ze zaplavených oblastí mohou žádat o prominutí penále za neplacení pojistného na sociální zabezpečení. Nárok na prominutí ale není automatický, každá žádost se bude posuzovat individuálně, uvedla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Žádost mohou zaměstnavatelé a osoby samostatně výdělečně činné podávat u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení. Musí být doložena čestným prohlášením a obsahovat zdůvodnění. „Žádost o prominutí penále pochopitelně nemusí být podána neprodleně, může být podána i s větším časovým odstupem,“ uvedla ČSSZ.
Penále lze zcela nebo zčásti prominout pouze tehdy, pokud je zaplaceno dlužné pojistné a žadatel nevstoupil do likvidace, nepodal na sebe návrh na zahájení insolvenčního řízení ani vůči němu nebyl podán návrh na zahájení insolvenčního řízení, není zahájeno nebo neprobíhá insolvenční či konkurzní řízení. Na prominutí penále není právní nárok, upozornila ČSSZ.

Hladiny řek v Česku mimořádně zvednuté po extrémních víkendových deštích dál klesají. Některý z povodňových stupňů platil ve čtvrtek večer na 40 místech, ráno jich bylo 55. Třetí stupeň, čili ohrožení, bylo na zhruba desítce míst v povodí Lužnice na jihu Čech a na dolním Labi na severu Čech. Dyje na jihu Moravy se už během večera dostala pod hranici třetího stupně, u Labe se to má stát v pátek. Na Lužnici zatím stav ohrožení zůstane.
Na jihočeské stanici Frahelž na Lužnici pod Rožmberkem se hladina řeky od časného rána drží na padesátiletém průtoku, což značí extrémní povodňové ohrožení. Řeka ale nezpůsobuje velké škody. Nejvyšší stupeň večer platil na dolním Labi v profilech Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín. Řeka má v těchto místech klesnout pod hranici povodňového ohrožení v pátek, zatímco Lužnice má stagnovat. Průtok Vltavy v Praze-Chuchli a ve Vraňanech na Mělnicku se bude dál udržovat nad úrovní prvního povodňového stupně, uvedl ČHMÚ.

Česku z evropské pomoci na zvládnutí následků povodní připadnou dvě miliardy eur (50 miliard Kč), uvedl na sociální síti český premiér Petr Fiala. Státům zasaženým v posledních dnech záplavami poskytne Evropská unie z unijních fondů celkem deset miliard eur (250 miliard Kč), oznámila ve Vratislavi šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
Po ničivých povodních budeme muset opravit mosty, silnice, školy, nebo nádraží. Dopoledne už jsem řekl, že přispějeme ze státního rozpočtu. Teď jsme se navíc ve Wroclawi dohodli, že EU uvolní na pomoc pro ČR dvě miliardy eur z kohezních fondů. To jsou dobré zprávy 👍🏻 pic.twitter.com/8d7SD46Lm2
— Petr Fiala (@P_Fiala) 19. září 2024

Několik dní byla odříznuta od světa Ruda nad Moravou na Šumpersku. Nad obcí se v sobotu protrhla protipovodňová hráz a celou ji zaplavila. Přes všechny těžkosti místní vzkazují, že na volby jsou tu připraveni. „Máme volební místnost na radnici, kde voda nebyla, a pak v dalších pěti místních částech, které také nebyly zaplaveny,“ prozradil starosta Rudy Bronislav Drozd.
Podle něj místní lidé k volbám přijdou, i když mají spoustu jiných starostí. „V sedmadevadesátém to všichni vzali jako fakt. Povodí Moravy pak vybudovalo hráz, na kterou všichni spoléhali. Ta se ale protrhla," uvedl starosta. „Budu se ptát a budu chtít vidět plány,“ řekl Blesku. Mimo jiné jej překvapilo, že trhlina v hrázi odhalila, že v ní nejsou žádné pevné segmenty či nějaké podpůrné piloty.

Těžká dřina pokračuje, popsali na sociální síti hasiči Olomouckého kraje. „Pomáháme místním lidem s odstraňováním následků povodní v kraji. Obrovský kus práce odvádějí jednotky dobrovolných hasičů Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, které každý den nasazujeme, jen na Jesenicku 30. Pokračujeme v odklízení naplavenin, bahna v zasažených domech, provizorně opravujeme silnice,“ vypočetli hasiči.
Zanesená koryta řek čistí těžká technika, hasiči pracují na obnově cesty k vodárně v Bělé pod Pradědem, aby byla obnovena dodávka vody. „Zajišťujeme elektrocentrály. Na místě stále operují naše odřady, které úzce spolupracují se starosty postižených obcí,“ dodali hasiči. Opět připomněli nutnost koordinace a registrace dobrovolníků, materiálně je možné vyplavené lidi podpořit i přes potravinové banky.
?? Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin ??
Splouvání řek na 3. povodňovém stupni je trestný čin, tvrdil ministr vnitra Vít Rakušan, respektive mohlo to tak vyznít. Vít Rakušan toto mnohokrát označil za "přečin". Pak mu zřejmě někdo domluvil, ať nepoužívá právní terminus technicus "přečin", takže potom už tento výraz nepoužíval. 🤣