Sobota 9. prosince 2023
Svátek slaví Vratislav, zítra Julie
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Náčelník Řehka o tom, jak česká armáda využije nové peníze. „Nemám obavy, že to neutratíme“

Autor: ČTK - 
30. dubna 2023
14:47

Armáda podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky využije účelně zákonem stanovené navýšení výdajů na obranu na dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) k realizaci dohodnutých nebo dojednávaných projektů. Nutná je modernizace infrastruktury například pro přemisťování vojenské techniky, uvedl dnes Řehka v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

„Nemám obavy, že bychom to nestihli utratit,“ uvedl generál k tomu, že armáda má mít příští rok na výdaje ze zákona zhruba 150 miliard korun místo původně plánovaných 130 miliard. „Armáda, i kdyby dostala 2,5 procenta (HDP), tak ví, za co je utratit,“ dodal Řehka. Podotkl, že armáda v koncepci rozvoje počítala s navýšením výdajů na dvě procenta HDP v souladu se závazky vůči NATO už v předchozích letech.

Generál uvedl, že před podpisem je smlouva o pořízení švédských pásových bojových vozidel pěchoty CV90, která by měla být uzavřena do června. První vozidla by armáda mohla dostat v roce 2026. V následujících čtyřech letech by armáda měla dostat nástupce nyní využívaných modernizovaných tanků T-72M4CZ.

Řehka potvrdil, že do konce roku má armáda dostat 14 tanků Leopard 2A4, z nichž tři už v Česku jsou, příští rok pak vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel. Česko je získalo od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny. S tím souvisí podle generála i postupná modernizace infrastruktury včetně zesílení mostů kvůli přemisťování těžké techniky nebo pořízení velkokapacitních vagonů, kterých je nyní v Evropě nedostatek.

Příští rok armáda podle Řehky očekává dodávky „elektrotechniky pro elektronický boj“. Zakázka na mobilní radiolokátory z Izraele podle dřívějších vyjádření nabrala zpoždění kvůli koronavirové pandemii, přístroje podle armády už prošly vojskovými zkouškami. Do budoucna armáda počítá s pořízením samohybných minometů, uvedl generál.

Řehka připomněl, že v květnu by se do Česka měly dostat americké vrtulníky systému H-1. Stát koupil osm víceúčelových strojů UH-1Y Venom a čtyři bitevníky AH-1Z Viper. Dalších starších šest viperů a dva venomy dostane česká armáda ze Spojených států darem za pomoc Ukrajině. Ve výzbroji nahradí ruské Mi-24V/35.

tom999 ( 30. dubna 2023 23:03 )

Jeho nejnovější počin s Českou poštou?

Napřed nechá poštu sponzorovat kdeco, včetně nějaký ,hovínkový dílny', a potom vyhlásí, že pošta bankrotuje.

Dočítám se, že tu začne fungovat jakási ukrajinská pošta, která prý už má předkupní právo na nejlukrativnější budovy České pošty?

Je to pravda?! Jestli ano, tak to je tedy hodně průhledný tunel! Mimochodem, za co tady kupují a za jaké peníze fungují už i v jiných státech?

Snad by měli dávat všechny prostředky na zbraně a na obranu. Aha, tak asi ne.

Válku jim financuje blbá Evropa, a my s ní, a oni si mezitím zařizují kšefty v okolních státech? To tohle panu Rakušanovi projde? Co si ještě všechno, národe, necháme líbit?“ kroutí hlavou už opravdu naštvaně.


„Maminka mi vyprávěla, jak z první světové války pamatovala hlad! Ve všech válkách vždy civilní obyvatelstvo strádá a hladoví. Co je to za válku na Ukrajině, když oni ještě vyváží potraviny?“

tom999 ( 30. dubna 2023 22:59 )

Ukrajinská vláda ohlásila na září rozsáhlou privatizaci
4. 8. 2022

Ukrajinská vláda ohlásila na 1. září 2022 rozsáhlou privatizaci. Občanům v ní budou nabídnuty především nevyužívané objekty a provozovny, uvedl v prohlášení zveřejněném na serveru ukrajinské vlády premiér Denys Šmyhal.......

Státní fond majetku plánuje obnovit rozsáhlou privatizaci
- 31.3.2023

tátní majetkový fond Ukrajiny plánuje umístit objekty rozsáhlé privatizace do prodeje ve druhém nebo třetím čtvrtletí roku 2023.
"Ve druhém nebo třetím čtvrtletí plánujeme prodat všechny velké objekty. Plán „A“ je privatizovat. Plán „B“ – pokud nebude poptávka po těchto objektech – je začít tyto podniky dlouhodobě rozvíjet a učinit je v budoucnu atraktivními pro investory,“ řekl v rozhovoru pro Forbes.Ukraine šéf Státního majetkového fondu Ukrajiny Rustem Umierov.

Podle něj Státní fond majetku v současné době čeká na přijetí návrhu zákona č.j. 8250 o optimalizaci struktury fondu, která obsahuje podmínku pro odblokování rozsáhlé privatizace.

"Mezi poslanci panuje jednota, takže očekáváme přijetí [návrhu zákona] ve druhém čtení v brzké době," řekl Umierov.

Jak bylo uvedeno, v únoru 2023 Verchovna Rada schválila návrh zákona č. 8250 zaměřených na zlepšení struktury řízení Státního majetkového fondu v prvním čtení.

tom999 ( 30. dubna 2023 22:53 )

Zmar, destrukce i odhodlání. Pavel otevřeně o pocitech z návštěvy Ukrajiny, se Zelenským si tyká

co TO placate - - - kdyz hovorite o V A L C E na Ukrajine


tak vesele Ukrajina v y v a z i potraviny !!! ....

tak vesele probiha na uzemi Ukrajiny P R I V A T I Z A C E !!

to si delate (-.-)

dokonce jte TO tak daleko - ze Ukrajinci maji ZAJEM vlastne privatizovat CESKOU POSTU !?!?

jajas ( 30. dubna 2023 18:07 )

„Nemám obavy, že bychom to nestihli utratit,“ uvedl generál k tomu, že armáda má mít příští rok na výdaje ze zákona zhruba 150 miliard korun místo původně plánovaných 130 miliard. „Armáda, i kdyby dostala 2,5 procenta (HDP), tak ví, za co je utratit,“ dodal Řehka." To je fakt komik! I já nemám obavy, že byste do nenarvali do zbraní , a kdo ví, jestli ještě nebudete žádat o další prašule. Prostě normální pětikolkový magor...

rodrigos ( 30. dubna 2023 17:36 )

Hochu hochu původně jsi vypadal, že mluvíš racionálně.To když jsi všem tady připomenul nutnost mobilizace.Ale ona žádná opravdová nebude.Protož tady ti každý prdí na nějaké válčení za Kyjev.Začali si, provokovali - tak ať si to vylíží do dna.A právě pro to nepotřebujeme sypat peníze do armády.Když k něčemu dojde, stejně naše pidizemě bude muset sklonit hlavu.Nikdo se za nás tradičně nepostaví.Ale abychom my zbrojili a pak to posílali UKáčkám?Jo hochu tak to by nešlo.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud