Ostrý spor o ceny plynu u Moravce: Síkela přinesl Havlíčkovi párky, ten šermoval grafy
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) si stojí za tím, že kritika Eurostatu je oprávněná. Evropský úřad během týdne zveřejnil statistiku, podle které bylo loni zdražení plynu v Česku nejvyšší z celé Evropské unie, proti čemuž se ohradil premiér Petr Fiala (ODS). Síkela v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT podotkl, že úřad porovnával v jednotlivých zemích jiná data. To bývalý ministr Karel Havlíček (ANO) nesouhlasil a zdůrazňoval, že metodika je dlouhodobě stejná. Nakonec došlo na souboj grafů a šermování s párky.
„Ono došlo k největšímu zvýšení cen v cenících. Což jsou veřejně dostupné seznamy cen pro zákazníky, kteří se rozhodnou změnit dodavatele,“ vysvětloval Síkela, kde se podle něj stala chyba. „Musíme si říct, co porovnáváme, jestli ceny nebo ceníky,“ upozornil.
Výtku Moravce, že oficiální statistiky obvykle zpochybňují autoritativní režimy, smetl ze stolu. „Do té doby, než to nebylo zneužíváno opozicí (…) která útočí na největší strachy,“ uvedl, proč doteď nikdo statistiky nezpochybňoval. Síkela je přesvědčen, že kritika Eurostatu je naprosto oprávněná, protože „je to o tom, jaká data porovnáváme“.
„Mám zmapováno 70 procent trhu, ze kterého vyplývá, že ceníkové ceny, se kterými pracuje Eurostat, platila méně než 2,5 procenta obyvatel. Zbývajících 97,5 procenta platí o 40 až 50 procent méně,“ upozornil Síkela.
Havlíček jeho slova odmítl. Podle něj je metodika pro výpočet statistik pořád stejná a „Síkela hraje hokej na rybníku, kde chybí led“. Ministr podle jeho předchůdce nerozumí statistice, protože trend je jasný a upozorňují na něj i jiné instituce, ne jen Eurostat.
„Já pořád nechápu, co tady řešíme,“ rozohnil se Havlíček, kterému vadil zejména Fiala, jenž se kromě Eurostatu opřel i do Českého statistického úřadu (ČSÚ) a Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Havlíček je přesvědčen, že tím premiér nahrál dezinformační scéně. „Neuřídili jste ceny naprosto brutálním způsobem,“ opřel se exministr do vlády.
Síkela kroutil hlavou. „Vy tady vždycky semelete páté přes deváté,“ reagoval na Havlíčka, který podle něj vždycky vypustí z úst něco, co má „konzistenci Vodňanského kuřete“. Následně ministr vytáhl balení párků, ukázal je Havlíčkovi a položil je na stůl.
Ministr s exministrem poté vytahovali různé grafy, které měly podporovat jejich argumenty. Přítomný ekonom Miroslav Zámečník celý spor jen sledoval. „To je výbornej graf. A ten je taky výbornej,“ hodnotil s úsměvem situaci, které byl svědkem.
Statistiky „narovná“ úprava zákona?
Údajný problém s čísly chce Síkela vyřešit tak, že do novely energetického zákona zapracuje povinnost dodavatelů energií sdělovat ERÚ skutečné ceny energií, za které je prodávají koncovým zákazníkům.
Návrh novely energetického zákona v současnosti Sněmovna projednává a Síkela chce povinnost oznamování skutečných cen regulátorovi do něj doplnit formou poslaneckého pozměňovacího návrhu.
Havlíček uvedl, že vysoký meziroční nárůst cen zapříčinila nízká srovnávací základna z roku 2021, kdy vláda zavedla nulovou sazbu DPH na energie, která koncové ceny snížila.
Síkela podle svých slov v současnosti neuvažuje o zrušení cenových stropů na energie a je pro jejich zachování do konce roku. Podle něj „stále není dobojováno“ a opatření je připravené na případné další energetické krize. Stejně tak by na konci roku mělo skončit i odpuštění poplatku za obnovitelné zdroje pro koncové zákazníky. V současnosti za ně poplatek hradí stát.
Ještě před prázdninami chce dát Síkela do legislativního procesu další novelu energetického zákona, která zavádí pravidla pro sdílení energie a komunitní energetiku. Evropská směrnice, kterou český zákon implementuje, vznikla už v roce 2016. Proti původnímu plánu jde o půlroční zpoždění. Ministr zároveň podotkl, že Česko neplní požadavky Evropské komise v energetických úsporách, kde je na 68 procentech a hrozí mu sankční řízení.
Jirik-ta:
. 
Sikela je bl.b. Párkama se snaží zakrýt jim schválené svinstvo z Ukrajiny.