Čtvrtek 28. září 2023
Polojasno 24°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Do Česka už neteče plyn z Ruska, raduje se Síkela. Za „nulou“ vidí i úspory

Aktualizováno -
18. února 2023
21:12
Autor: ČTK, for, swp - 
18. února 2023
20:08

Dovoz plynu z Ruska do České republiky klesl během ledna na nulu. Ruský plyn stát nahradil dovozem plynu z Norska a zkapalněným plynem LNG z Nizozemska a Belgie. K omezení závislosti na Rusku pomohly i úspory ve spotřebě. Na twitteru to dnes uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. V předchozích letech činil podíl ruského plynu dovezeného do ČR kolem 97 procent.

„Od ukončení dodávek přes plynovod Nord Stream k nám může plyn z Ruska proudit jen přes Slovensko. A odtud od loňského září do konce ledna přitekla jen 2,2 procenta celkového dovozu. V lednu to dokonce nebyl ani kubík. Vystačíme si totiž s dodávkami plynu přes Německo,“ uvedl Síkela.

Stát začal omezovat dovoz plynu z Ruska před rokem, od zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Zlomovým bodem podle Síkely ovšem bylo letní uzavření plynovodu Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a odtud i do Česka. „Po ukončení dodávek přes Nord Stream se ale ruské dodávky přes Německo podařilo nahradit plynem z Norska a také zkapalněným zemním plynem z Belgie a z Holandska,“ podotkl ministr.

Dodávky plynu z Norska do Německa podle něj v období od října loňského roku do letošního ledna meziročně vzrostly asi o 23 procent. Ještě výrazněji stoupl za stejné období dovoz plynu ze zemí Beneluxu, z Nizozemska meziročně o 29 procent a z Belgie o 250 procent.

K omezení dovozu ruského plynu podle Síkely přispěly také tuzemské úspory ve spotřebě. Od října do konce ledna jsme spotřebu oproti loňsku snížili skoro o 28 procent, ušetřili jsme tedy přes 850 milionů kubíků plynu. Za celý loňský rok spotřeba plynu v Česku meziročně klesla téměř o pětinu na 81,5 terawatthodiny plynu.

Bývalý ministr průmyslu a obchodu a místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček ocenil nízký podíl dodávek z Ruska, podle něj se však o tom, jaký plyn do Česka proudí, nerozhoduje v tuzemsku, ale v Německu. „Drtivá část dodávaného plynu k nám jde z potrubí Německa a my kupujeme pouze směsku plynu z různých zdrojů, které vedou na německé území. V minulosti tam proudil hlavně ruský plyn, vzhledem k tomu, že Nord Stream je uzavřen, pak je jasné, že směska plynu bude hlavně z norského plynu a LNG,“ sdělil Havlíček ČTK. Podle něj tak do Česka bude vždy proudit pouze takový plyn, který bude proudit do Německa, bez ohledu na to, s kým tuzemské subjekty uzavřely smlouvu.

Video  Síkela varuje před další zimou! Neuvěřitelně drzé zlodějky a potrestá král Harryho a Meghan?  - Bára Horáková, Lukáš Červený, Reuters, Policie ČR
Video se připravuje ...

Jirik-ta ( 20. února 2023 19:38 )

jsi inteligentní

Jirik-ta ( 20. února 2023 19:37 )

Kradu, kradeš, krademe.

Jaryn19 ( 20. února 2023 13:51 )

jako v roce 2006 nebo v roce 2008? Nebo v prosinci 2021?

JaNat ( 19. února 2023 21:43 )

Tak hlavně, že máme LNG plyn, bravo. U nás je fracking zakázán, ale plyn z USA bereme, jo vlastně to je belgický či nizozemský. To, že USA zničily Nord stream 2 je víc než jasná věc. O tom už mluvily před 3 lety v ARD. Dokonce USA mluvily před 3 lety o možných sankcích proti Německu v případě, že budou nadále kupovat levný plyn z Ruska. No tak se radujte.

Jirik-ta ( 19. února 2023 21:42 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud