Absolventy MGIMO setrvávající v diplomacii hájil i někdejší disident a první polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier: „V posledním dvacetiletí před rokem 1989 byla atmosféra na moskevských univerzitách svobodnější než na znormalizovaných domácích vysokých školách,“ argumentoval v Lidových novinách v roce 2004 a přidal citát kambodžského krále Sihanuka: „Potřebuju-li komunistu, pošlu ho studovat do Paříže. Potřebuju-li antikomunistu, pošlu ho do Moskvy.“ (Mimochodem, svého syna, nynějšího krále Norodoma Sihamoniho, poslal studovat do Prahy, ale ne ideologii, nýbrž tanec).
Kvalitu studia v Moskvě a potřebu takových specialistů hájila Katarína Kertýsová v komentáři pro EU Observer. „Než aby snížil ruský vliv - údajně aplikovaný skrze absolventy MGIMO - tento krok oslabuje klíčovou expertizu v časech, kdy jsou rusky mluvící specialisté s patřičnou regionální znalostí, pochopením pro současné dění a kontakty napříč regionem nejvíc potřeba,” kritizovala roku 2018 postup Varšavy.
„Když propustilo personál ‚ze staré školy‘, dělá Polsko dost pro přípravu nových specialistů, kteří budou mít nejen dostatečnou jazykovou výbavu, ale také zkušenost, aby dovedli hodnotit současné trendy a vývoj v polsko-ruských vztazích?” napsala Slovenka, jež studovala v Londýně a Paříži a jeden semestr strávila též na výměnném pobytu právě na MGIMO.