Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Plyn „brutálně“ zlevnil, stojí nejméně od roku 2021. Kdy to uvidíme na složenkách?

Aktualizováno -
17. února 2023
19:15
Autor: ČTK, psp, swp - 
17. února 2023
10:00

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku klesla pod 50 eur (1185 Kč) za megawatthodinu (MWh). Postupně se tak ocitla nejníže od posledního čtvrtletí 2021. Hlavním důvodem je slabší poptávka kvůli teplejšímu počasí v zimních měsících. Plyn ale pořád zůstává citelně dražší než před dvěma lety, kdy stál méně než 20 eur za megawatthodinu.

„Příčinou je pokračování mírné zimy v celé Evropě, očekávané oteplení a také větší větrnost. Teplo sníží spotřebu plynu a elektřiny, větší větrnost zvýší výrobu elektřiny, a tak přispěje k poklesu cen elektřiny,“ uvedl analytik společnosti Capitalinked Radim Dohnal. Cena se ale podle něj může kdykoliv zvýšit, a to v důsledku případného poškození plynovodu z Norska, vyšší poptávky po zkapalněném zemním plynu (LNG) z Číny nebo poškození LNG terminálu v USA.

Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v březnu dnes v TTF klesla o téměř šest procent a obchodování zakončila na 48,9 eura za MWh. Během dne sestoupila až na 48,1 eura za MWh.

Protože si ale obchodníci s plynem svoje dodávky musejí nakupovat s podstatným předstihem, tak pokles cen pro příští měsíc se podle Dohnala může týkat jen větších odběratelů, kteří si plyn na březen zatím nekoupili a neučinil tak ani jejich obchodník. „Takových případů čekám hodně málo,“ podotkl.

Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska dostala až do blízkosti 350 eur (zhruba 8300 Kč) za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla.

Šéf největší německé energetické společnosti RWE Markus Krebber v rozhovoru s agenturou Reuters předpověděl, že ceny plynu v Evropě se již na rekordní maxima z loňského roku nevrátí. „Situace na trhu s plynem již nyní není tak napjatá, zejména díky mírné zimě a obnovování produkce jaderných elektráren ve Francii,“ uvedl. „Uvidíme v Evropě znovu ceny plynu ve výši 350 eur za MWh? Nemyslím si to,“ dodal.

Evropským zemím se před nynější zimou podařilo naplnit zásobníky plynu, zejména díky dovozu LNG ze Spojených států. Mírná zima navíc snižuje poptávku po vytápění. Ceny plynu na burze se tak nyní nacházejí výrazně pod úrovní administrativně stanoveného stropu, který v České republice činí 2500 Kč za MWh. Státy Evropské unie se na cenovém stropu dohodly právě po loňském prudkém zvýšení cen na burze.

Loňský rok byl na evropském trhu s plynem ve znamení silného cenového kolísání. Ceny se začaly citelněji zvyšovat už předloni, podle části analytiků v reakci na energetickou politiku Evropské unie, která tlačí na rychlý odklon od fosilních paliv bez adekvátního řešení. Další citelný růst cen se dostavil po začátku války na Ukrajině loni v únoru.

Video  Kamery zachytily podmořský výbuch a únik plynu z plynovodu Nord Stream.  - Reuters
Video se připravuje ...

fico ( 17. února 2023 21:32 )

Na podzim se z toho brutálně 💩.

verka1 ( 17. února 2023 14:18 )

Mají velké zásoby a musí zlevnit. V zimě někdo mrzl, šetřil topením a teď v teple bude topit.

Jaryn19 ( 17. února 2023 12:20 )

prohlédněte si graf ceny zemního plynu za posledních dvacet let, jsou tam velké výkyvy. Třeba roky 2006, 2008

al.bunda ( 17. února 2023 12:10 )

Až naprší a uschne🤷

Jaryn19 ( 17. února 2023 10:37 )

neměl jsem zafixováno a od 15.2.2023 mám cenu plynu pod stropem, někde to jde

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud