Středa 7. června 2023
Svátek slaví Iveta / Slavoj, zítra Medard
Oblačno, déšť 19°C

Čeští záchranáři se vrátili domů z Turecka. Slzy dojetí i děkování: Na hrdiny čekaly rodiny

Aktualizováno -
17. února 2023
21:03
Autor: ČTK, Mii - 
17. února 2023
07:24

Čeští záchranáři ve čtvrtek v tureckém městě Adiyaman ukončili svoji činnost, dnes se vrátili do vlasti. Ze sutin po zemětřesení vyprostili 78 mrtvých. V oblasti bylo zaznamenáno určité napětí, český tým ale problémy ani ohrožení nepocítil. Ve středu zůstávalo na místě podle systému operací týmů USAR (Urban Search and Rescue) šest mezinárodních skupin. Novináře o tom informoval mluvčí českých hasičů Jakub Kozák. Na facebooku záchranářům v podvečer poděkoval také premiér Petr Fiala (ODS). Na záchránáře pak na letišti v Mošnově čekaly rodiny.

Na letišti záchranáře přivítali ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) či turecký velvyslanec v Praze. Záchranáři podle Rakušana udělali Česku velmi dobré jméno, ocenil jejich práci, ale i to, jak rychle do Turecka vyrazili. 

Poděkování premiéra Fialy:

„Patří jim obrovské díky. Předvedli, co čeští záchranáři dovedou,“ uvedl Rakušan. Vnitro podle něj povolilo odlet v řádu hodin a Češi byli jedni z prvních, kdo na místo dorazili. Podle Rakušana se ukázala jako prospěšná cvičení, díky kterým se bezchybně zvládla logistika.

Účastníky mise označil Rakušan za hrdiny. „Udělali České republice skvělé jméno v podmínkách, které byly pro běžného civilistu nepředstavitelné,“ dodal. Práce byla smutná a deprimující, ale také odměněna štěstím, řekl Rakušan. Minulý týden čeští záchranáři ze sutin zachránili dva živé lidi, další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny.

Video  Návrat hasičů z Turecka  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček na letišti řekl, že v tureckém městě Adiyaman odvedli záchranáři skvělou práci, kterou oceňují i místní. „Když si vezmeme celkový výkon všech 18 týmů v Adiyamanu, tak český tým odvedl 26 procent výkonů. Z pohledu Turecka téměř deset procent výkonů všech zahraničních týmů,“ řekl.

Vedoucí českého týmu Jiří Němčík ocenil podporu, která se k záchranářům dostávala. „Všichni si byli vědomi v té obrovsky těžké situaci, co je naším cílem, nikdo neměl tendenci ani na chvíli polevit,“ řekl. Turecký velvyslanec v Praze Egemen Bagis poděkoval Česku a českým občanům za skutečné přátelství a solidaritu.

Němčík pak řekl, že záchranný tým viděl smysl i v tom práci dodělat a přesto, že pravděpodobnost nalezení živých byla mizivá, hledali až do konce. „Už to, že se nám podařilo nějakým způsobem přispět k tomu, že jsme mohli někoho zachránit, to je to nejvíc, co nás nakoplo,“ řekl.

Podle kynologa záchranného týmu Matěje Bartošíka místní reagovali nad očekávání. „Ta spolupráce byla perfektní, myslím si, že velmi kladně místní hodnotili to, že jsme jim přijeli na pomoc ze vzdálenosti přes 2000 kilometrů a že jsme si přivezli vše, abychom byli soběstační,“ řekl ČTK Bartošík. Podle něj jim místní armáda poskytla zázemí a zásobovala tým potravinami.

Dojemné přivítání od rodin

Desítky rodinných příslušníků dnes emotivně vítaly na letišti v Mošnově na Novojičínsku české záchranáře, kteří pomáhali v tureckém městě Adiyaman s následky ničivého zemětřesení s mnoha oběťmi. Nechyběly transparenty i slzy dojetí. Záchranáři shodně popsali, že mise byla náročná a český tým odvedl velmi dobrou práci.

„Pocity (po návratu) jsou určitě radostné. Jsem s rodinou. Budu doma. Máme to všechno za sebou a můžeme na sebe být hrdí. Člověk nikdy nezažil takové velké zoufalství a takové stavy, které tam ti lidé prožívají. To se nedá představit, ani vysvětlit,“ řekl novinářům vedoucí skupiny psovodů Petr Klega. Podle něj se ukázalo, že takzvaný USAR (Urban Search and Rescue) tým byl velmi dobře připraven, i když vždy je co zlepšovat. „Nesetkali jsme se s ničím, co by nás nějak výrazně překvapilo. Připraveni jsme byli. Nicméně byl to ostrý zásah, pro mě osobně v takovém rozsahu jedinečný a první,“ uvedl Klega.

Těší se hlavně na odpočinek, který nyní dopřeje i své čtyřnohé psí parťačce Terezce. „Na Terezce na rozdíl ode mě nějakou únavu nepozoruju. Ta si to tam, myslím, i když to teďka zní hloupě, po nějaké době začala užívat. První dva dny samozřejmě byla ve stresu, protože to pro ni bylo něco, co ještě nepoznala. Nicméně jakmile zjistila, že je tam důležitá, což je to, co potřebuje, tak začala pracovat a měla z celkové té práce radost, takže jsem ani nepociťoval, že by tam nějakým způsobem trpěla nebo byla v nějakém velkém stresu,“ řekl Klega.

Se slzami v očích dnes na svého syna Michala čekal i Aleš Chromý, který sám 30 let působil jako profesionální hasič. „Všichni se jako rodina moc těšíme. Sledovali jsme je celou dobu. Taky jsem byl 30 let záchranářem, takže samozřejmě obavy byly, zvláště když má syn doma dvě malé děti. Jsem na něj opravdu hrdý. Báli jsme se celá rodina, ale byli jsme celou dobu ve spojení, komunikovali jsme spolu, informovali jsme se vzájemně. Na misi takového rozsahu byl syn poprvé,“ řekl Chromý.

„Přivítání bylo emotivní a hezké. Nečekali jsme to. Neměli jsme žádné informace, že tady bude pro nás něco takového připraveno. Domů jsem se těšil strašně,“ uvedl Chromý po svém návratu z Turecka. Podobně jako další hasiči zdůraznil, že důležité je, že se v pořádku vrátil celý tým. „Nejhorší zážitek bylo vidět suťoviska. Určitě to vypadá jinak v televizi než na živo. A potom vytahování těch obětí. Není to pro každého,“ řekl Chromý. Nejvíce mu při čištění hlavy pomáhá rodina nebo třeba sport. Působení v Turecku vnímá jako další zkušenost.

Podle vedoucí českého týmu Jiřího Němčíka byla mise zcela mimořádná. „Jsem rád, že jsme udělali kus dobré práce, která byla oceněna nejenom v Turecku, ale měli jsme odezvu i z České republiky. Pro mě jako velitele týmu je ta nejdůležitější věc, že jsme se všichni vrátili ve zdraví. To, s čím se ti kluci setkávali v sutinách, nebylo nic, co byste chtěli vidět nebo co by kdokoliv z nás chtěl vidět. Jsme profesionální hasiči, ale to množství, ten tlak a ty podmínky byly enormní ,“ uvedl Němčík.

Mise v Turecku

Ve městě Adiyaman podle Kozáka ve čtvrtek stále nebyla dostupná elektřina a voda, fungovaly ale čerpací stanice a lidem se dostává profesionálního ošetření u lékařů.

Pro zajištění bezpečnosti ve městě je podle mluvčího nasazená armáda a policie. „V oblasti bylo zaznamenáno určité napětí – týmům se doporučuje, aby při provádění průzkumu nebo při práci na sutinách měli rovněž k dispozici tlumočníky či průvodce. Český tým se s žádným problémem přímo nesetkal,“ podotkl. Tým se podle něj necítí nijak ohrožen, neměl žádné potíže ani konflikty.

Počet záchranných týmů v oblasti Adiyamanu se postupně snížoval z pondělních 21 na středečních šest mezinárodních skupin, z nichž dvě byly z USA. „Podle statistik evidovaných v systému operací týmů USAR stojí čeští hasiči za vyproštěním více než čtvrtiny všech obětí ve městě,“ uvedl Kozák. Minulý týden čeští záchranáři ze sutin zachránili také dva živé lidi, další živou ženu pomohl v troskách najít kolegům z jiného týmu pes české kynologické skupiny.

Záchranáři se do ČR vrátí v pátek odpoledne, měli by přiletět v 15:40 na pražské letiště. Letoun pak bude pokračovat do Ostravy, kde se přistání plánuje na 19:35. Letadlo společnosti Smartwings a dva letouny české armády do Turecka dopravilo deky ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR), spotřební zdravotnický materiál nakoupený z programu Medevac i 500 traumasetů od Českého červeného kříže.

Část českého týmu se tak připravuje k převzetí humanitární pomoci a ke zrušení tábora v Adiyamanu. Záchranáři v Turecku nechají podle mluvčího čtyři ze svých 11 stanů, které se zde používají. Dosud je měl k dispozici záchranný tým z USA, na základě tureckého požadavku se přesunou do evakuačních táborů.

Na 38 044 mrtvých dnes zvýšily turecké úřady bilanci zemětřesení. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je ze Sýrie hlášeno na 5800 úmrtí. Celkem tak úřady a záchranáři v obou postižených zemích ví už o necelých 44 000 obětech.

Video  Družicový pohled na spoušť po turecko-syrském zemětřesení  - Videohub
Video se připravuje ...

verka1 ( 17. února 2023 16:12 )

Hrdinové 👍

pragver ( 17. února 2023 08:23 )

Ty seš ale ho*vado! Tak takový, jako si ty, by fakt vůbec zachraňovat nikdy neměli !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa