Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Koronavirus zřejmě opravdu unikl z čínské laboratoře. Prymula zmínil důkaz

Autor: ČTK - 
15. ledna 2023
14:59

Koronavirus SARS-CoV-2 podle epidemiologa Romana Prymuly a biochemika Zdeňka Hostomského pravděpodobně opravdu nedopatřením v Číně unikl z laboratoře. Řekli to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Podobná teorie se objevila už na začátku epidemie před třemi roky, většina českých vědců ji ale odmítla a někteří její zastánci byli označení za dezinformátory.

Epidemie začala v Číně před třemi lety, první případy v Česku se objevily 1. března. Hypotéza o úniku z laboratoře je podle Hostomského, který byl ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR, nejpravděpodobnější. „Asi nebudeme nikdy mít konkrétní důkaz,“ řekl s odkazem na nedůvěryhodnost čínských dat o koronaviru i vyšetřování Světové zdravotnické organizace (WHO) na místě.

16:05
5. 5. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme vám za pozornost, kterou jste více než tři roky našemu online přenosu věnovali. Vše, co se týká covidu a jeho dopadu na zdraví, budeme dál sledovat v běžném zpravodajství na Blesk.cz.

15:50
5. 5. 2023
!

Celosvětová pandemie covidu-19 už není zdravotním stavem nouze s mezinárodním dosahem. Podle agentury Reuters o tom dnes rozhodla Světová zdravotnická organizace (WHO). Nejvyšší stupeň pandemické pohotovosti platil od 30. ledna 2020. Konkrétní dopady rozhodnutí nemá, protože každá země si o ochranných opatřeních rozhoduje sama, poznamenala agentura DPA.

12:57
5. 5. 2023

Jihlavská zoologická zahrada brzo předá do Francie k dalšímu chovu tygřici sumaterskou. V zoo se před pěti lety narodila dvě mláďata tygrů sumaterských, první mladá samice našla po dvou letech nový domov v zoo v německém Krefeldu. O něco dřív měla opustit Jihlavu i druhá samice, jednání o transportech zvířat ale komplikovala epidemie covidu-19, řekla dnes ČTK Simona Kubičková z marketingového oddělení zoologické zahrady.

Zobrazit celý online

Šlo podle něj zřejmě o typ výzkumu, kdy vědci pracovali na virech přírodního původu z netopýrů, u kterých se zkoumala jejich schopnost získání dalších funkcí včetně šíření u člověka. „Je to legitimní vědecký projekt: co ten virus potřebuje, aby se mohl stát lidským patogenem?,“ uvedl.

Nejpravděpodobnější je podle něj nahodilý únik viru. „Důležitá věc, která oslabuje tu 'přírodní' hypotézu je, že se za ty tři roky nenašel žádný mezihostitel,“ dodal. Podle Prymuly se ukázalo, že z amerických databází zmizely sekvence viru z doby před začátkem epidemie, které byly velmi podobné jako u nového koronaviru. To je podle něj silný signál, že virus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu, kde se na výzkumu podílely i Spojené státy.

Video  Pět nejčastějších nemocí, na které Češi umírají 
Video se připravuje ...

doktormediciny ( 15. ledna 2023 19:51 )

tO JSOU TAKOVE VELICE PRIBLIZNE UVAHY...Ja si myslim, ze Cina ma zdravotnictvi dost vyvinute na to, aby epidemii nejak zvladla.Jen musi tozhodovat spravnilide..

Jaryn19 ( 15. ledna 2023 18:17 )

Číňanů je dost, tak jejich vláda postupuje jinak než v Evropě. I to životní prostředí tam moc nešetří, prachy jsou přednější. Bezpečnostní opatření nebudou na světovém standardu, jsou moc drahá...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa