Čtvrtek 1. června 2023
Svátek slaví Laura, zítra Jarmil
Polojasno 25°C

Británie a USA mají v Česku nové velvyslance. Zeman jmenoval i nového ústavního soudce

Aktualizováno -
15. února 2023
14:57
Autor: ČTK - 
15. února 2023
14:50

Spojené státy nebo Velká Británie mají od dnešního dne oficiálně v České republice svého velvyslance. USA v Česku nově zastupuje Bijan Sabet a britskou korunu Matthew Field. Prezident Miloše Zeman dnes od nich na Pražském hradě převzal pověřovací listiny, předalo mu je i dalších šest ambasadorů a velvyslankyň z Evropy i Afriky. Poté Zeman jmenoval nového ústavního soudce, stal se jím Jan Svatoň.

Sabet v České republice pobývá od posledního lednového dne. Je spoluzakladatelem a generálním partnerem společnosti Spark Capital, která se zabývá rizikovým kapitálem. Předtím pracoval jako vedoucí pracovník v řadě začínajících technologických společností v Silicon Valley v Kalifornii a v Massachusetts. Je členem správní rady vysoké školy Boston College, na které získal bakalářský titul.

Posledním americkým velvyslancem v Praze byl Stephen King, na konci roku 2020 oznámil, že se této pozice s nástupem nového prezidenta Joea Bidena vzdá. Od té doby byl post velvyslance USA v Praze neobsazený, ambasádu dočasně vedla chargé d'affaires Christy Agorová.

Od ledna je v Praze i britský velvyslanec Field, který ve funkci nahradil Nicka Archera. Dříve byl Field například ambasadorem v Bosně a Hercegovině, v minulosti působil také na britské ambasádě v Brazílii či v Chorvatsku, byl i politickým poradcem zvláštního zástupce EU v Makedonii.

Oba velvyslanci začali být po příjezdu aktivní na sociálních sítích. Field zaujal svým videem, ve kterém se představil Čechům plynulou češtinou. Sabet i Field se již v Praze podle fotografie zveřejněné na twitteru setkali.

Nový ústavní soudce

Po velvyslancích Zeman jmenoval nového ústavního soudce. Stal se jím Jan Svatoň, který dosud působil na katedře ústavního práva brněnské Masarykovy univerzity, kde byl i prorektorem. Slib dnes složila také nová soudkyně Veronika Vlčková, která bude soudit na Okresním soudu v Trutnově.

Sedmdesátiletý Svatoň na Ústavním soudu nahradí Kateřinu Šimáčkovou, která již předloni přešla k Evropskému soudu pro lidská práva. Jmenování koncem ledna schválil na Zemanův návrh Senát, jeho nominaci jednomyslně doporučily senátní výbory ústavně-právní a pro lidská práva. Rovněž předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský již dříve označil Svatoně, který byl asistentem tří ústavních soudců, za velmi kvalitního kandidáta.

Video  Velvyslanec Archer: V Británii se ruským trollům nedaří. Plyn by hned odstřihnul  - Martin Valeš
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa