Středa 4. října 2023
Svátek slaví František, zítra Eliška
Oblačno 18°C

Síkela pro Blesk: Kvůli dostavbě Dukovan očekávám žalobu! A Češi musí s energiemi víc šetřit

Autor: Nikola Forejtová, lig - 
17. dubna 2023
19:36

Česká republika sází v rámci energetické bezpečnosti na jádro. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) se hýbe i dostavba Dukovan a na sněmovním semináři uvedl, že by do konce roku měla být vybrána firma, která se projektu ujme. Přítomní experti ale varují, že pozornost nemáme směřovat jen na jádro a že se musíme věnovat obnovitelným zdrojům, ale musíme se také naučit s energiemi spořit. Což řekl Blesku během semináře i Síkela.

„Dostavba Dukovan je v tuto chvíli ve fázi, kdy vyhodnocujeme nabídky třech uchazečů a kdy jim začneme dávat zpětnou vazbu. Do konce roku bychom mohli nabídky vyhodnotit a někdy příští rok by se měla podepsat smlouva. Součástí tendru je i nezávazná nabídka na další tři reaktory – tedy i v Temelíně,“ uvedl na pondělním semináři o energetické bezpečnosti ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). 

Co se týče tří kandidátů, je v nich reaktor korejské společnosti KHNP,  Westinghouse a EdF. Původně byl přihlášen i ruský Rosatom, který byl vyšachován i kvůli válce na Ukrajině. Podle Síkely se nyní ČR připravuje na to, aby nám Evropská komise dala zelenou a aby se projekt mohl bezproblémově dotáhnout do konce – tedy se řeší například i trasy pro těžké náklady. 

„Očekávám žalobu, máme ale i spřízněné státy“

Dostavba Dukovan ale není v Evropě přijata s velkým nadšením, alespoň u některých států – Síkela tak předpokládá, že například od Rakouska či Lucemburska přistane u Evropské komise na ČR žaloba. Blesku ale řekl, že myslí pozitivně.

„Ne všechny státy souhlasí s výstavbou, ale máme takovou jadernou alianci s myšlenkově spřízněnými státy. Také vnímáme určitý myšlenkový posun v tom, že i státy, které dříve rozhodly o ukončení provozu jaderných elektráren, začaly uvažovat o tom, že budou stavět nové zdroje,“ uvedl na dotaz Blesk Zpráv, jestli nám taková žaloba nemůže posunout plánovaný harmonogram. 

Zmínil, že navíc nedávno byla podána žaloba na Maďarsko kvůli nové výstavbě, ale Komise rozhodla, že je vše v pořádku. „To je dobrá zpráva i pro nás,“ konstatoval Síkela po dotazu Blesku. Nový jaderný blok v Dukovanech by pak podle současných plánů měl být hotový do roku 2036.

Jádro nám podle Síkely navíc pomůže i v rozvoji dalších bezuhlíkových technologií, jako je růžový vodík. Uznává, že nám navíc původní plán na využívání různých obnovitelných zdrojů a na využívání plynu při přechodné fázi u dekarbonizace překazila ruská agrese na Ukrajině. 

Experti: Jen jádro nás nespasí, musíme také spořit

Seminář na půdě Sněmovny se obecně věnoval energetické soběstačnosti a bezpečnosti v ČR po ruské invazi na Ukrajině. Podle přítomných expertů se musí vláda zaměřit na mnohem více věcí než jen na rozvoj jádra.

„Je potřeba urychlená příprava energetického zákona, je potřeba vytipovat území, na které se nevztahují závazky k ochraně přírody a krajiny, kde by se daly instalovat větrné elektrárny. Musíme myslet na energetické úspory, komplexní renovace budov...,“ vypočítával analytik skupiny Amper František Marčík. 

„Klaďme méně naděje v důvěru v jadernou energetiku. Já mám jadernou energetiku rád, ale věnovali jsme jí mnoho hodin a bude nás to stát mnoho dalších „člověkohodin“ i politického času. Hleďme na to jako na zdroj s potenciálem, ale neklaďme na to většinové úsilí,“ doplnil ho Michal Čepelka z Asociace pro mezinárodní otázky.

Čepelka Blesku dodal, že jaderná energie bude do budoucna nejspíše primárním zdrojem energie, ale ty ostatní byly zatím v Česku opomíjené. „Měli bychom věnovat úsilí úsporám a obnovitelným zdrojům,“ konstatoval s tím, že nás to bude stát velké množství úsilí a času, ale je výhodou, že ačkoliv jsme v rámci vývoje v těchto věcech pozadu, někdo jiný nám již „vyšlapal cestičky“ a EU nabízí řadu programů, které nám pomohou. 

„Myslím si, že budou takové státy rády, že se přidáváme na jejich stranu a odkláníme se od uhelných zdrojů,“ dodal na dotaz, zdali s námi budou státy nadále ochotně spolupracovat i přesto, že se nyní věnujeme zdrojům energie, se kterými třeba nesouhlasí.

Video  Ministr Síkela pro Blesk: Mírná zima? Měli jsme silný protivítr!  - Tomáš Belica
Video se připravuje ...

O nutnosti naučit se spořit mluvil s Bleskem i Síkela, který podotkl, že jsme v ČR s energiemi zacházeli nespořivě a je potřeba celkově změnit v ČR přístup k energiím.

„Musíme začít s tou energií šetřit a daleko více s ní ekonomicky nakládat, a to je vlastně ta druhá noha té koncepce – nové technologie, energeticky úspornější a energeticky účinnější,“ řekl Blesku s tím, že dřívější pojetí k energiím vedlo k tomu, že jsme měli dojem, že jsou zadarmo a plýtvali jsme s ní. „Jsme třetí nejhorší v Evropě,“ uvedl. 

 

 

svobodaslova ( 2. října 2023 11:39 )

Aby vy jste měly rozzářeny lustry i na hradě co ?! Lidí musí šetřit aby Vy NE ?!

UFO1 ( 18. dubna 2023 10:48 )

Už kde kdo topi kde čím, ekologie začíná být horší než za Komančů, pryč se slepencem a ANO

diskutujici ( 18. dubna 2023 05:30 )

To určitě, němčouři si vypnou jaderky a my zase budeme šetřit. Hned jak příjdu do dom, zapnu vše, co půjde

profano ( 17. dubna 2023 22:20 )

Rakousko a Lucembursko ať jde do p.r.d.e.ll.eé.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud