Pátek 9. června 2023
Svátek slaví Stanislava, zítra Gita
Oblačno, bouřka 23°C

Fiala v Bruselu tepe Rusko: Únosy ukrajinských dětí jsou mimořádně odporná praktika

Autor: ČTK, swp - 
24. března 2023
11:02

Země Evropské unie jsou připraveny podílet se na krocích, které by bránily únosům ukrajinských dětí do Ruska a povedou k potrestání jejich strůjců. Před dnešním jednáním unijních lídrů v Bruselu to řekl český premiér Petr Fiala, který označil únosy praktikované Moskvou za „mimořádně odporné". Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová po čtvrtečním prvním dni summitu prohlásila, že spolu s polským premiérem Mateuszem Morawieckým uspořádá mezinárodní konferenci s cílem získat podporu pro vyhledávaní tisíců unesených dětí a jejich navracení na Ukrajinu.

„Já to pokládám za něco mimořádně odporného. Rusko se tím přibližuje skutečně těm nejhorším režimům, jaké známe z minulosti,“ řekl dnes novinářům Fiala. Během čtvrtečního jednání lídrů věnovaného válce na Ukrajině podle něj toto téma znělo opakovaně. Šéfka komise vyčíslila počet unesených dětí na 16 200, navrátit se jich podle ní podařilo 300.

„Evropská rada (summit) to velmi silně vnímá. Jsme připraveni se podílet na všech krocích, které tomu zabrání, budou tomu bránit a povedou také k potrestání těch, kteří to dělají,“ dodal Fiala.

Von der Leyenová hodlá spolu s polským premiérem uspořádat konferenci, na níž chce získat co největší mezinárodní podporu pro pátrání po těchto dětech a jejich návrat do vlasti. Generální tajemník OSN António Guterres, který ve čtvrtek s lídry poobědval, podle německé političky slíbil v této věci spolupráci agentur mezinárodního společenství.

18:56
Dnes

Gubernátor ruské Belgorodské oblasti 9. června prohlásil, že v Belgorodě narazil dron do kancelářské budovy a způsobil požár. Gladkov uvedl, že nedošlo k žádným obětem, ale budova a dvě auta byly poškozeny.

Později téhož dne oznámil gubernátor ruské Kurské oblasti Roman Starovojt pád dronu poblíž ropného skladu v hlavním městě regionu. Uvedl, že při incidentu nedošlo k poškození objektu. Situace je prý pod kontrolou.

18:37
Dnes

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval nizozemskému premiérovi za pomoc po katastrofě na přehradě Kachovka, která připravila o domov tisíce lidí v Chersonské oblasti.

Zelenskyj na Twitteru uvedl, že měl telefonický rozhovor s Markem Ruttém, v němž rovněž ocenil rozhodnutí nizozemského nejvyššího soudu převést „skytské zlato“ na Ukrajinu a nevrátit starobylé krymské artefakty Rusku.

18:22
Dnes

Estonsko zakázalo vstup do země moskevskému patriarchovi Kirillovi, který je považován za věrného podporovatele ruského prezidenta Vladimira Putina. Oznámilo to dnes podle agentury DPA estonské ministerstvo zahraničí. Na aktualizovaném estonském sankčním seznamu je dohromady 58 osob, které do baltského státu nemají přístup. Hlavu ruské pravoslavné církve zařadila v dubnu na svůj vnitrostátní sankční seznam jako první osobu také Česká republika.

Patriarcha Kirill je jedním z největších stoupenců a přímluvců Putinovy ideologie,“ zdůvodnil rozhodnutí Estonska ministr zahraničí Margus Tsahkna. „Ospravedlňoval a podporoval válku proti Ukrajině,“ dodal Tsahkna.

Zobrazit celý online

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal minulý týden kvůli únosům zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina. Velká většina unijních zemí prosazovala, aby se v závěrech čtvrtečního summitu objevila formulace, že Evropská rada tento krok vítá. S tím podle diplomatů nesouhlasilo Maďarsko, kvůli jehož odporu summit zatykač „vzal na vědomí“. Šéf kanceláře maďarského premiéra Viktora Orbána, považovaného mnohými unijními politiky za Putinova spojence, ve čtvrtek uvedl, že Budapešť by ruského vůdce na základě zatykače nezadržela.

Video se připravuje ...
Další videa