Pondělí 15. dubna 2024
Svátek slaví Anastázie, zítra Irena
Zataženo, déšť 16°C

Putinův kuchař Prigožin kontra úřady: „Náckovi“ starostovi prý rakve s Wagnerovci doveze až domů

Autor: mav, swp - 
24. března 2023
05:00

Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny, oligarcha Jevgenij Prigožin, stupňuje svůj boj proti úředníkům – pouští se do nejvyšších politických a vojenských představitelů, ale i do gubernátorů a starostů. Po zásobování municí se dalším jablkem sváru stává například pohřbívání padlých žoldáků, čest naverbovaných kriminálníků nebo třeba svoboda kritizovat politiky.

Ministr obrany Sergej Šojgu a náčelník generálního štábu Valerij Gerasimov se podle něj dopustili velezrady, když záměrně upírali wagnerovským žoldnéřům u Bachmutu munici. Petrohradského gubernátora Alexandra Beglova viní z korupce.

Minulý týden pak svůj hněv – a břitký sarkasmus – obrátil proti představiteli města Gorjačij Ključ v Krasnodarském kraji. Zde v relativní blízkosti Krymu, u obce Mol'kin, mají jeho žoldnéři základnu, zde podstupují (ať už jakýkoli) výcvik – a v blízkosti, na hřbitově vesnice Bakinskaja, také pohřbívají své mrtvé, přinejmenším stovky.

Na to si stěžoval gorjačijključský starosta Sergej Belopolskij: „Vážím si aktivních bojovníků Wagner ČVK a památky těch, kteří již položili své životy za svou vlast,“ napsal na sociální síti VK. „Leč nemohu neposlouchat názor veřejnosti, že lázeňský resort Gorjačij Ključ není vhodným místem pro masový hrob bojovníků. Jsem si jistý, že v regionu je dostatek obcí, které nejsou rekreačními městy, pro pohřby a příslušné památníky.“

Rakve s Wagnerovci ke dveřím

Prigožin se na něj obořil, že mu tedy rakve přiveze až ke dveřím. „Bojovníci ČVK Wagner chrání zájmy Ruska. Umírají za naši vlast. A úředničtí šmejdi jim strkají klacky pod nohy, jak to jen lze. Nedávají jim řády a medaile, nedávají jim zbraně a munici, nepovolují našim soudruhům pohřby,“ vyjádřil se oligarcha na sociálních sítích. „Pokud na území největší země světa nejsou dva metry, aby se tam s poctami pohřbil hrdina, který bojoval za zájmy naší země a pravděpodobně za finanční zájmy zbabělých úředníků, co se pak stane s lidmi?“ lamentuje květnatě podnikatel.

Dřív podle Prigožina měli Wagnerovci od administrativy Krasnodarského kraje souhlas své padlé pohřbívat, teď se to zřejmě změnilo. Gubernátor prý zakázal obecnímu úřadu s žoldnéři spolupracovat.

„Mějte svědomí, čubky!“ apelovali na místní úřady i žoldnéři – dvacítka jich, v uniformách a maskách, zapózovala na videu a mluvčí v jejich středu se pustil do nadávek. „Počkejte, sic si to s vámi přijdeme vyřídit! Vy svině škodíte víc než ukrajinská armáda, než nacisti, protože sami jste nacisti, zas*aná správa.“

Nakonec si žoldáci ze zákazu hlavu nedělali a pohřeb v neděli uskutečnili. Zúčastnily se stovky lidí i ze vzdálenějších míst. Prigožin sám chyběl, promluvil jen z nahrávky: „Donutili jsme ty zmetky, aby zalezli do kanceláří a nepřekáželi nám,“ citovala ho ČTK.

Kromě toho si, jak tvrdí, stěžoval i prokuratuře. Osm Wagnerovců si prý podle závětí přálo spočinout u wagnerovské kaple ve městě Gorjačij Ključ. A takové přání zaručuje přímo ruská ústava, upozorňuje oligarcha podle listu Kommersant. „Žádám vás o ověření těchto uvedených faktů a přivedení S. V. Belopolského k trestní odpovědnosti,“ napsal Prigožin v údajném dopise prokurátorovi, který zveřejnil na telegramu.

Vyhrožování rakvemi nemusí být tak úplně plané tlachání, Prigožin se mrtvol neštítí. Pózoval v polní márnici se slovy „těmhle už kontrakt skončil“, sdílel i fotku hromady nepohřbených… A nechvalně proslulo i video, kterak Wagnerovci popravují zběha ranou palicí do hlavy.

Prigožin sice provozuje velké byznysy, proslul v minulosti coby „Putinův šéfkuchař“, neboť Kremlu zajišťoval catering – ale teď se staví do role obhájce obyčejných lidí proti státní mašinérii. „Válka umocnila kolosální stratifikaci společnosti. Úředníci-byrokraté vytvářejí ideální svět pro své děti. A v tomto světě není místo pro obyčejné chlapy, zvláště ty, kteří jednou klopýtli. Parta chlapů, kteří se v 18 letech zastali své přítelkyně a praštili poručíka v klubu, když ji chytil za zadek – takový chlap jde na několik let do vězení. A když se chce stát plnohodnotným členem společnosti, takovou možnost nemá. Vstupenku ‚plnoprávného člena společnosti‘ lze koupit pouze prostřednictvím rodinných vazeb a patolízalství,“ napsal na telegramu. A hořekuje, že je v Rusku až moc úředníků, prý dvacet procent obyvatelstva.

Není zřejmé, jak se na kontroverzního oligarchu a jeho spory a kampaně dívá prezident Vladimir Putin. V těchto dnech nicméně podepsal zákon zakazující diskreditaci účastníků „speciální vojenské operace“, včetně dobrovolníků – rozuměj žoldnéřů. Trestem je až sedmileté vězení.

Video  Wagnerovci: Putinovi nebezpeční nájemní vrazi a žoldáci  - Videohub
Video se připravuje ...

 

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině

Video se připravuje ...
Další videa