Neděle 21. července 2024
Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdaléna
Polojasno 30°C

„Máma už tě nechce!“ Takhle Rusové lžou uneseným ukrajinským dětem

Autor: ČTK - 
23. března 2023
19:02

Ukrajinským dětem, které byly uneseny okupační správou do Ruska, ruští úředníci tvrdili, že se jich vlastní rodiče zřekli. Podle agentury Unian to uvedl chlapec z Chersonské oblasti, jedno ze 17 unesených dětí, které se podle charitativní organizace Save Ukraine podařilo tento týden navrátit z Ruska na Ukrajinu.

Mnohé ukrajinské děti byly převezeny do Ruska poté, co se v létě zúčastnily táborů organizovaných v oblastech okupovaných ruskými silami. Na webu s názvem Děti války, kde mohou rodiče oznámit zmizení svého dítěte, se pátrá po 16.226 dětech. Navrátit na Ukrajinu se jich podle stejného webu zatím podařilo jen 308.

„Říkali, že nás odvezou do Pskova, že je tam internát a tam že už nás osvojí. My jim říkali, že se nás rodiče nezřekli. Ale oni na to, že zřekli,“ popsal chlapec, jehož výpověď zveřejnila agentura Unian.

„Volám mámě. Máma říká ředitelce tábora: ‚Jste blázni, nebo co? Nic takového jsem neřekla. Proč dětem lžete?‘ A ředitelka jí na to odpověděla, že nás stejně nedostanou zpátky, protože jsme děti Ruska,“ popsal chlapec.

Hoch také uvedl, že ukrajinské děti, které mluvily pochvalně o ukrajinských vojácích, na táborech bili. „Seděli jsme v sále, když někdo zakřičel: ‚Sláva Ukrajině!‘ A někdo další na to odpověděl: ‚Hrdinům sláva!‘ Někam je odvedli. Nevím, co s nimi bylo,“ vylíčil také chlapec na videozáznamu.

11:28
Dnes

Svíčky ve Lvově za zastřelenou ukrajinskou exposlankyni Irynu Farionovou.

10:23
Dnes

O ruských dronech vyslaných v noci na Ukrajinu promluvil na síti i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Když ruské letectvo každý den vypustí na naše města, vesnice a frontové pozice více než sto řízených bomb, potřebujeme proti nim spolehlivou ochranu,“ uvedl Zelenskyj.

9:11
Dnes

Ruské úřady dnes dnes informovaly o zničení osmi bezpilotních letounů, které Ukrajina v noci vypustila. Tři z dronů byly zničeny nad Belgorodskou oblastí, která hraničí s Ukrajinou, a tři byly zachyceny v Černém moři, uvedlo ministerstvo obrany na telegramu.

Zobrazit celý online

Kvůli deportacím ukrajinských dětí do Ruska během ruské invaze na Ukrajinu tento měsíc Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariju Lvovovou-Bělovovou.

Video  Prchly před válkou do Česka. Nasťa a Maryana tu prý mají druhou rodinu.  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa