Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

Si Ťin-pching zamíří za Putinem: Navrhne mu, jak obcházet sankce Západu, míní analytici

Autor: ČTK - 
18. března 2023
18:44

Čínský prezident Si Ťin-pching během své plánované návštěvy Ruska pravděpodobně hodlá s ruským prezidentem Vladimirem Putinem jednat o obcházení západních protiruských sankcí. Ve své nejnovější zprávě o vývoji války na Ukrajině to uvedl americký Institut pro studium války. Do Ruska má Si Ťin-pching podle čínského ministerstva zahraničí přicestovat začátkem příštího týdne.

Čínský prezident podle amerických analytiků patrně hodlá s Putinem a dalšími ruskými činiteli hovořit o schématech obcházení sankcí, která budou podporovat export čínského zboží do Ruska. Institut uvedl, že čínské firmy už podle médií prodaly Rusům pušky, části dronů a další vybavení, které může být použito pro vojenské účely.

Čínské výrobky by přitom podle amerických analytiků mohly do Ruska proudit přes Bělorusko. Si Ťin-pching podle nich už 1. března podepsal s běloruským lídrem Alexandrem Lukašenkem balíček dohod, které by export čínského zboží do Ruska usnadnily.

Si Ťin-pching se také patrně pokusí vykreslit Čínu jako neutrální zemi, která by mohla zprostředkovat jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, domnívají se analytici. Peking v den výročí ruského vpádu na Ukrajinu 24. února představil dvanáctibodový plán ukončení války. Mimo jiné v něm vybídl, aby se obě země zdržely útoků na civilní obyvatelstvo, vyzval ke zřízení humanitárních koridorů, ale i k ukončení západních sankcí proti Rusku.

Podle pátečního oznámení Kremlu Putin a Si během chystané návštěvy podepíší deklaraci, která bude znamenat začátek „nové éry“ rusko-čínských vztahů.

12:22
Dnes

Raketomet RM-70 nazvaný Přemysl bude předán na Ukrajinu během několika týdnů. Ve sbírce Dárek pro Putina se na něj vybralo již 30 milionů korun. Součástí dodávky bude i 365 raket, řekl dnes novinářům Martin Ondráček z iniciativy Dárek pro Putina.

„Dnes jsme překročili 30 milionů korun, cíl, který máme, je 50 milionů. Stroj, který tu vidíme, stojí 17 milionů korun. Naše ambice je poslat tam ještě 365 raket, aby ta zbraň měla nějakou výbavu,“ uvedl Ondráček. Jedna raketa vyjde na 88.000 korun, raketnice jich obsahuje 40.

12:03
Dnes

TV Nexta sdílela tragické video ruské seniorky, jak se snaží oběsit v Moskvě.

11:38
Dnes

V Doněcké oblasti se pohybují dobrovolní medici. Ti odvážejí raněné z ostřelované oblasti. 

Zobrazit celý online

Video  Velvyslankyně v Nizozemsku: Vyšetřování ruských válečných zločinů na Ukrajině nemá obdoby  - Markéta Volfová, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

kajenka52 ( 19. března 2023 00:33 )

Uživatel_5347357 ( 18. března 2023 22:03 )

Asi to odkoukali od vás, Banderovci v tom vynikali!!!!

turista.z. ( 18. března 2023 21:04 )

Zijes kde, hnupe. ? Az ti vlezu do baraku, os.ukam manzelku, budes mluvit stejne?
To se totiz nijak nelisi od toho, co delaji rusi na ukrajine..

Uživatel_5347357 ( 18. března 2023 19:42 )

Absolutní pochopení a podpora takového to setkání. Je třeba ukázat pokryteckému Západu, že existuje spojení, které odolá dlouholetému agresivnímu chování Západu a zastaví jeho choutky na rozdrobení a ovládnutí Ruska.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa