Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno 22°C

Velký přehled: Jak drahota mění cestování Čechů. Jaký je zájem o silvestrovské pobyty a zájezdy k moři?

 • Autor: simao,amb,ČTK - 
  4. 12. 2022
  09:40

  Jak drahota, vysoká inflace a energetická krize, na kterou doplácí řada domácností, změnily cestování Čechů? Prodej vánočních a silvestrovských zájezdů je proti roku 2019 zatím nižší o 20 procent, uvádí místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle něj by mělo koncem roku do zahraničí letecky vyrazit přibližně 250 000 Čechů. Nejčastěji volí dovolenou u moře. Zájem je však i o silvestrovské pobyty v Česku - který je podle provozovatelů hotelů a penzionů značný. Někde je už srovnatelný s dobou před pandemií koronaviru a hlavně na horách zbývají poslední volná místa. Oproti minulosti ale nyní lidé častěji pobyt rezervují až na poslední chvíli a i kvůli úsporám volí spíše kratší pobyty namísto týdenních. 

 • 1.K moři do Egypta

  Vše kolem nás zdražilo, přesto se řada lidí chystá i v zimě na dovolenou. I tady ovšem platí, že se někteří lidé snaží částečně ušetřit.

  „Češi, kteří se chystají na dovolenou, mohou jednoznačně ušetřit, pokud si rezervují zájezd v předstihu v rámci předprodejů. Při nákupu dopředu rodiny ocení u vybraných hotelů pobyt až pro tři děti a zároveň i nejširší výběr hotelů a termínů,“ uvedla pro Blesk Zprávy mluvčí Čedoku Kateřina Pavlíková. Výhodou u předprodejů také může být dítě zdarma nebo sleva.

  „Kdo chce vyrazit během zimy do tepla, nemusí volit Karibik nebo Indický oceán, může vyrazit třeba do Egypta a určitě ho to vyjde levněji. Stejně tak i ve Spojených arabských Emirátech se dají najít hotely za velmi příznivé ceny,“ řekl Blesk Zprávám za CK Fischer Jan Bezděk.

  Kapacity má v Egyptě koncem roku skoro vyprodané cestovní kancelář Blue Style, uvedla její mluvčí Ilona Topolová.

  Šarm aš-Šajch Šarm aš-Šajch | Reuters

 • 2.I zimní dovolené podražily

  Mluvčí Invie Jiřina Ekrt Jirušková upozorňuje, že se průměrná cena zimní dovolené letos proti roku 2019 zvýšila z 19 600 korun na asi 27 000 korun.

  Podle zástupce Vladimíra Michny Invia letos zaznamenala zvýšený prodej vánočních poukazů, a to o 15 procent. Jejich průměrná cena je přibližně 12 500 korun.

  Katarské pláže ožily kvůli pořádání mistrovství světa ve fotbalu v listopadu a prosinci 2022 Katarské pláže ožily kvůli pořádání mistrovství světa ve fotbalu v listopadu a prosinci 2022 | Reuters

 • 3.All inclusive ano, či ne?

  Ovlivnit výslednou cenu zájezdu přitom může výrazně i zvolený způsob stravování. U afrických destinací, jako je Egypt nebo Tunisko, se vyplatí hotel s all inclusive, zvlášť pro rodiny s dětmi.

  Například u Španělska nebo Thajska si ale lidé rádi zaplatí jen hotelovou snídani či polopenzi, zatímco přes den si pochutnají na místních specialitách v restauraci nebo bistru za přiměřené ceny. All inclusive si zákazníci v těchto zemích volí jen zřídka.

  U stravování je tak třeba výrazněji rozlišovat mezi destinacemi. „U některých by vás totiž například při polopenzi nebo plné penzi stály nákupy nápojů a svačin mezi jídly nemalou částku a dovolená by se vám výrazně prodražila,“  Blesk Zprávám Jiřina Ekrt Jirušková za Invii.

  Do Egypta vyrazila i Ivanka Trumpová s rodinou Do Egypta vyrazila i Ivanka Trumpová s rodinou | Instagram Ivanky Trumpové

 • 4.Exotika na Zanzibaru

  A jaký je aktuální zájem o zájezdy mezi Čechy? Mluvčí Čedoku Pavlíková uvádí, že je na letošní Vánoce zvýšený zájem o luxusnější exotické destinace, jako je třeba Zanzibar, Dominikánská republika či Madagaskar.

  Turisté si zde od letošního léta častěji vybírají čtyřhvězdičkové nebo pětihvězdičkové hotely a způsob stravování volí all inclusive. O tom, že si chtějí Češi dovolenou v exotice užít, svědčí i množství služeb, za které si připlácí.

  Zanzibar jako ráj na zemi Zanzibar jako ráj na zemi | Čedok, Jiří Kolbaba

 • 5.Adventní zájezdy

  Zvýšený zájem je letos i o adventní zájezdy, uvádí Pavlíková. ,,Motivací účastníků zájezdů není jen vánoční atmosféra, ale především výhodné nákupy za hranicemi. Tento posun je ve srovnání s předešlými roky velice znát,“ řekl ČTK mluvčí Slevomat.cz Tomáš Holý.

  Tradiční štólové slavnosti na oblíbených vánočních trzích v Drážďanech (3.12.2022) Tradiční štólové slavnosti na oblíbených vánočních trzích v Drážďanech (3.12.2022) | ČTK/AP Sebastian Kahnert

 • 6.Vánoce doma

  Podle mluvčího cestovní kanceláře Alexandria Petra Šatného se letos prodávají zejména silvestrovské pobyty. „Co se Vánoc týče, tak především rodiny s dětmi jsou stále relativně konzervativní a 24.12. tráví raději doma,“ řekl.

  I navzdory zdražování podle něj Češi cestovat chtějí. „Už v létě jsme často od zákazníků slýchali, že než si nechat úspory znehodnotit inflací, to raději část z nich procestují a vymění je za zážitky, které jim nikdo nevezme,“ poznamenal. Dodal, že vrchol zimní sezony očekává na jaře příštího roku.

  To, že se prodej vánočních a silvestrovských zájezdů vrací na předcovidovou úroveň, potvrzuje i mluvčí cestovní kanceláře Fischer Bezděk. Na Štědrý den podle něj v zahraničí bude několik tisíc jejich klientů. Bezděk dodal, že Češi v zimě nejčastěji létají do Egypta nebo na Kapverdské ostrovy.

 • 7.Tradiční zájem o Alpy

  Výkonná ředitelka konkurenční Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Chaloupková ČTK řekla, že proti roku 2019 očekává celkový pokles prodeje vánočních a silvestrovských zájezdů o 35 procent. Uvedla, že v posledním předcovidovém roce Štědrý den v zahraničí strávilo přibližně 39 000 českých turistů, Nový rok 68 000.

  Chaloupková dodala, že letos u nich spíše vedou pobyty v horách. Zájem je tradičně především o rakouské a italské Alpy. Češi podle ní zároveň hledají cesty, jak ušetřit. Nejčastěji například zkrácením pobytu z pěti na čtyři dny.

  Do rakouských či německých Alp přitom tradičně vyrazí na „lyžovačku“ řada Čechů po vlastní ose s ubytováním například přes Booking.com.

  Video  Prouza o české drahotě i rozzuřených Polácích: Proč je u sousedů o tolik levněji? 
  Video se připravuje ...

 • 8.Špindl v obležení

  U tuzemských pobytů je patrné zdražení také, přesto především na horách dochází u termínů na konci roku na řadě frekventovaných míst volné kapacity.

  Například v největším krkonošském horském středisku Špindlerův Mlýn na Trutnovsku jsou hotely a penziony na silvestrovský týden obsazené zhruba z 90 procent. Stále se dá sehnat ubytování ve všech cenových kategoriích.

  Pobyty meziročně podražily v průměru o deset procent, zájem o silvestrovské pobyty je nicméně srovnatelný s dobou před pandemií koronaviru, řekl ČTK majitel špindlerovského ubytovacího portálu Martin Jandura.

  Lidé podle ubytovatelů na horách čekají s rezervacemi, až začne sněžit, často také volí kratší pobyty, tří- nebo čtyřdenní místo dřívějších týdenních. „Lidé zatím vyčkávají, čekají, až napadne sníh,“ uvedla Lenka Kostlánová z infocentra v Rokytnici nad Jizerou. Největší zájem byl o chalupy, ty si lidé rezervují i rok dopředu. Méně než před pandemií je zahraničních turistů.

 • 9.Šetří, ale i vyčkávají

  Pobyt v lázeňském hotelu v kombinaci s lyžováním na nedalekém Klínovci v Krušných horách nabízí karlovarský hotel Thermal, který už doprodává poslední pobyty na silvestra. „Zatím to vypadá pozitivně. Vánoce jsou tradičně trochu slabší, očekáváme okolo 200 lidí. Nejčastěji jde o klienty z Německa a Česka,“ řekl ČTK ředitel Thermalu Vladimír Novák.

  Šumavské Železnorudsko má v exponovaných termínech od 26. prosince skoro plno, ale volná lůžka lze stále sehnat. Lidé víc šetří a také objednávají na poslední chvíli, hodně by pomohl sníh, který je zatím pouze na vrcholech kopců, řekl ČTK starosta Železné Rudy Filip Smola.

  Také hotely a penziony okolo lipenského jezera mají ještě volné pokoje na silvestrovské pobyty. Obsazené jsou od 50 do 80 procent, někde už mají plno. Mezi hosty převažují Češi. Skokový nárůst rezervací čekají provozovatelé od chvíle, kdy začne provoz v tamním lyžařském středisku.

  Opatrnější ve výdajích

  Na Dolní Moravě v Pardubickém kraji je největším poskytovatelem ubytování společnost Sněžník, která provozuje i skicentrum s mnoha atrakcemi, stezku v oblacích a velkou visutou lávku. Nabízí v hotelu a na chatách 500 lůžek, obsazeno má na závěr roku z 90 procent.

  Volná místa pro silvestrovské pobyty nabízejí hotely Lanterna a Horal ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku, které provozuje Resort Valachy. Každý nabízí sto lůžek, jejich součástí jsou wellness centra s bazény. „Jindy touto dobou jsme už mívali na Horalu vyprodáno, teď ještě máme v obou hotelech volných pár pokojů. Zdá se, že jsou lidé opatrnější ve výdajích kvůli nejistému ekonomickému vývoji v příštím roce, více váhají,“ uvedla mluvčí resortu Martina Žáčková.

 • 10.Rostou náklady na energie

  Penziony a hotely v Jeseníkách mají na silvestrovský termín vyprodánu většinu lůžkové kapacity. Někteří provozovatelé kvůli rostoucím nákladům na energie letos zvýšili ceny za ubytování a související služby, poptávku to však neovlivnilo.

  „Na závěr roku máme vyprodáno. Vzhledem k tomu, že mezi Vánocemi a silvestrem je letos celý pracovní týden, tak jsme prodávali pouze dlouhodobější pobyty na čtyři a více nocí. Máme nyní pouze několik posledních volných míst, která se nám uvolnila. Jsou to ale opravdu jednotky míst,“ řekl ČTK manažer hotelu na Červenohorském sedle Martin Dubský. Cena za ubytování letos vzrostla, aby provozovatel hotelu kompenzoval výrazně vyšší náklady na energie.

  O silvestrovské pobyty v okolí Nového Města na Moravě je podle hoteliérů zájem srovnatelný se sezonami před epidemií koronaviru. Návštěvnost tohoto regionu ve Žďárských vrších se podle nich v zimě pravidelně zvyšuje, pokud napadne dost sněhu pro běžkaře. Hotely jinde v kraji teď zaplňují i různé firemní akce. Někteří ubytovatelé jsou s počtem rezervací koncem roku spokojení, jiní uvádějí, že začíná být znát, že lidé šetří.

  Lyžování v ČR: Šerlišský Mlýn v Orlických horách (2.12.2022) Lyžování v ČR: Šerlišský Mlýn v Orlických horách (2.12.2022) | ČTK/David Taneček

 • 11.Vouchery v Českém Švýcarsku

  Některé středočeské hotely a penziony v turisticky oblíbených místech jsou zatím zaplněné zhruba z 60 až 70 procent. Provozovatelé věří, že během prosince se rezervace ještě naplní. Například poděbradský hotel Felicitas je na silvestra zatím zaplněný zhruba ze 60 procent. O loňském silvestru byl plný. Tehdy ale na pobyty v lázních dával stát příspěvek zdravotníkům.

  Levnější pobyt nejen na konci roku mohou mít lidé, kteří využijí ubytovací vouchery v hotelech a penzionech v Českém Švýcarsku. Pobyty si objednávají hlavně na jaro, na závěr roku mají penziony ještě volno. Systém voucherů spustil kraj na podporu podnikatelům v cestovním ruchu v Českém Švýcarsku, kde v létě hasiči bojovali s nejrozsáhlejším požárem v historii České republiky. Turisté mohou získat slevu 300 korun na osobu a den, pokud se v regionu ubytují nejméně na dvě a nejvýše na sedm nocí.

  Video  Boj s požárem v Českém Švýcarsku (30.7.2022)  - HZS ČR
  Video se připravuje ...

sekebo ( 4. prosince 2022 19:02 )

Pak se vrátí a polovina bude brečet, že nemá na zaplacení složenek a základních lidských potřeb

Zobrazit celou diskusi