Středa 1. února 2023
Svátek slaví Hynek, zítra Nela
Zataženo, sněžení 2°C

Vánoční nákupy v plném proudu: Kvůli krizi se uskromní dvě třetiny Čechů, půjčky na dárky nefrčí

Autor: ČTK, lig, simao - 
3. prosince 2022
19:05

I během této soboty se parkoviště obchoďáků zaplnila kvůli honu Čechů za vánočními dárky, který nabírá na obrátkách. Podle aktuálního průzkumu je však patrné, že dvě třetiny Čechů se letos kvůli ekonomické situaci na vánoční oslavy uskromní. Pětina oslovených omezí na nejnutnější minimum například výdaje na cukroví, výzdobu, ale právě i na dárky, ukázal průzkum agentury Ipsos pro společnost Zonky. Téměř 90 procent lidí plánuje u dárků pořizovat menší nebo stejný počet jako loni.

Téměř pět procent lidí zvažuje, že si peníze na dárky letos půjčí. Důvody, proč někteří lidé uvažují o půjčce na vánoční dárky, se proti loňským Vánocům proměnily. Snížení příjmů, které bylo před rokem ve více než polovině těchto případů hlavní příčinou svátků na dluh, uvedla letos desetina lidí uvažujících o půjčce. Nejčastější příčinou jsou nyní ve 40 procentech případů rostoucí výdaje, které byly před rokem tím posledním důvodem, proč si na dárky půjčit.

„Více než polovina oslovených, kteří přemýšlejí o půjčce na dárky, by se však zadlužila jen proto, aby mohli koupit buď ještě více dárků, anebo dárky tak drahé, že by jim na ně nestačily vlastní peníze,“ uvedla Veronika Benešová, jež má na starosti půjčky Zonky a Air Bank.

Kvůli tomu, aby mohli své blízké u vánočního stromečku ohromit, se podle ní mohou lidé nechat impulzivně zlákat ke zbytečné a nevýhodné půjčce. „Často si ale neuvědomují, že takovou půjčku budou splácet i několik příštích let. Pak může stačit málo, aby dlužník přestal závazky finančně zvládat a nakonec se dostal až do dluhové spirály,“ varovala.

Málo respondentů plánuje pořizovat více dárků než v loňském roce. Zhruba polovina oslovených jich bude kupovat stejný počet, další třetina lidí dokonce ještě méně.

S jejich nákupem nejčastěji začínají už v listopadu (38 procent), pětina lidí dárky pořizuje až v prosinci, případně těsně před Vánocemi. Jen u třetiny nebude mít současná ekonomická situace na jejich vánoční oslavy nebo nákupy dárků prakticky žádný vliv a svátky si plánují užít naplno.

Česko přitom stejně jako další země zasáhla vysoká míra inflace a s ní spojené zdražování. Podle ekonoma Lukáše Kovandy má však inflace ve světě svůj vrchol patrně za sebou.

„Inflace ve světě má dle všeho svůj vrchol čerstvě za sebou. Vzhledem k tomu, že Česko si ze světa dováží převážnou část své inflace, jde nepochybně o příznivý signál. Pokles inflace bude ale u nás i v zahraničí jen velmi pozvolný. Citelné zdražování bude pokračovat, jen pomaleji,“ uvedl v sobotu Kovanda na twitteru.

Někteří by si na dárky nepůjčili nikdy

Ačkoliv si na dárky postupně v roce odkládá peníze stranou jen zhruba polovina dotázaných, dobrou zprávou je, že půjčit si na ně je pro Čechy ve většině případů nemyslitelné.

„Proti loňskému roku se dokonce zvýšil podíl lidí, kteří tvrdí, že by si na dárky nepůjčili nikdy. Přesto ale více než desetina dotázaných uvádí, že si půjčku na Vánoce sice ještě nikdy nevzali, do budoucna ale takovou možnost nevylučují,“ doplnil vedoucí oddělení výzkumu trhu pro Zonky a Air Bank Petr Šmíd.

Výsledky průzkumu zároveň ukazují, že dárky nejsou pro Čechy o Vánocích to nejdůležitější. Tím je pro 85 procent účastníků průzkumu možnost být s rodinou a blízkými. Za důležité považují i volný čas a odpočinek, sváteční jídlo nebo cukroví, ale také různé vánoční zvyky a tradice.

Průzkum se uskutečnil formou online dotazování v listopadu 2022 a zúčastnil se ho reprezentativní vzorek 1050 lidí ve věku 18 až 65 let.

Video  Kam na nejhezčí vánoční trhy v Česku?  - Videohub
Video se připravuje ...

Dagmar Andersova ( 4. prosince 2022 07:02 )

Hodně všechno zvláštní, Devět z deseti samoživitelek nemůže splnit přání dětem. Šetří na jídle, výzdobě i cukroví. Viděla jsem reportáž, paní měla na ruce drahé hodinky, nehty se třpytky, obočí od kosmetika, takže že sociálních dávek? Proč svým dětem nekoupí? Asi svět se v ordel obrátil. Znám kydu5, že sociálních dávek lítají do Egypta na dovolenou.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa