Koupelové soli jsou dárkem, který je prakticky univerzální a snadno ho můžete přizpůsobit preferencím obdarovaného, přitom vám však neutrhne kapsu. Co budete potřebovat?

Sůl (můžete použít více druhů)

✔ Mořská sůl, asi nejlevnější a nejběžnější ze všech. Je univerzální, ale může vysušovat kůži.

Sůl z Mrtvého moře je desetinásobně bohatší na minerální látky než sůl obyčejná. Pomáhá pokožku čistit a jemně ji detoxikovat, nastartovat metabolismus i obranyschopnost. Tlumí i svalové křeče po sportu či při menstruaci a zklidňuje při stresu. Vápník zmírňuje možné podráždění pokožky a podporuje regeneraci buněk.

Růžová himálajská sůl velmi atraktivně vypadá a také má účinek mírně odlišný od běžných solí. Obsahuje totiž mnohem méně sodíku než jiné soli a je bohatá na hořčík a železo. Díky nim se pokožka lépe hojí a má vyšší elasticitu.

✔ Černá himálajská má vysoký obsah síry a je vhodná zejména pro osoby s kožními problémy a alergiemi.

Bylinky

Tady můžete volit podle vzhledu i podle účinku.

✔ Pokud chcete prohřívací lázeň, zvolte skořici, hřebíček nebo badyán.

✔ Do uklidňující zase můžete použít heřmánek, vanilku nebo lipový list.

✔ Relaxační může obsahovat třeba levanduli a citronovou trávu.

✔ No a o atraktivní vzhled směsi se postarají okvětní plátky květin: macešek, růží nebo ibišku.

Éterické oleje

Vůni zpravidla jen bylinky nezajistí, a tak je potřeba soli vylepšit vonnými oleji. Používá se máta, santalové dřevo, pižmo, citrusy (působí velmi uklidňujícím dojmem), skořice, růžový i eukalyptový olej. Nepřežeňte to ale, eukalyptus, máta i levandule mohou ve větším množství pokožku dráždit.

Jak na výrobu?

Do velké mísy si nasypte nejdříve všechny sypké ingredience (různé druhy solí, koření, sušené bylinky). Poté do promíchané směsi přikapejte postupně éterické oleje, cca 10 kapek na 100 g soli. Všechno důkladně promíchejte a pak můžete plnit do čistých ozdobných sklenic. Můžete je ozdobit třeba sušenými květy. Do běžné relaxační koupele stačí přibližně 3 lžíce soli, ale ideálně by mělo být množství do průměrné vany kolem 200 g směsi.

 

Video
délka: 02:15.24
Video se připravuje ...

Kam na nejhezčí vánoční trhy v Česku?  Videohub