Pátek 23. února 2024
Svátek slaví Svatopluk, zítra Matěj
Zataženo, déšť 9°C

Úvěr na dárky? Hrozí dluhová spirála: Jak zvládnout „chudého“ Ježíška s dětmi?

Aktualizováno -
21. listopadu 2022
16:29
Autor: ula, lig, inb - 
21. listopadu 2022
05:00

Vánoce jsou často velkou finanční zátěží. Lidé chtějí svým blízkým a zejména dětem dopřát svátky se vším všudy, tedy s bohatou večeří a vysněnými dárky. Letos může být ale pro mnoho rodin situace složitější a zřejmě je napadne, že by si na dárky mohli vzít úvěr. Před touto volbou ale většina odborníků důrazně varuje. Jak kvůli vánočním svátkům nepadnout do dluhů? A jak vysvětlit dětem, že letos bude Ježíšek skromnější?

Jak uvádí generální ředitelka společnosti KRUK, Jaroslava Palendalová, z loňským průzkumů vyplývá, že téměř 93 % českých domácností pořídí vánoční dárky ze svých úspor a běžných příjmů. Letos ovšem většina respondentů hodnotí svoji finanční situaci jako zhoršující se, inflace a výrazný nárůst cen energií se dotkl všech.

Otázkou je, zda budou lidé sahat po úvěrech a půjčkách. „Z výsledků našich průzkumů za posledních pět let spíše předpokládám, že většina lidí bude volit skromnější Vánoce, než aby se kvůli nákupů dárku zadlužila,“ věří Palendalová.

Hra na lidské emoce

„Před Vánoci každý obchodník hraje na lidské emoce. Reklama na vás útočí ze všech stran a přesvědčuje, že bez dárků nejsou Vánoce, a pokud na ně nemáte, půjčte si, bez věřitele, okamžitě,“ varuje Jaroslava Palendalová a pokračuje: „Nicméně málokdo si uvědomuje, že tyto půjčky na dárky budete splácet pravděpodobně celý rok a pokud nastanou nečekané události, ztratíte práci nebo dlouhodobě onemocníte, váš příjem se výrazně zmenší a právě tyto spotřebitelské půjčky vás mohou dostat do dluhové spirály.“

Úvěr si řádně promyslete!

Nejlepší půjčka je tedy žádná půjčka. Ale co když máte pocit, že si půjčit skutečně musíte?

„O Vánocích chceme svým blízkým plnit přání, udělat jim radost, často jednáme proto více impulzivně. Nepřemýšlíme nad tím, že půjčka je závazek na několik dalších měsíců nebo let. Než se pro půjčku rozhodnete, zamyslete se, zda vás nedostane do problémů a zda ji budete schopni splácet řádně a včas. Je zbytečné se kvůli vánočním dárkům dostat do finančních problémů,“ uvaruje pro Blesk Zprávy Olga Břízová, manažerka financování ČSOB.

Video  Malé věci, které dělají velké úspory. Jak uspořit v domácnosti  - Videohub
Odemknout video

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině