Vydat se na vánoční trhy můžeme na několik míst v Praze. Jako první se návštěvníkům otevřely stánky na náměstí Míru, které lákají na tradiční vánoční dobroty či aktivity pro děti i dospělé. Většina tržišť má otevření naplánované na první adventní sobotu - 26. listopadu. Mezi nimi je i Staroměstské náměstí, kde se v ten samý den bude rozsvěcet vánoční strom. Návštěvníci si trhy užijí do Štědrého dne, na některých místech až do Tří Králů.

Přehled vánočních trhů v Praze

Vánoční trhy na náměstí Míru

Sezónu vánočních trhů jako první odstartovaly ty na náměstí Míru, před kostelem sv. Ludmily se otevřely stánky v neděli. Kromě pestré nabídky vánočního zboží, se na místě odehrají divadelní představení či koncerty a na své si přijdou i ty nejmenší v dílničkách, které jsou pro ně připraveny. Vánoční atmosféru doplňuje i strom ozdobený stovkou žárovek v odstínu ledové záře.

 

„Začíná čas, který by měl být naplněný láskou, nadějí a očekáváním. Měli bychom se radovat z každé maličkosti, která nás potká,“ láká k návštěvě trhů, které se konají přímo pod okny vinohradské radnice starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS).

Vánoční trhy na náměstí Míru se konají přímo před kostelem sv. Ludmily. (2022)
Autor: ÚMČ Praha 2

„K adventu na Dvojce patří nejen kulturní a společenské akce, ale i sportovní vyžití. Po předchozích úspěšných sezónách proto znovuotevíráme kluziště v Grébovce a premiérově spouštíme provoz kluziště v novém volnočasovém areálu Jammertal v parku Folimanka,“ doplnil ji místostarosta Prahy 2 Jan Korseska (ODS), který zájemce o vánoční atmosféru zve i jinam, než na „Mírák“.

Termín: 20. 11. do 24.12. 2022
Otevírací doba: 10.00-29.00
Místo: Náměstí Míru, Praha 2

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí

Jedno z nejkrásnějších a největších tržišť v Čechách se veřejnosti otevře už v sobotu 26. listopadu. V ten samý den se také můžeme těšit na tradiční rozsvícení bohatě zdobeného vánočního stromku. Vánoční atmosféru dodá i vůně horkých kaštanů, svařeného vína či perníčků. Na místě je připraveno velké pódium, na kterém se bude odehrávat divadelní představení, koncerty a vystoupení dětských a folklórní souborů. Nebude chybět ani tradiční betlém a minizoo pro děti. 

Termín: 26.11. 2022 do 6.1.2023
Otevírací doba: 10.00-22.00, stánky s občerstvením od 10.00 do 24.00
Místo: Staroměstské náměstí, Praha 1

Vánoční trhy na Václavském náměstí 

V sobotu se otevřou i trhy na nedalekém Václavském náměstí. Ve spodní části náměstí naše oči rozzáří rozsvícený vánoční strom a mnoho stánků s ukázkami tradičních lidových řemesel.

Termín: 26. 11. do 6. 1. 2023
Otevírací doba: 10.00-22.00, stánky s občerstvením zavírají až ve 24.00
Místo:
Václavské náměstí, Praha 1

Vánoční trhy na náměstí Republiky

Stánky v podobě krásných dřevěných domků se otevřou v pátek. Návštěvníci se mohou těšit na zboží s vánoční tématikou, adventní věnce i tradiční pokrmy jako jsou pražská šunka, horké kaštany, svařené víno a vánoční cukroví. 

Termín: 25. 11. do 24. 12. 2022
Otevírací doba:
10.00-19.00
Místo: Náměstí
Republiky v prostoru u Celnice, Praha 1

Vánoce na Hradě

Již ve středu 23. listopadu se vánoční trhy rozprostřou na dvoraně Pražského hradu. Kouzelné místo v srdci Prahy je pro atmosféru staročeských Vánoc jako dělané! Toho pravého ducha Vánoc dodá rozsvícený vánoční strom i bohatá výzdoba. Těšit se návštěvníci mohou i na řadu kulturních akcí. Většina z nich bude veřejnosti přístupná zdarma.

Termín:  23.11. 2022 do 6.1.2023
Otevírací doba: Po - Čt  9.00 do 18.00, Pá - Ne 9.00 do 19.00
Místo: Hradčany, náměstí U Svatého Jiří, Praha 1

Trhy na Andělu

Také Smíchov o vánoční atmosféru nepřijde, trhy se letos budou opětovně konat na pěší zóně u stanice metra Anděl. Ve vyzdobených dřevěných stáncích bude k dostání vánoční zboží, tradiční řemesla, ruční výrobky, farmářské produkty i občerstvení. Na rozsvícení vánočního stromku si budeme muset počkat až na první adventní neděli. 

Termín:   24.11. do 24.12.2022
Otevírací doba: denně od 8:00 do 20:00
Místo: Nádražní, Anděl - pěší zóna, Praha 5 - Smíchov

Mapa vánočních trhů v Praze

Za adventem do Prahy autem

Hlavní město Praha je nejvíce navštěvovaným místem v České republice, zvláště o Vánocích se do metropole sjede mnoho turistů. Podívejte se na nejlepší trasy z různých koutů republiky i kde zaparkovat, abyste nemuseli autem do centra.

Z Brna je nejrychlejší variantou vyrazit po dálnici D1 přes Velké Meziříčí, Jihlavu, Humpolec, Čestlice na Chodov. Trasa dlouhá 208 kilometrů cestovatelům zabere něco málo přes 2 hodiny. Zaparkovat můžete pohodlně na P+R parkovišti na Chodově. Parkoviště nabízí krytá stání, a to přímo v obchodním centru Westfield Chodov. Vjezd do garáží je však oddělený a má označení přímo P+R. Otevírací doba parkoviště je od 4.00 do 1.00, celodenní parkování stojí 50 korun. 

Z Plzně je jednoznačně nejlepší vydat se přes Rokycany, Zdice, Beroun a Rudnou na Zličín po dálnici D5. 96 kilometrů dlouhá trasa trvá kolem hodiny a půl. Na Zličíně se nachází P+R parkoviště, cena za celodenní stání je 50 korun. 

Z jižních Čech je nejrychlejší trasa přes České Budějovice po dálnici D3 a silnici 3. Z Českých Budějovic je trasa dlouhá 154 kilometrů a vede přes Veselí nad Lužnicí, Tábor, Olbramovice, Benešov a Čestlice. Cesta zabere téměř 2 hodiny. Pokud nechcete do centra autem, i na této trase je komfortní nechat auto na P+R parkovišti buď na Chodově nebo na Opatově.

Z Ústí nad Labem se lze jednoduše do Prahy dostat po dálnici D8. Cesta zabere téměř jednu hodinu a je dlouhá 91 kilometrů. Řidiči, kteří míří ze severu, mohou auto nechat na P+R parkovišti na Černém Mostě, i zde parkování stojí 50 korun na den. 

Blíže k centru se pak nachází parkoviště v podzemních garážích pražského Kongresového centra. Tam je parkování o něco dražší, cena za celodenní stání je 100 korun. Všechna P+R parkoviště jsou umístěna poblíž veřejné dopravy. Do centra Prahy se pak lze dostat MHD. Za půlhodinovou jízdu cestovatelé zaplatí 31 korun, 90ti minutová jízda vyjde na 42 korun. Celodenní jízdenka pak stojí 120 korun. Aktuální seznam a také obsazenost parkovišť najdete zde.

Parkování v centru metropole

Automobilová doprava je velkým vykřičníkem Prahy. Metropole má na většině svých míst zóny placeného stání. Informace o parkovacích zónách v Praze najdete zde.

Parkování na Václaváku: Jedna z nejvytíženějších pražských lokalit nabízí parkování na fialové za 60 Kč/hod. Nejlevnější parkování u Václaváku nabízí Parkovací komplex Hlavní nádraží, za den řidiči zaplatí 40 korun. Odtud se lze na Václavské náměstí pěšky dostat za 10 minut. 

Na Smíchově lze zaparkovat v nonstop parkovišti, to se nachází cca 150 m od vlakového nádraží Praha - Smíchov. Za hodinu parkování řidiči zaplatí 30 korun.

Na náměstí Republiky jsou možné dvě varianty parkování. Auto lze nechat v podzemní garáži pod obchodním domem Kotva. Za jednu hodinu zaplatíte 50 korun. Druhá možnost je v dalším podzemním hlídaném parkovišti, umístěném v prostorách nákupního centra Palladium. Největší stání v Praze 1, které je otevřeno nonstop, stojí od 55 Kč za hodinu

Video
Video se připravuje ...

Stavění vánočního stromu na Staroměstském náměstí v brzkých ranních hodinách. (22. listopad 2022) David Malík

Fotogalerie
188 fotografií