Sobota 20. srpna 2022
Svátek slaví Bernard, zítra Johana
Oblačno, bouřka 28°C

Ona tam umře, křičeli svědkové smrtícího útoku žraloka v Egyptě. Rakušanka se bránila až do konce

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
4. července 2022
14:00

Kde jsou záchranáři? Ona tam umře! Tohle byly zoufalé výkřiky svědků smrtelného útoku žraloka v Hurgadě, kam pravidelně míří zástupy turistů včetně těch českých. Dvě oběti si vyžádalo řádění predátora, či predátorů, u egyptských břehů. První obětí je osmašedesátiletá Rakušanka, druhou žena z Rumunska, jak potvrdilo v neděli rumunské ministerstvo zahraničí. Podle něj byla žena v Egyptě na dovolené, ubytovaná měla být v hotelu Premiere Le Reve, uvedl list Daily Mail.

Žraločí útok na Elisabeth Sauerovou zachytili na video ruští turisté, kteří jen nevěřícně zírali na to, co se v moři děje. Jindy přeplněné egyptské pláže se vyprázdnily, úřady Rudé moře zavřely, a to nejen pro koupání, ale i pro lodě, potápění a rybaření. Otevření vod u Hurgady se očekává s počátkem týdne.

Prvně se žralok objevil v laguně

Není přesně jasné, co se stalo rumunské turistce, jejíž mrtvé tělo bylo vytaženo z moře a nese stopy útoku žraloka, jak uvedla agentura TASS. Nicméně ruští turisté, co natočili první útok, se domnívají, že zachytili i místo druhého útoku. „Tady je malá laguna, kde jsme viděli žraloka poprvé, akorát jsme si neuvědomili, že je to žralok,“ vysvětluje Rus a prstem na záběrech následně ukázal na molo. „Tady byl první útok. A tělo druhé oběti se našlo tady,“ dodává.

Rumunka měla pobývat v luxusním hotelu Premiere Le Reve určeném výhradně pro dospělé. Rumunka měla pobývat v luxusním hotelu Premiere Le Reve určeném výhradně pro dospělé. | Facebook Premier Le Reve Hotel & Spa

Není zdaleka jediným svědkem, útok žraloka na Rakušanku viděly stovky dovolenkářů, žena šnorchlovala, když byla napadaná. Predátor jí utrhl ruku a nohu, silně krvácející žena zvládla doplavat na břeh, kde se jí ujali záchranáři, a byla převezena do soukromé nemocnice. Později však zemřela, podle všeho hlavně vlivem „bolestného šoku“, pravděpodobně na infarkt.

„Viděl jsem žraloka, jak si s ní pohrává, jak ji točí ve vodě, to se mi natočit nepodařilo,“ navázal ruský turista, který dříve tisku popsal, jak se žena snažila žralokovi bránit rukama. Predátor jí nejdříve ukousl nohu s ploutví a pak i ruku. „Seděla na korálech, ukazovala na nohu a ruku, byla v šoku, nekřičela, ani nebrečela, prostě nic,“ dodal svědek. Když se dostala na pláž, museli ji resuscitovat, bohužel následně zemřela v sanitce.

Rakušanka byla „sotva naživu“

„No do p*dele, je celá od krve. Ježiši, kde jsou záchranáři. No, ksakru kde jsou? Ona tu do p*dele umře,“ tak zněla slova vyděšeného svědka. Rakušanka byla všeho „sotva naživu“, když se dostala na pláž. Zdroj potvrdil, že se ženu zdravotníci pokoušeli oživovat, nebyli však úspěšní.

Zatím není jasné, zda smrt obou žen způsobil stejný žralok. Podle místních médií se ale útoky staly ve vzdálenosti asi 600 metrů. Podle AFP a rakouského tisku měl útočit žralok mako, egyptská média hovoří o žraloku dlouhoploutvém, nejběžnějším druhem v oblasti je však žralok spanilý, který často plave v mělkých vodách.

Egyptská letoviska u Rudého moře, včetně Hurghady a Šarm aš-Šajchu, patří k hlavním plážovým destinacím v zemi. Oblíbili si je především evropští turisté, včetně českých. V Egyptě je nyní podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže až 10.000 turistů z Česka, v Hurgadě jich je na dovolené několik stovek.

Napadení žralokem poptávku Čechů po dovolené v Egyptě podle cestovních kanceláří (CK) a agentur nesnížil. Pořadatelé zájezdů nezaznamenali ani zvýšený zájem o rušení pobytu. Turisté, kteří jsou na místě, dodržují nařízená opatření, mírně vzrostl počet dotazů na délku platnosti omezení. Někteří lidé se chtěli přestěhovat do jiného hotelu. Vyplývá to z ankety ČTK mezi CK a agenturami v ČR.

Útok žraloka zájem o Egypt nesnížil

Případy napadení lidí žralokem jsou v Egyptě spíše výjimečné. Egyptské úřady v sobotu na tři dny zavřely část pobřeží v oblasti Hurghady. „Mezi klienty v letoviscích žádná panika nepanuje. Všichni bez problému opatření dodržují a svůj volný čas tráví u bazénu,“ uvedla mluvčí CK Blue Style Ilona Topolová. Doplnila, že evidují menší nárůst telefonických dotazů k přijatým opatřením a délce jejich trvání. CK je podle Topolové v kontaktu s kolegy na místě i místními úřady, které ji o vývoji situace informují.

„Na prodeje zájezdů do Egypta tyto incidenty žádný zásadní dopad neměly, ani přes víkend zájem o tuto destinaci neopadl. Nezaznamenali jsme ani nějaké hromadné rušení zájezdů,“ řekl mluvčí CK Fischer Jan Bezděk. Stejnou zkušenost má také CK Exim Tours. I v tomto případě jsou podle jejího mluvčího Petra Kostky klienti v kontaktu s delegáty, od kterých dostávají nejnovější informace. Bezděk dodal, že několik lidí požádalo o přestěhování do jiného hotelu. „Těm jsme s touto žádostí vyhověli,“ řekl.

Z dlouhodobého hlediska nemají podobná neštěstí na prodeje zájezdů vliv ani podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové. Egypt podle ní patří k nejoblíbenějším cílům českých turistů, lidé oceňují především výhodnost nabídek v porovnání ceny a kvality služeb. Dovolenou v Egyptě loni podle dat Českého statistického úřadu strávilo 183.000 lidí, před pandemií v roce 2019 jich bylo 234.000.

Dejv36 ( 7. července 2022 19:16 )

Ty lojzíku, kolik se asi tak stane útoků žralokem v Egyptě? Máš větší šanci že tě trefí blesk než že tě sežere žralok. Tak co tady meleš o navážení za ziskem? A ten v Itálii pod ledovcem snad byl s cestovkou? ? Odkud si spadnul? Ty už to neber a čvachtej se radši u vás na návsi v rybníčku. Tam se ti nic nestane.

neznalek88 ( 4. července 2022 17:14 )

Ale ranní průjem mohou dostat kdekoliv

zuzakirsch ( 4. července 2022 16:27 )

Papua - Nová Guinea nebo Fidži. Tam žijí lidojedi. Takže si můžete v cestovkách vybrat smrt: ledovce, paryby nebo kanibalové.

viho ( 4. července 2022 15:16 )

No je vidět, kam ty cestovky vlastně turisty vozí... Do žraločí zátoky v Egyptě... Nebo pod tající ledovec v Itálii... Asi si by si tam nikdo místní znalý poměrů dovolenou neudělal, tak tam navezou netušící turisty s dobrým ziskem...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa