Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Podcast: Havel představil královně i agresivní Ďulu. Pokousala mě, řekl protokolář Sklenář

Video se připravuje ...
Autor: jim - 
19. prosince 2021
05:00

Osobnost Václava Havla přitahovala celebrity a významné státníky z celého světa. Do Prahy za ním zavítal japonský císař Akihito, americký prezident Bill Clinton a britská královna Alžběta II. s manželem Philipem, synem Charlesem a snachou Dianou. Český prezident si pro hlavu Británie přichystal překvapení a šéf protokolu Miroslav Sklenář trnul. Chtěl jí představit knírače Ďulu, která byla velmi agresivní a protokoláře dokonce jednou pokousala. Výsledkem setkání v březnu 1996 byl překvapený i samotný Havel!

Sotva prezident České republiky v lednu 1996 předal ocenění veteránům z první světové války, pozval si Miroslava Sklenáře k sobě do kanceláře a začali tři měsíce předem chystat návštěvu britské královny Alžběty II. „Vidíte, že i on tři měsíce předem nad tím přemýšlel,“ zdůraznil s úsměvem bývalý ředitel Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky Miroslav Sklenář, jak důležité pro něj bylo britskou královskou rodinu řádně pohostit.

V roce 1994 si Havel nachystal pro amerického prezidenta Billa Clintona překvapení v podobě saxofonu vyrobeného v Kraslicích na Sokolovsku. A netradiční překvapení si nachystal i tentokrát. Trval na tom, že chce britské královně představit knírače Ďulu, protože Alžběta II. má ráda koně a psy. „Tehdy asistent tajemníka královny Robin Janvrin, nedlouho poté dokonce tajemník, byl velmi rozumný a vstřícný člověk. Říkal, že je to dobrý nápad, protože královna má psy ráda. Já mu odpovídal, že je to ostrý pes, každého pokousala včetně mě. A on říkal, že se nemám vůbec bát. Koně a psi to v královně poznají,“ líčil odborník, jak probíhala domluva Havlova překvapení pro královnu.

Podle fotografa Alana Pajera, který setkání Ďuly a Alžbety II. vyfotil, nesl pejsek velmi těžce, když Olga Havlová zemřela a právě poté se odehrály tyto incidenty. Před ceremoniálem na rozloučenou, po němž se britská královská rodina měla vydat na letiště a vrátit se do Velké Británie, vzal Václav Havel královský pár do své pracovny a dal pokyn, aby přivedli jeho mazlíčka. „Byl to moment, kdy se Havel i královna nejvíc smáli. Ďula byla úplně pokorná. Václav Havel mi pak říkal, že takto hodnou Ďulu nikdy před tím ani potom neviděl,“ vzpomínal Sklenář, na něhož tento moment prý zapůsobil víc, než všechny oficiality dohromady.

Zda-li královna Alžběta II. porušila v Praze protokol nebo jak se prezidenti Václav Havel, Václav Klaus a Miloš Zeman lišili, prozradil v Blesk Podcast Miroslav Sklenář:

Video Podcast: Bál jsem se, aby Havlův pes nepokousal královnu, přiznal protokolář Sklenář - Jiří Marek
Video se připravuje ...
   

frantacizek ( 19. prosince 2021 14:24 )

stačil chybný pokyn a už šla na převýchovu ke Královně Matce. Ale já to mám tež tak, kamarád a ještě jedna kamarádka mají taky agresory a od kamaráda mi leží u nohou, kdykoliv za ním dojedu a kamarádky mě líže, že ona nechápe, pač nelíže normálně nikoho. Lízal kdysi jí, ale prý ho to odnaučila, čiže evidentně ne. A hlavně říkala, že s ní budu muset zůstat, nebo každého jejího partnera chce zabít.. a soužití není možné tím pádem, musí ho zavírat do vedlejšího pokoje, když tam má boyfrienda

petrsvetr1 ( 19. prosince 2021 07:50 )

hned jak odešla Olga se čokla zbavil,, zbytečné dojímání tady....

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud